Procesory

AMD liderem segmentu HEDT? Szczegóły o kolejnych generacjach Ryzen Threadripper

przeczytasz w 1 min.

AMD planuje objąć pozycję lidera w topowym segmencie wydajnościowym. Plany są ambitne, ale jak będzie w praktyce?

AMD dzięki procesorom Ryzen Threadripper powróciło do walki w najwyższym segmencie wydajnościowym. W tym roku spodziewamy się premiery usprawnionych wersji układów, a to nie wszystko co szykują „czerwoni” dla najbardziej wymagających klientów.

Producent potwierdził, że w tym roku planuje wypuścić drugą generację Threadripperów. Z nieoficjalnych informacji dowiedzieliśmy się, że modele te zaoferują praktycznie te same zmiany, co w przypadku zwykłych układów Ryzen – będziemy mieli do czynienia z usprawnioną mikroarchitekturą Zen+ i niższym procesem technologicznym 12 nm, co powinno przełożyć się na wyższe taktowania (również dzięki funkcji Precision Boost 2.0).

AMD Ryzen Threadripper - kolejne generacje

Większe zmiany wprowadzi kolejna generacja układów, która pojawi się dopiero w przyszłym roku. Modele o nazwie kodowej Castle Peak mają bazować na mikroarchitekturze Zen 2, a przy tym zaoferują jeszcze lepszą wydajność i efektywność energetyczną (podobno pozwoli to uzyskać dominację w segmencie HEDT). Co istotne, nowe jednostki nadal będą kompatybilne z gniazdem TR4.

AMD Ryzen Threadripper - kolejne generacje

Przy okazji warto dodać, że producent pracuje nad kolejną generacją high-endowych procesorów. Co prawda ich nazwa kodowa jeszcze nie została ujawniona, ale powinniśmy się spodziewać usprawnionej mikroarchitektury (co powinno przełożyć się na wyższą wydajność i efektywność energetyczną). Modele te nadal mają korzystać z gniazda TR4.

Źródło: Informatica Cero, VideoCardz

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dudi4Fr
  6
  Threadripper ma miejsce na 4 jajka Ryzen więc jakby w tym roku albo przyszłym wyskoczyli z TR 20+ rdzeni Intel miałby ciężki orzech do zgryzienia. Do tego poprawić IPC oraz poprawić kontroler RAM i bedzie miodzio do profesjonalnych zastosowań.
  • avatar
   Gatts-25
   0
   Przez to ,że GF udało się zwiększyć zagęszczenie tranzystorów w 7nm LP w porównaniu z 14nm LPP z wartości 0.5 na 0.37 od momentu pojawienia się CPU w tym wymiarze litograficznym INTEL przestaje istnieć na rynku jako najlepszy nawet w operacjach jednowątkowych bo tam gdzie wielowątkowość będzie najważniejsza nawet wieloletni partnerzy Niebieskich nie będą mieli wyjścia.Będzie za duży przyrost wydajności co pokaże z pewnością sam rynek HEDT od AMD w najwyższej konfiguracji ,który swoimi możliwościami zmiecie rozwiązania nawet serwerowe od INTELA.HEDT od AMD w najwyższej konfiguracji jest w stanie osiągnąć ponad 8tys.punktów w Cibebench w operacjach wielowątkowych.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Już nie mogę się doczekać 7nm od AMD i GlobalFoundries, szczególnie że ostatnie doniesienia z obozu Global-a mówią że prace idą zgodnie z planem. Wiele też pomogło przejęcie inżynierów, FAB-ów i patentów od IBM.
    Threadripper 7nm może być najsilniejszym uderzeniem AMD w sektorze X86 od bardzo wielu lat.
    • avatar
     dariozpata
     -12
     16 rdzeni FailRyzen i tak jest słabsze od 4 rdzeni Intela!!!
     AMD ponownie opowiada bajeczki o wielkiej wydajności a jelenie to łykają jak młode pelikany!