Procesory

AMD Llano Black Edition: procesory wkrótce na rynku

z dnia
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
45 komentarzy Dyskutuj z nami

Idealne dla overclockerów

Pod koniec grudnia zadebiutują procesory AMD A8-3870K i A6-3670K, a więc dwa pierwsze układy Llano z odblokowanym mnożnikiem

Na początku miesiąca pojawiły się pierwsze oferty przedsprzedaży układów APU z serii A z odblokowanym mnożnikiem, które – przynajmniej w teorii – przeznaczone są dla overclockerów. Okazuje się, że nie będziemy musieli długo czekać aż trafią one na sklepowe półki, bowiem ich oficjalna premiera nastąpi już 26 grudnia bieżącego roku – w ten sam dzień co procesora FX-6200.

opakowanie procesorów AMD Llano z odblokowanym mnożnikiem

Wydajniejszy A8-3870K Black Edition oferuje cztery rdzenie o taktowaniu 3 GHz, 4 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu oraz zintegrowany układ graficzny Radeon HD 6550D z 400 procesorami strumieniowymi o częstotliwości 600 MHz.

Słabszy A6-3670K Black Edition także ma 4 MB pamięci podręcznej L2 oraz cztery rdzenie, ale w tym przypadku „tykają” one z częstotliwością 2,7 GHz. Zintegrowany układ graficzny Radeon HD 6530D ma 320 procesorów strumieniowych i pracuje z taktowaniem 443 MHz. Współczynnik TDP (Thermal Design Power) obydwóch modeli wynosi 100 W.

slajd z najważniejszymi cechami układów AMD Llano

Cena wyższego modelu przy zamówieniu 1000 sztuk została ustalona na 135 dolarów (tyle samo co za model A8-3850), natomiast niższego na 115 dolarów. Zgodnie z aktualnym kursem walut odpowiada to około 470 i 400 złotym.

specyfikacja i ceny nowych procesorów AMD Llano 

Ciekawie prezentują się testy wydajności przeprowadzone przez AMD. O ile w benchmarkach sprawdzających wydajność samego procesora obydwa układy osiągają zbliżone rezultaty co konkurencyjny Intel Core i3 2120, to już w grach i benchmarkach graficznych okazują się nawet o kilkaset procent lepsze.

slajd prezentujący wydajność procesorów AMD Llano z odblokowanym mnożnikiem

Warto zaznaczyć, że układ graficzny HD 2000 z procesora firmy Intel nie jest kompatybilny z DirectX 11, a przez to nie pozwolił na uruchomienie testów graficznych w 3DMark 11.
 

Więcej o procesorach firmy AMD:

Źródło: oZeros, Sweclockers

Sapphire Sam w domu

Komentarze

45
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  HemaN
  Wreszcie przekonamy się co tak naprawdę warty jest Athlon II w 32 nm. Może się okazać, że dzięki OC stanie się godnym rywalem Core i3.
 • avatar
  Konto usunięte
  Intel jest wydajniejszy, ale procesory AMD są o wiele bardziej opłacalne
 • avatar
  Konto usunięte
  Dużo teraz tych AMD :)
 • avatar
  sonek231
  Llano to świetne konstrukcje zrobią na nich dobry szmal :)
  Niech tylko buldki poprawia :D
 • avatar
  nazaropeth
  Chyba należy po raz kolejny przedstawić kilka faktów:

  - intel ma wydajniejsze jednostki obliczeniowe, przy czym ta "przewaga" jest istotna w środowisku biznesowym a nie domowym
  - granie dla 60% społeczeństwa oznacza, że można uruchomić daną grę i móc ją ukończyć choćby i w rozdzielczości 800x600
  - zintegrowane HD2000 i HD3000 w procesorach intela nie ma szans w starciu z procesorami graficznymi w APU AMD
  - TDP 100W jest akceptowalne biorąc pod uwagę, że mamy czterordzeniowy procesor i układ graficzny o wydajności zbliżonej do HD3850 (trochę bliżej do HD4670, zależnie od zastosowanych pamięci) i jest to i tak mniej, niż zastosowanie procesora o podobnej wydajności ze stajni intela i oddzielnej karty graficznej o takiej wydajności

