Procesory

AMD szykuje nowe procesory – to odpowiedź na tanie modele Intela

przeczytasz w 2 min.

Na rynku procesorów robi się coraz ciekawiej, a producenci mocniej konkurują o klienta. Wygląda na to, że niedługo doczekamy się odpowiedzi AMD na tanie modele Intela.

W sieci coraz więcej się mówi o modelach Ryzen 4000 Renoir-X, które miałyby uzupełnić ofertę „czerwonych” w niższym segmencie cenowym. Czego możemy się spodziewać?

AMD przygotowuje procesory Renoir-X

Modele Ryzen 4000 Renoir-X miałyby być zwykłymi układami Ryzen 4000G Renoir (wypuszczonymi tylko na rynek OEM), ale bez zintegrowanego układu graficznego - konieczne byłoby ich połączenie z samodzielną kartą graficzną.

Według przecieków z chińskiego forum ChipHell, w planach producenta są trzy modele – 4-, 6- i 8-rdzeniowy. Tak ma wyglądać specyfikacja jednostek (oznaczenia poszczególnych modeli jeszcze nie są pewne):

ModelRdzenie/wątkiTaktowanie/BoostPamięć L2Pamięć L3Układ graficznyTDPCena
Ryzen 7 47008/163,6/4,4 GHz8x 512 KB8 MB-65 W?
Ryzen 7 4700G8/163,6/4,4 GHz8x 512 KB8 MBRadeon Vega 865 WOEM
Ryzen 5 46006/123,6/4,1 GHz6x 512 KB8 MB-65 W?
Ryzen 5 4600G6/123,7/4,2 GHz6x 512 KB8 MBRadeon Vega 765 WOEM
Ryzen 3 43004/83,8/4,0 GHz4x 512 KB4 MB-65 W?
Ryzen 3 4300G4/83,5/4,0 GHz4x 512 KB4 MBRadeon Vega 665 WOEM

Teoretycznie powinniśmy otrzymać coś zbliżonego do modeli Ryzen 3000. Jednostki bazują na rdzeniach Zen 2 (7 nm), ale oferują mniejszą pojemność pamięci podręcznej L3 (co powinno przełożyć się na słabsze osiągi).

Ryzen 4000 Renoir-X – na co to komu?

Modele Renoir-X teoretycznie mają uzupełnić ofertę producenta z niższego segmentu cenowego, gdzie od dawna nie pojawiały się żadne nowości. A warto zaznaczyć, że Intel niedawno wprowadził tutaj wyjątkowo dobre modele z 12. generacji (np. Core i3-12100F). Żeby nie stracić klientów AMD musi wprowadzić konkretną odpowiedź.

Nie wiadomo jednak dlaczego AMD (podobno) zdecyduje się na wypuszczanie „kastrowanych” Ryzenów 4000 ze starej generacji Zen 2, a nie nowych, tańszych modeli Ryzen 5000 z generacji Zen 3. Być może wykorzystanie starszej konstrukcji pozwoli opracować tańsze układy i mocniej konkurować ceną. Miałoby to sens, szczególnie, że układy będą obsługiwane przez płyty główne z gniazdem AM4, które są dużo bardziej opłacalne od nowych modeli LGA 1700.

Źródło: ChipHell

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zack24
  9
  Każdy w dzisiejszych czasach coś odgrzewa. AMD też może, a ponadto zanim pojawią się nowe proce, to warto trochę o rynek powalczyć i kaski zarobić. Ja bym zrobił tak samo.
  • avatar
   marioking
   3
   A mozę to odpady z produkcji apu?? nazbierało sie a pewnie przez ten czas produkcji a jakos w ofercie nie mieli nic co by spełniało dotychczas tą funkcje... no i jest odpowiedź...
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    dlaczego dlaczego. bardzo głupie pytanie. dla starszej arch. mają wszystko gotowe, włącznie z rezerwacją na grubsze starsze litografie. więc bardzo szybko mogą te procki wypuścić na rynek.
    • avatar
     Ciekawski_
     1
     1. Nazwy moim zdaniem nie mają sensu z marketingowego i rynkowego punktu widzenia. Skoro to mają być konkurencji dla i3, Pentium i Celeron. To powinny się nazywać R3 (8/16) i Athlon (6/12, 4/8), serii 5000. To nie będzie żadne wprowadzanie w błąd, bo nazwa wprost będzie sugerować, że to słabsze CPU od R5 (R3 miałby więcej rdzeni, co samo w sobie będzie sugerować, że te rdzenie muszą być słabsze od tych w R5). Przeciętnego klienta mało interesuje jaka to generacja architektury.
     Od jakiegoś czasu krążą plotki, że AMD chce konkurować z 4 mocnymi rdzeniami w i3, swoimi 8 słabszymi w Renoir-X, w podobnej cenie.

