Procesory

AMD jeszcze nigdy nie było tak mocne w procesory. Producent świętuje sukces

przeczytasz w 2 min.

Firma AMD może świętować sukces – mimo załamania na rynku podzespołów elektronicznych, producent ciągle powiększa swoje udziały na rynku procesorów. W minionym kwartale osiągnął on najlepszy wynik w całej historii firmy.

Ostatnie miesiące nie były łatwe dla producentów sprzętu elektronicznego, co wpłynęło na problemy z dostawami i spadki sprzedaży. Okazuje się, że kryzys wpłynął także na rynek procesorów.

Firma Mercury Research opublikowała raport dotyczący rynku procesorów.

Nie jest dobrze – kryzys na rynku procesorów

Według analityków, w pierwszym kwartale 2022 roku odnotowano spadki sprzedaży prawie na całym rynku procesorów (wyjątkiem jest tutaj segment IoT/SoC). W przypadku procesorów dla komputerów stacjonarnych spadek ten był rekordowy, bo wynosił aż 30% (pokrywałoby się to z ostatnimi statystykami sprzedaży).

Jak łatwo można się domyślić, to nie są dobre informacje dla producentów sprzętu. Zarówno Intel, jak i AMD odnotowały spore spadki sprzedaży. Jest tutaj jednak pewna ciekawostka, bo u AMD spadki te były wolniejsze, dzięki czemu... producent wypadł lepiej od konkurencji.

AMD z rekordowym udziałem na rynku procesorów

Firma AMD zwiększyła swoje udziały na rynku procesorów do rekordowego poziomu 27,7% (czyli o 7 punktów procentowych wyżej niż rok temu). Producent ma się z czego cieszyć, bo to najwyższy wynik w historii firmy!

SegmentObecny udział na rynkuRóżnica względem Q4 2021Różnica względem Q1 2021
Procesory dla komputerów stacjonarnych18,3%+2,1 pp-1,0 pp
Procesory dla laptopów22,5+0,9 pp+4,4 pp
Procesory dla serwerów11,6%+0,9 pp+2,7 pp
Całość27,7%+2,1 pp+7,0 pp

Duża w tym zasługa segmentu mobilnego i serwerów, gdzie udziały wynoszą odpowiednio 22,5% i 11,6% (czyli +4,4pp i +2,7pp względem analogicznego okresu w ubiegłym roku). W desktopach producent zanotował spadek o 1pp i obecnie wynosi on 18,3% (a według prognozy producenta spadek ten może się utrzymać w kolejnych miesiącach).

AMD - udziały na rynku procesorów

Oczywiście liderem rynku nadal pozostaje Intel, który obejmuje prawie 3/4 udziałów na rynku procesorów. Całkiem nieźle zapowiada się też firma Apple, która ostatnio wprowadziła do oferty laptopy z autorskimi układami M1, M1 Pro, M1 Ultra na bazie architektury ARM.

Źródło: Tom’s Hardware,  Mercury Research

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  _Ciekawski_
  10
  "W desktopach producent zanotował spadek o 1pp i obecnie wynosi on 18,3% (a według prognozy producenta spadek ten może się utrzymać w kolejnych miesiącach). Widać zatem świetny odbiór konkurencyjnych układów Intel Alder Lake."

  Jak można było dojść do tak nieprawdziwego wniosku na podstawie tych statystyk? Jaką logikę zastosował autor?
  Kilka faktów:
  1. Procesory dla komputerów stacjonarnych +2,1pp k/k i -1,0pp r/r.
  2. Alder Lake-S miały premierę 4.11.2021r. Początkowo miały problemy z prawidłowym funkcjonowaniem i były dla nich dostępne tylko drogie MoBo (Z690). Zatem były dostępne tylko przez ~1/2 4 kw 2021.
  3. Dopiero 1 kw 2022r, Alder Lake-S były bezproblemowo dostępne w szerokim zakresie i z wieloma wersjami MoBo, przez cały kwartał.

  W związku z powyższymi. Intel zyskał udziały w rynku przez cały rok, ale po premierze Alder Lake-S zaczął je tracić na rzecz AMD. Stąd spadek kwartał do kwartału i to duży spadek, bo aż o 2,1pp na korzyść AMD.
  Wniosek jest taki, że przed premierą Alder Lake-S Intel radził sobie świetnie. Być może tuż po premierze entuzjaści się rzucili na Gen12. Ale jak widać bardzo szybko entuzjazm zmalał i już w 1 kw 2022r AMD zaczęło zdobywać rynek na nowo.
  Na podstawie dostępnych danych nijak nie da się wyciągnąć wniosku - "Widać zatem świetny odbiór układów Intel Alder Lake".

