Benchmarki

AMD podważa wiarygodność benchmarka SYSmark 2014

przeczytasz w 1 min.

AMD twierdzi, że benchmark ocenia na korzyść Intela. Jak jest w rzeczywistości?

BAPCo SYSMark 2014 benchmark

Benchmarki pozwalają w obiektywny sposób sprawdzić wydajność komputera i porównać go do innych konfiguracji – tak przynajmniej wygląda teoria, ale w praktyce bywa już różnie. W przypadku benchmarka SYSmark najwyraźniej miarka się przebrała, bo firma AMD zarzuciła jego twórcom nieobiektywne ocenianie sprzętu i działanie na niekorzyść swoich konfiguracji sprzętowych.

Producent postanowił doświadczalnie sprawdzić wiarygodność wyników z benchmarka SYSmark 2014, który teoretycznie ma zmierzyć wydajność całego komputera. W tym celu przygotowano dwa laptopy – jeden z nich bazował na procesorze AMD FX-8800P ze zintegrowaną grafiką Radeon R7 (512 SP), natomiast drugi na procesorze Intel Core i5-5200U z grafiką HD 5500. W obydwóch przypadkach testy wykonano pod obsługą systemu operacyjnego Windows 10.

Laptop na bazie platformy AMD uzyskał w teście 659 punktów, natomiast z komponentami Intela 987 punktów. Mogłoby się wydawać, że druga konfiguracja jest mniej więcej o 50% wydajniejsza od tej pierwszej. Czy aby na pewno?

Producent porównał wydajność tych samych laptopów też w teście PCMark 8 Work – tutaj różnica była znacznie mniejsza, bo laptop AMD uzyskał 3908 punktów, natomiast laptop Intela 4199 punktów. Różnica wynosiła więc trochę ponad 7%. To samo potwierdził autorski test producenta, który sprawdzał szybkość wykonania skryptu na bazie kilku popularnych aplikacji biurowych.

Skąd tak duża różnica między obydwiema aplikacjami? AMD twierdzi, że wynik w SYSmarku mocno zależy od osiągów procesora, podczas gdy na wynik w PCMarku 8 dodatkowo wpływa podsystem układu graficznego. Trudno się z tym nie zgodzić – wprawdzie obydwa testy bazują na zadaniach obciążających procesor, ale PCMark 8 potrafi tutaj skorzystać z akceleracji OpenCL i to działa na korzyść platformy AMD.

Źródło: AMD, BAPCo, Futuremark

Komentarze

34
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  14
  Kogoś to dziwi?
  SYSMark główną siedzibę ma w biurowcu... Intela.
  Fakt pominięcia potencjału GPU oraz OpenCL to pryszcz!
  Mark-i to aplikacje mające być wyznacznikiem i wskazówką dla klientów. Intel od ponad 2 dekad przekupuje developerów, twórców niektórych "mark-ów" również, by ich soft nieefektywnie wykorzystywał sprzęt konkurencji.

  Zaczęło się dawno; od łapówki dla Microsoft-u by Windows98 ignorował rozszerzenia MMX gdy wykrył CPU AMD i VIA. 15 lat później podczas śledztwa przeciw MS w innej sprawie wyszło to na jaw.
  Niedawno pewien użytkownik oszukał programy testujący i ten, mimo że uruchomiony na platformie AMD był przekonany że na pokładzie jest Intel - wynik podskoczył o ponad 30%.

  2 przykłady z brzegu a to sam malutki czubek góry lodowej procederu który trwa od ponad 20 lat.
  Wybaczcie, nie mam siły i ochoty tutaj rozwijać tematu oszustw najbardziej nieuczciwej firmy w historii nowożytnej branży IT. Dość powiedzieć że od 2014 roku przeciw Intelowi toczy się proces wszczęty na drodze pozwu zbiorowego tysięcy jego pracowników a główny zarzut jest jeden - oszukiwanie własnych pracowników.

