Procesory

Ryzen Mobile uchwycony na zdjęciach

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
15 komentarzy Dyskutuj z nami

Procesory Ryzen Mobile znajdą zastosowanie w najróżniejszych laptopach - pierwsze z nich mają pojawić się już w przyszłym kwartale.

Procesory AMD Ryzen zrobiły spore zamieszanie na rynku komputerów stacjonarnych (i zapewne jeszcze spore zrobią, bo przed nami premiera high-endowych konstrukcji Ryzen Threadripper). To jednak nie koniec ofensywy producenta, bo planuje on również wydać modele Ryzen Mobile – odpowiedniki dla urządzeń mobilnych, które mają uszczknąć cześć udziałów na rynku zdominowanym przez Intela.

Ryzen Mobile to konstrukcje typu APU – znajdziemy tutaj rdzenie oparte o mikroarchitekturę Zen oraz układ graficzny bazujący na nowej architekturze Vega. Producent deklaruje, że takie połączenie pozwoli uzyskać o 50% wyższą wydajność procesora i o 40% wyższą wydajność układu graficznego, a przy tym o 50% zredukować pobór energii elektrycznej względem 7-ej generacji układów APU „Bristol Ridge” (Excavator + GCN).

AMD Ryzen Mobile  AMD Ryzen Mobile
Ryzen Mobile porównany do monety 10 juanów (wymiarami zbliżonej do naszej monety 1 złoty)

Szczegółowa specyfikacja mobilnych Ryzenów nadal jest owiana mgłą tajemnicy, ale podczas targów Computex 2017 zaprezentowano próbkę inżynieryjną takiego układu – podobno charakteryzuje się ona współczynnikiem TDP rzędu 15 W (a więc porównywalnym do niskonapięciowych układów Intela). Warto jednak zauważyć, iż mamy tutaj do czynienia z układem lutowanym bezpośrednio na laminacie, a więc nie będzie możliwości jego wymiany.

AMD Ryzen Threadripper i Ryzen Mobile
Porównanie procesorów Ryzen Threadripper (po lewej) i Ryzen Mobile (po prawej)

Nowe układy znajdą zastosowanie w najróżniejszych konstrukcjach – począwszy od modeli konwertowalnych, przez ultraprzenośne, a skończywszy na wydajnych modelach zaprojektowanych z myślą o graczach.

AMD Ryzen Mobile i Ryzen Mobile Pro - plany wydawnicze

Pozostało jedynie przypomnieć, że standardowe procesory Ryzen Mobile zadebiutują w trzecim kwartale tego roku, natomiast na początku przyszłego roku planowana jest premiera wersji Ryzen Mobile Pro z segmentu biznesowego.

Źródło: AMD, MyNavi, PCPer, IDG

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  endrju_pl
  Czekam, może wreszcie zmienię poczciwego Thinkpada z I5 520m na coś nowszego.
  5
 • avatar
  bimbrownik03
  Byłoby świetnie, gdyby wydali coś konkurencyjnego dla Core M. Te procesory mają wystarczającą wydajność do codziennych zastosowań i mogą być chłodzone pasywnie, ale ceny laptopów z nimi to jakiś kosmos.
  4
 • avatar
  Konto usunięte
  Bga xd
  1
 • avatar
  mutissj
  najlepiej niech wszystko wlutują w laptopie na stałe, + rok czasu gwarancji (tak jak w hp) aby serwisy zarabiały

  - wlutowana pamieć ram
  - wlutowany dysk SSD
  - wlutowana bateria
  - wlutowane chłodzenie
  - wlutowana matryca LCD
  - wlutowana klawiatura
  - razem z wlutowaną obudową laptopa
  1
 • avatar
  bryszka
  po 3 dniach odspoi sie od mboardu
  1
 • avatar
  BluePandoraBox
  jestem ciekaw czy wzorem konkurenta będzie można kupić płytkę ITX albo STX z tymi układami, a może zrobią odpowiednik NUCka tylko z APU AMD ...

  oby tych lapków było więcej niż z Carrizo i oby pakowali do nich lepsze pamięci niż najtańsze i najwolniejsze jak dotychczas producenci robią przy AMD
  a może to celowe, chipzilla już nie kopie takich dołków jak kiedyś za to zaleca składać zestawy z gorszych podzespołów hmm...
  dziwne że recenzujący sprzęt jakoś na to nie zwracają uwagi i wydajność układów oceniają na podstawie takiego "ułomnego" zestawu
 • avatar
  sambaverde
  Czy ten laptopowy Ryzen to będzie pojedynczy CCX z czterema rdzeniami SMT i grafiką?
  Ciekawe jakie TDP będzie toto miało?