  Te statystyki potwierdzają to co osobiście zaobserwowałem. Najlepszą z punktu widzenia opłacalności dla klienta, była gen10 Intela. Nie tylko same CPU były świetnie wycenione, ale jeszcze MoBo dla nich były w rozsądnych cenach. Gen11 było ciekawym uzupełnieniem oferty na te same MoBo (S1200).
  Natomiast Alder Lake-S choć same w sobie nie są takie złe, to w połączeniu z MoBo na S1700 stanowią kiepską ofertę rynkową.
  Jestem właśnie na etapie wyboru nowego PC do domowych zastosowań. Dlatego w tym konkretnym PC, zależy mi bardziej na mocnym wątku niż na większej ilości rdzeni. Więc oczywiście w pierwszej kolejności zainteresowałem się gen12. Ale szybko zrezygnowałem. Gdyby patrzeć tylko na testy wydajność to Alder Lake-S wyglądają na skrojone dla mnie. Ale nic bardziej mylnego, bo:
  1. Tańsze modele mają niskie zablokowane zegary.
  2. Najtańsze MoBo i tak są drogie a nie pozwalają nawet na oc RAM.
  3. Średnie jakościowo i jeszcze droższe MoBo pozwalają jedynie na oc RAM.
  4. Aby wykorzystać w pełni wydajność jednego/mocnego wątku gen12, to trzeba zainwestować
  • avatar
   Gatts-25
   5
   W momencie gdy TSMC ujawniło infografikę z przed 3 lat dotyczącą N5 i jego iteracji oraz wyższych możliwości samych tranzystorów w tej litografii, które teraz przynoszą oprócz podstawowego N5 z 15% wzrostem wydajności dodatkowo dwa wyższe standardy mające dodatkowo zwiększyć wydajność kosztem wyższego poboru energii. N7 takich możliwości nie dawało od samego początku dlatego od prawie 3 lat jest wiadome, że prawdziwy Triumf AMD dopiero nadejdzie w wykonaniu Zen 4 a ponoć RDNA3x też będzie miała tu więcej do powiedzenia od konkurenta ze swoim GPU, oczywiście nie chodzi mi o Intela.
   Mówi się o dobrej sprzedaży Alder Lake i rzeczywiście na tle poprzedniej generacji jest ona dużo lepsza ale wystarczy popatrzeć na bardziej znaczące statystyki sprzedaży z największych sklepów internetowych i stacjonarnych w Europie by zauważyć, że w Top 10 i to w drugiej Piątce są tylko dwa procesory Intela gen.12 i to te tańsze a reszta to CPU AMD. W tej chwili wyprzedany jest R7-5800x3d co szczególnie w Niemczech widać.
   • avatar
    NiemenCrystal
    1
    Czy wiecie, że szkło kryształowe wykorzystywane jest też w znanej biżuterii firmy Swarovski? Założyciel firmy i twórca legendy marki, Daniel Swarovski, sam produkował szkło kryształowe do swojej biżuterii, a jego autorska receptura jest tajna do dziś. Macie okazję ozdobić swój dom/mieszkanie i wydobyć z niego jeszcze więcej piękna dzięki misom i wazonom ze szkła kryształowego! Podrzucam wam link do takich mis i wazonów, serdecznie polecam

    niemencrystal,com/kategoria-produktu/misy-i-wazony/ (Zamieńcie przecinek na kropkę)
    • avatar
     mgkiler
     -5
     "w pierwszym kwartale 2022 roku odnotowano spadki sprzedaży prawie na całym rynku procesorów"

     Zaraz. Czyli nie ma już problemu z dostępnością chipów tylko teraz jest niedobór klientów?
     • avatar
      pawluto
      -6
      A może zamiast się rozdrabiać poprawią jakość kart graficznych , bo narazie to Nvidia przoduje pod każdym względem , i nie chodzi tu o wydajność...
      • avatar
       youkai20
       -7
       "Firma AMD może świętować sukces – mimo załamania na rynku podzespołów elektronicznych, producent ciągle powiększa swoje udziały na rynku procesorów. To najlepszy wynik w całej historii firmy."

       Jakie "To".

       W drugim zdaniu już podsumowałeś wynik, którego jeszcze nie podałeś, autorze. Zrobiłeś to przecież dopiero w połowie newsa :)