Procesory

AMD: nowe generacje procesorów i kart jednak w niższej litografii - 12nm zamiast 14nm

przeczytasz w 1 min.

AMD planuje wykorzystać najnowsze rozwiązania koncernu Global Foundries - kolejne układy będą produkowane w nowej technologii 12 nm LP.

Ostatnie miesiące były bardzo ważne dla firmy AMD – w marcu na rynku pojawiły się procesory oparte o mikroarchitekturę Zen, natomiast w sierpniu karty graficzne na bazie architektury Vega. Producent nie zamierza jednak odpuszczać i już planuje wydanie ulepszonych konstrukcji... ale w niższym procesie technologicznym, niż to pierwotnie zakładano.

O nowych generacjach procesorów i kart graficznych wiemy już od dłuższego czasu, lecz dotychczasowe plany zakładały wykorzystanie usprawnionego procesu technologicznego 14nm+. Następnie miały pojawić się kolejne generacje rdzeni w technologii 7nm i 7 nm+.

 

O nowych planach dowiedzieliśmy się podczas konferencji Global Foundaries Technology Conference 2017, gdzie firma Global Foundries ujawniła szczegóły dotyczące litografii 12 nm LP (12 nm FinFET). Producent zapowiedział, że model ten zaoferuje o 15% większe upakowanie tranzystorów i o 10% lepszą wydajnością względem technologii 16 nm FinFET (oferowanej przez konkurencyjne TSMC).

Global Foundries - litografia 12 nm LP

Na konferencji obecny był również Mark Papermaster, który obejmuje stanowisko CTO w firmie AMD. Serwis Tom's Hardware potwierdził u Papermastera, że "czerwoni" zmienili wcześniejsze założenia i planują wydać nowe procesory/karty właśnie w technologii 12 nm LP.

Co w takim razie z planami na kolejne generacje? One też mogą ulec zmianie. Miejmy jednak nadzieję, że zmiana technologii nie wpłynie na znaczące opóźnienia w wypuszczaniu nowych procesorów i kart graficznych.

Źródło: Tom's Hardware, VideoCardz

Komentarze

46
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Gatts-25
  4
  Dla Mnie nie ma na razie najistotniejszej informacji a mianowicie ,że proces ten został całkowicie przerobiony dla układów o wysokim poborze energii elektrycznej bo jest to znacznie ważniejsza informacja a dlaczego to podaję przykład dla sporej grupy laików i osób ,które mając dostęp do internetu nie czerpią z niego wiedzy.
  14nm niska wydajność ma 3Ghz przeciwko 14nm wysoka wydajność 4Ghz prosta zależność ,żeby na procesie produkcji ,z którego AMD korzysta w tym pierwszym przypadku osiągnąć dla wszystkich rdzeni 4Ghz to pobór skacze do 200W zaś gdy proces produkcji od fazy projektowania miałby od razu swoją konsystencję opartą na drugim rozwiązaniu to dla zegara 4Ghz na wszystkich rdzeniach osiągałby 95W poboru i wziąłem tu pod uwagę R7 1800X.
  To będzie najistotniejsze nawet jeżeli GF na razie tego nie ujawni to gdy pojawi się nowa VEGA i RYZEN REFRESH czy dla tych 12nm i zegara 4.2Ghz dla CPU wszystkich rdzeni będzie mógł pobierać tylko 95W.
  Cały czas się o tym pisze proces produkcji dla takich poborów energii elektrycznej musi być specjalnie dopracowany dla wysokich zegarów bo wtedy następuje znaczny wzrost WYDAJNOŚCI NA WATT.
  Zresztą jak widać po pierwszych przeciekach o APU 2500u widać gdzie najlepiej te 14nm GF się sprawuje i osiąga swoje najlepsze możliwości a zakładam ,że jest to przedział 5W-35W.
  Cieszy informacja - cyt"Producent zapowiedział, że model ten zaoferuje o 15% większe opakowanie tranzystorów i o 10% lepszą wydajnością względem technologii 16 nm FinFET (oferowanej przez konkurencyjne TSMC)." bo to może świadczyć o tym ,że jednak będzie to w pełni "HIGH POWER" proces a więc skok dla produktów z minimum 65W takich jak RYZEN 7 czy VEGA 10 i 11 w 14nm może być na prawdę spory bo poprzeczka gdzie kończy się wydajność zegara a zaczyna spory wzrost poboru energii elektrycznej zostanie znacznie podwyższona.
  • avatar
   DeltaWorld
   2
   "15% większe opakowanie tranzystorów" - czy aby nie "upakowanie"?
   • avatar
    Nutaharion
    1
    Nowe karty graficzne od AMD? Nie uwierzę dopóki nie zobaczę :]
    • avatar
     mgkiler
     0
     Czyli kiedy mają zostać wydane pierwsze CPU/GPU w 12nm?

     Bo nie znalazłem tej informacji.
     • avatar
      supervisor
      0
      Hmm, czyli nie chcą czekać na 7nm, i chcą wypuścić jak najszybciej "cokolwiek".
      • avatar
       chotnik2
       -1
       wait™ for Navi!
       • avatar
        mjwhite
        -1
        Serwis Tom's Hardware potwierdził u Papermastera, że "czerwoni" zmienili wcześniejsze założenia i planują wydać nowe procesory/karty właśnie w technologii 12 nm LP.

        czyli nie będzie zen2 w 7nm w 2018, w związku z czym życie niejakiego użytkownika

        @Gatts-25

        całkowicie straciło sens....
        • avatar
         corrino
         -1
         Ryzen to oznaka jakości. Dobrze im idzie. Ciekawe jak się czują leśne dziadki szukając to coraz nowszych naciąganych argumentów aby pozostać przy intelu.
         • avatar
          darioz
          -2
          Czyli tak jak się spodziewałem! AMD nadal w sto lat za Intelem! Procesory Canon Lake będą produkowane w nowoczesnym niskim procesie technologicznym 10 nm a AMD w wielgachnym 12 nm!!!
          • avatar
           piwo1
           -5
           cyt"Producent zapowiedział, że model ten zaoferuje o 15% większe opakowanie tranzystorów i o 10% lepszą wydajnością względem technologii 16 nm FinFET (oferowanej przez konkurencyjne TSMC)."

           czy producent podal o ile bedzie lepsze upakowanie i wydajnosc od ichniejszego procesu 14nm? a moze niech poda o ile jest lepsze upakowanie i wydajnosc od 12nm tsmc?
           co za brednie.
           probuje sie zrobic dobra nowine ze zlej nowiny. a zla nowina to to ze nie bedzie 7nm procesu GF w 2018. nie bedzie tez architektury Navi w tym procesie w 2018 roku co zapowiadalo jeszcze niedawno amd.
           nie ebdzie tez zen2 w 7nm w 2018 co jeszcze niedawno zapowiadalo amd.
           w zamian dostaniemy w 2018 roku rebrandy:
           vegi w "nowym 12nm" wymiarze
           zena+ w "nowym 12nm" wymiarze
           czyli praktycznie to samo co w 2017. znaczy nie to samo bo numerki sie zmienia.
           • avatar
            PITUCH1
            0
            pffffff ....