  Podsumowując: AMD ma jasno określony target: użytkownicy domowi. Dla 80% populacji wydajność APU od AMD zaspokaja wszystkie potrzeby. Intel celuje w biura. A do grania na "wyższym" poziomie i tak są brane inne platformy procesor+płyta, więc ocena układu powinna być poparta przede wszystkim jego przeznaczeniem i tym, jak się w swojej "specjalizacji" zachowuje.
 • avatar
  Konto usunięte
  Na ostatnim zdjęciu zamiast procentów mogli dać FPS bo co nam da 600% jeżeli 100% wynosi 1 FPS.
 • avatar
  Konto usunięte
  Dlatego uważam, że APU AMD były świetnym posunięciem. Wiele osób nie potrzebuje gier w full hd, super grafiki, a do codziennego użytkowania wystarcza. Sam mam co prawda netbooka z E-450 APU, ale bez problemu pokonuje Intel Atomy z ION2. Nawet udało mi się grać w Star Wars TOR co prawda low i 1024x600 ale 25 FPS jest :)
 • avatar
  Irrlicht
  Kolorowe słupki kolorowymi słupkami, czekamy na testy po max OC. Najlepiej w porównaniu z Intelami z tego samego przedziału cenowego też po max OC :-)
 • avatar
  Gregor-34
  Uwaga KFC oszukuje zamawiam zestaw za 25.99 a do zapłaty 29.99
 • avatar
  Konto usunięte
  Jeśli nie będzie nowej rewizji, to dopłacanie do literki K w nazwie będzie stratą kasy. Przecież nikogo OC na poziomie 3,5 GHz nie usatysfakcjonuje w procesorze wykonanym w 32nm ...
  -1
 • avatar
  Konto usunięte
  Nie ma to jak porównywać najsłabszy procek z średnimi.

  No ale jestem ciekaw co da się uzyskać z wersji Black.
  -5
 • avatar
  Kobrar
  Nie ma to jak robić testy w grach na układach graficznych, których prawie nikt do tych gier używać nie będzie. Plus pobór prądu, który jest większy w przypadku AMD.
  -5
 • avatar
  Konto usunięte
  dlaczego nie daliście tabelki porównującej wydajność do i5 lub i7 Intela
  tylko do i3 :o)
  odp. bo by była masakra AMD .....
  -14
 • avatar
  Konto usunięte
  ale wielki sukces...ja nie mogę.... odblokowali mnożnik i będą wciskać klientom że kupują nowe procesorki lol
  -47
 • avatar
  Konto usunięte
  .
 • avatar
  Konto usunięte
  Najlepsze jest to, że one zegar w zegar są lepsze od athlonów II X4, wiec jak podkrecisz takiego do 3,6 - 3,8 GHz to masz POWER!
 • avatar
  Konto usunięte
  Ogólnie większość by inaczej mówiła o AMD jakby Buldozery były by lepsze od Sandy Bridge. Najlepsze FX to nie były ale w innych aplikacjach spisywały się dobrze. Nie można powiedzieć że to klapa bo w grach może rewelacją (większość userów tutaj gra dlatego były dla nich słabe) nie były ale dla ambitnych jak najbardziej.
 • avatar
  hideo
  AMD mogłoby dorzucić jeszcze trochę wydajności tak by zmieścić się w 125W TDP
 • avatar
  Konto usunięte
  Ja po nowym roku nastawiam się na AMD A6, mój zasłużony x2 z płytą pójdzie do brata, a mi spokojnie wystarczy do wydajność 4 rdzeni + radek na jakieś 3 lata. Wrzucę więcej ramu i spokojnie pogram w całkiem nowy gry, a jak będzie kasa to i dołożę osobnego radeona, chociaż raczej najpierw dołoże kolejny HDD, niestety obecnie ceny dysków twardych są 'ciężkie' ;-/