• benchmark.pl
 • Nowości w testowej wersji Androida 4.3 Jelly Bean

Nowości w testowej wersji Androida 4.3 Jelly Bean

przeczytasz w 2 min.

Po wycieku do sieci testowej wersji Android 4.3, testerzy zaczęli szukać w niej nowości. Znaleziono funkcję WiFi always on oraz Bluetooth Low Energy.

google android 4.3 jelly bean wyciek test samsung galaxy s4 lista nowości

Niedawno informowaliśmy, że do sieci wyciekła jedna z wczesnych testowych wersji systemu Google Android 4.3 dla smartfona Samsung Galaxy S4 Google Edition, którą chwilę później przeportowano dla klasycznej wersji smartfona Galaxy S4 GT-I9505. Teraz udało nam się zebrać wstępną listę znalezionych we wspomnianej wersji systemu nowości.

System Android 4.3, którego testowa wersja wyciekła niedawno do sieci jest wersją aktualizacyjną z rodzinny Jelly Bean, na Key Lime Pie, która ma przynieść wiele zmian i nowości zapewne przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Wracając jednak do tematu w wersji, która pojawiła się niedawno w sieci, dużej liczby nowości niestety nie znajdziemy, ale to nie dlatego, że Google ich nie chce wprowadzić, tylko dlatego, że to wciąż bardzo wczesna, testowa kompilacja. Należy też dodać, że nie dysponujemy oficjalną listą zmian, a jedynie zmianami wykrytymi przez nieoficjalnych „testerów” wspomnianego oprogramowania.

android 4.3 aplikacja aparat settings bar wygląd

Jedną z nowości, która rzuca się w oczy, jest zmieniona aplikacja aparat. Technicznie jest to samo rozwiązanie, które pierwotnie pojawiło się w Galaxy S4 Google Edition i HTC One. Wprowadzenie jej do tej kompilacja Androida 4.3 pozwala sądzić, że nowa wersja aplikacji będzie domyślnie udostępniana wraz z nową wersją systemu. W samej aplikacji nie ma zbyt wielu zmian w interfejsie, jedną z istotnych zmian jest dodanie opcji „settings bar” z podglądem na żywo, co można zaobserwować na podglądowych zdjęciach powyżej. Dodatkowo aplikacja umożliwia wykorzystanie przycisku głośności na obudowie smartfona do wykonania zdjęcia.

Kolejną ciekawą nowością, którą wykryli testerzy, jest funkcja „Wi-Fi always on”. O wspomnianej technologii koncern z Mountain View zdążył już nieco powiedzieć podczas konferencji Google I/O. Wiemy, że funkcja domyślnie pozostawia niektóre funkcje Wi-Fi włączone, podczas gdy opcje będą wskazywały na jej wyłączenie. Firma Google przekonywała, że wbrew obawom nie wpłynie to zbytnio na żywotność baterii.

android 4.3 jelly bean nowości wi-fi always on

Zdaniem Google wspomniane rozwiązanie pozwoli aplikacjom na lepszą pracę, usługi lokalizacji będą mogły skanować sieci, aby zwiększyć dokładność lokalizacji, a sama opcja skanowania będzie zawsze dostępna. Firma Google twierdzi, że będzie to bardziej energooszczędne rozwiązanie niż np. wykorzystywane często do lokalizowania GPS. Oczywiście opcję, będzie można domyślnie wyłączyć.

Kolejną z nowości jest wprowadzenie technologii Bluetooth Low Energy (BLE), która nie tylko pozwala na zmniejszenie poboru energii przez moduł Bluetooth, ale i również na lepsze wykorzystanie dodatkowych akcesoriów i sensorów, które będzie można parować z urządzeniami z Androidem. Sama technologia jest już znana i stosowana przez niektórych dużych producentów smartfonów, jednak jako własnościowa dla większości wciąż była niedostępna i powodowała, że nie każdy smartfon mógł z niej skorzystać. Firma Google umieszczając jej wersję w domyślnej wersji Androida, otworzyła jej API dla wszystkich smartfonów i deweloperów oprogramowania.

android 4.3 jelly bean lista nowości jądro kernel linux 3.4.0

Wśród innych zmian, można wymienić dodanie kilku nowych przydatnych funkcji dla programistów, o których sporo mówiono podczas Google I/O, zmianom uległy niektóre opcje m.in. „cell broadcast”, a także pojawiły się nowe żywe tapety. Dodatkowo w systemie znalazło się jedynie jądro Linux w wersji 3.4.0, mimo wszystko deweloperzy liczą, że w finalnej wersji ujrzą kernel 3.6 lub przynajmniej 3.8, które wprowadzają wiele istotnych dla Androida zamian.

Nie wiemy, czy Google wdrożyło zapowiadany interfejs programowania OpenGL ES 3.0, ale to zapewne nie wszystkie zmiany, jakie dla nas przygotowano. Pamiętajmy, że nie dosypujemy oficjalną listą nowości, a jedynie zmianami wykrytymi przez użytkowników testujących wspomniany build, któremu do miana stabilnego wciąż daleko.

Źródło: Sammobile, AndroidAutohity, AndroidPolice

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  Tylko zmienili tapetę.
  • avatar
   Szymon331
   4
   funkcja „Wi-Fi always on”. O... Wiemy, że funkcja domyślnie pozostawia niektóre funkcje Wi-Fi włączone, podczas gdy opcje będą wskazywały na jej wyłączenie"


   Śledzenia i inwigilacji czas zacząć? Co jest kurcze...


   W sumie to nie będzie nic nowego, kolejna cyferka wyżej poza nazwą systemu operacyjnego.
   • avatar
    Konto usunięte
    4
    Zawsze jakis postep jest i eliminowane bledy, wiec jest spoko.
    • avatar
     miedzianek
     1
     "Kolejną ciekawą nowością, którą wykryli testerzy, jest funkcja „Wi-Fi always on”. O wspomnianej technologii koncern z Mountain View zdążył już nieco powiedzieć podczas konferencji Google I/O. Wiemy, że funkcja domyślnie pozostawia niektóre funkcje Wi-Fi włączone, podczas gdy opcje będą wskazywały na jej wyłączenie"

     Lol co za sens takiej opcji?

     Proponuje poprawic artykul,masa bledow,literowek,przecinki i kropki sie pozamienialy miejscami;/
     • avatar
      Konto usunięte
      -1
      "[...] a także pojawiły się nowe żywe tapety."
      Heh, żywe tapety. Ładne dosłowne tłumaczenie.

      Witaj!

      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

      Połącz konto już teraz.

      Zaloguj przez 1Login