  Jeśli przedsiębiorca przekonany o swej nietykalności i władzy oszukuje własnych ludzi, właśnie osiągnął dno.
  • avatar
   ALEKS_D_RAVEN
   10
   Jeśli dany test ma badać wydajność całej platformy to ta różnica jest zbyt duża.
   • avatar
    Marucins
    3
    Otóż to tylą są warte te wszystkie smarki.

    Temu wasze testy powinny skopić się na porządnych testach rzeczywistych. A jak jesteście zdolni to będziecie mogli "przekazać" je innym aby każdy z nas, gdyby chciał, mógł wykonać taki test i porównać wynik.

    Tak czy inaczej więcej realnych testów niż magicznych cyferek.
    • avatar
     PL_SBX
     2
     Jeśli procesory AMD i układy graficzne w nich zamontowane obsługują OpenCL to jak najbardziej powinno to być traktowane do testów, ale powinny być one podzielone na test "CPU Only" i "APU".

     Rozumiem oburzenie AMD gdyż sysmark swoim benchmarkiem ich ośmieszył co nie powinno mieć miejsca. Inaczej by to wyglądało gdyby PCMark pokazał podobną różnicę (50%).
     • avatar
      rahl_r
      0
      Dla codziennego użytku Pcmark oddaje lepiej rzeczywistość, jak ktoś potrzebuje maszyny do przetwarzania danych to lepszy jest Sysmark.
      Wystarczy poczytać opis jednego i drugiego - różnica stanie się jasna dla każdego.


      Do redakcji - nie mam włączonego Adblocka na waszej stronie - muszę wyłączyć wszystko co się da włącznie z śledzeniem aby móc edytować komentarz.
      • avatar
       Snack3rS7X
       0
       Sorry, w którym momencie AMD coś podważa? Sami napisaliście, że sądzą iż wynik zależy od samego procesora, ale w którym momencie podważają wiarygodność??? Nie zagalopowaliście się?
       • avatar
        qverious
        -1
        Skoro PCMark 8 wykorzystuje OpenCL to rzeczywiście lepiej obrazuje teoretyczną wydajność komputera.
        Dlaczego teoretyczną? Bo zdecydowana większość oprogramowania nie korzysta z OpenCL. Co oznacza że szybkość działania programów które będą uruchamiane na komputerze lepiej obrazuje SYSmark. I to ten benchmark powinien być ważniejszy dla użytkowników.
        • avatar
         piwo1
         -2
         czyli to tylko kwestia ustawienia profilu w laptopie? to po co wogole temat throttlingu skoro latwo to obejsc. czekam na testy jakiegos laptopika z 8800p.
         fajnie by bylo przetestowac jakis laptop zwlaszcza ze juz nawet na allegro takowe sa:
         http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=fx-8800p&bmatch=engagement-v6-promo-sm-sqm-uni-1-2-0113
         • avatar
          sambaverde
          -5
          "(...) wymyślasz żałosne wykręty, żeby usprawiedliwić swoją słabość."*

          *"Białe jabłka" Jonathan Carroll
          • avatar
           piwo1
           -6
           takie pytanie. czy podlaczenie zasilacza do gniazdka laptopa powoduje ze komputer juz nie zbija czestotliwosci tak jak tutaj:
           http://www.gaminglaptopsjunky.com/amd-carrizo-fx-8800p-benchmarks-15w/
           z 2,1 ghz do 1,3ghz w przypadku procesora i z 800 na 350mhz w przypadku grafiki? czy tylko dzieje sie tak przy dzialaniu na baterii?
           • avatar
            zeniu
            0
            Podajcie wynik Cinebencha dla obu laptopów.
            • avatar
             kombajn
             0
             Rzeczywiście wszystko zależy od wybranego benchmarku. W 3Dmark Fire Strike pierwszy na liście wynik(na integrze)
             AMD FX-8800P 1088 punktów
             Intel Core i5-5200U 756 punktów
             • avatar
              daro2525
              0
              Nikt, ale to nikt nie jest już w stanie zauważyć różnicy w działaniu(szybkości). To jak z telefonami japcoka: milimetr mniej brzmi gorzej niż 20% miej grubości.