Peryferia

AMD prezentuje DockPort - konkurencję dla Thunderbolt'a

przeczytasz w 1 min.

Nowe rozwiązanie ma być tańsze i bardziej funkcjonalne od Thunderbolt'a.

AMD DockPort interfejs

Pierwsze informacje o interfejsie Lightning Bolt, a więc odpowiedzi na konkurencyjne rozwiązanie Thunderbolt promowane przez koncern Intel, pojawiły się podczas targów Computex 2012. Niedawno firma AMD, a więc jeden z pomysłodawców projektu, pochwaliła się nową prezentacją tej technologii – tym razem już występującej pod nazwą DockPort.

W odróżnieniu od konkurencyjnego Thunderbolt'a, nowe rozwiązanie będzie bazowało na otwartej licencji, a do jego wykorzystania nie będzie konieczne zastosowanie drogich kontrolerów – wystarczy bowiem, że urządzenie będzie wyposażone w złącza DisplayPort 1.2 i USB 3.0.

DockPort pozwoli na podłączenie zróżnicowanych koncentratorów, a następnie już konkretnych urządzeń peryferyjnych – począwszy od klawiatur i myszek, poprzez dyski twarde i napędy optyczne, a skończywszy na monitorach (i to nawet czterech). Dzięki niemu możliwe będzie również naładowanie akumulatora w telefonie lub zamiana tabletu w laptopa. Wszystko bez zbędnych przewodów i stosowania nietypowych interfejsów.

AMD DockPort interfejs

Wprawdzie jeszcze nie wiadomo kiedy się pojawią pierwsze urządzenia z nową technologią, ale zmiana nazwy kodowej Lightning Bolt na handlową DockPort zwiastuje ich coraz szybsze nadejście. Poniżej możecie zobaczyć pokaz możliwości nowej technologii.

Źródło: AMD

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  Spoko. Ja jestem ZA :)

  Tylko że w ciągu 5-6 lat chcę zobaczyć przynajmniej 20 urządzeń w różnych sklepach (typu mainstreamowy komputronik) obsługujących AMD DP. Bo jak na razie w życiu widziałem i macałem tylko monitor na thunderbolta...

  I w obu przypadkach nie wróżę (bynajmniej na chwilę obecną) aby te technologie stały się przydatne dla "zwykłego śmiertelnika".
  • avatar
   still23
   4
   Otwarta technologia oparta na otwartej licencji i istniejących rozwiązaniach czyli USB, hdmi, DisplayPort - może coś z tego Będzie
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    Przecież lada chwila wychodzi USB 3.1 z 10gb/s, ze wsparciem do 100W dla 12 i 20V. Rozwiąże, to wiele problemów. Będą monitory zasilane USB, zewnętrze dyski 3,5", skanery i wiele, wiele innych. Dodatkowo z obustronną wtyczką i wstecznie kompatybilne.
    • avatar
     sajgoniasty
     2
     WOW, ja jestem pod wrażeniem i liczę na to, że AMD zajmie się również kompatybilnych urządzeń, bądź będzie współpracowało z różnymi firmami niczym Google prowadząc serię Nexus. Martwi mnie jedynie, że skoro będzie to otwarta technologia, to zaczną powstawać bardzo niskiej jakości i często ograniczone urządzenia lub kable przeważnie z Chin (coś w rodzaju podróbkek).
     • avatar
      FaraonM
      1
      Ciekawe jaką będzie miało to przepustowość ?
      • avatar
       Q'bot
       0
       "With Dockport You Can" - ciekawe ile zapłacili Canon'owi za pożyczenie sloganu reklamowego...

       W sumie dobrze, że tworzą własny standard, a nie metodą xeroboy'a wykorzystują pomysły konkurencji...
       • avatar
        Konto usunięte
        -1
        Nie wróżę sukcesu tak jak thunderboltowi.
        • avatar
         johndobry
         -1
         Kaczy port nice :P
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Ciekawe, czy będzie lag ;)