     2. Dlaczego Renoir bez iGPU, a nie ZEN3?
     Odpowiedź jest dość oczywista. R3 na ZEN3 w konfiguracji 4/8 to by było marnowanie krzemu, którego dzisiaj AMD bardzo brakuje. Pełny CCD ma 8C/16T. Taki R3 musiał by mieć połowę wyłączoną. CCD są malutkie i uzysk jest bardzo wysoki. Odpadów jest tak mało, że do tych R3 musiały by w większości trafiać CCD z co najmniej 6 sprawnymi rdzeniami i być sztucznie degradowane.
     Ponadto AMD powoli przechodzi na proces 6nm. Zatem warto nadal produkować coś w 7nm, co będzie sensowne z rynkowego punktu widzenia. Renoir bez iGPU jest wprost idealny do tego celu. Wersja bez iGPU będzie bardzo mała. Produkowana w doskonale opanowanym i dopracowanym procesie, więc uzysk powinien być bardzo wysoki. Zaprojektowanie takiej wersji Renoir prawdopodobnie było stosunkowo proste, szybkie i tanie (po prostu usunąć iGPU i połączenia z nim). W ten sposób AMD znacząco podniesie swoje możliwości sprostania popytowi rynkowemu. Ponadto to przedłuży funkcjonowanie na rynku podstawki AM4. To nie tylko dodatkowo poprawia atrakcyjność samego CPU, który można połączyć z tanimi, dobrymi i dopracowanymi / mało problematycznymi MoBo, ale też dodatkowo ułatwia sprostanie popytowi.
     Ponadto AMD najprawdopodobniej chciało jakoś zareagować na Intelowski eCore. Spekulowało/plotkowało się, że niższe modele gen12 mogą być na samych eCore. Być może AMD też tak podejrzewało (może nawet znali pierwotne plany Intela będące źródłem tych plotek) i stworzyło własny odpowiednik. Dodajmy, że wydajniejszy odpowiednik. Renoir-X w porównaniu z eCore powinien mieć zbliżone IPC, zbliżoną efektywność energetyczną, wyższe zegary i SMT (eCore nie mają HT).

     3. Moim zdaniem zegary w Renoir-X mogą być nieco wyższe niż w swoich odpowiednikach 4000G. Po pierwsze brak iGPU oznacza większy limit energetyczny dla samego CPU...
     • avatar
      Ciekawski_
      1
      Powiększcie limit znaków w komentarzu, bo nie da się nic sensownego napisać, bez dzielenia na kawałki...

      Dokończenie poprzedniego wpisu:
      ... bo iGPU nigdy się nie wyłącza całkowicie. Po drugie od premiery 4000G minęło już prawie 1,5 Roku i TSMC na pewno poprawiło jeszcze efektywność swojego procesu 7nm.

      4. Dla mnie alternatywa w postaci, albo 4 wydajne rdzenie i3, albo 8 mniej wydajnych R3 w zniżonej cenie, to super sprawa. Każdy wybierze co mu bardziej pasuje. Mocniejszy rdzeń, albo większa wydajność wielowątkowa. Każda z tych opcji w rozsądnej cenie :-)
      • avatar
       szymcio30
       -4
       Oni sa śmieszni. Po co wprowadzać układy Zen 2 o innej nazwie? Tak trudno obniżyć ceny ryzenow 3000 i 5000. Kto im kupi ryzena 3600 za 1000zl?? Skoro znacznie tańsze 11400f i 12400f sa od niego wydajniejsze?? A ten ostatni z powodzeniem konkuruje ze znacznie droższym 5600X. Płyty główne to nie wszystko.
       • avatar
        racedriver
        -4
        odgrzewanie starych kotletów, to norma u amd
        • avatar
         Janisz
         -6
         Kochane AMD, Ty już wiesz co...
         • avatar
          kazitut
          0
          Jak pamięć to na 7nm mieli bardzo dobry uzysk( >95%- 98% ?)(w pełni sprawnych).
          A taki Ryzen 3900x to, dwu sklejka z tych paru procent odrzutu.
          6 Core z 8 Core na CCD / 32 MB Cache.
          Zen 3 chyba na Threadripper ...

          Ale o monolitach, poza dobrym uzyskiem,
          z jakiś względów cisza, aż do dzisiaj.

          Aaa i kiedy te ARC 380 (Intela).