Systemy operacyjne

Android O oficjalnie zapowiedziany - co nowego szykuje dla nas Google?

przeczytasz w 1 min.

Android O przynieść ma sporo zmian. Wedle producenta większość z nich będzie naprawdę znacząca.

Nie dalej jak dwa dni temu pisaliśmy o pierwszych konkretniejszych informacjach na temat nowej wersji systemu Google Android. Nie trzeba było długo czekać na oficjalną zapowiedź, o którą Google pokusiło się właśnie dziś. Co nowego przyniesie Android O?

Między innymi wyczekiwany przez całkiem wiele osób tryb Picture in Picture. Zasada jego działania nikogo nie zaskoczy. Chodzi tutaj o tak zwane pływające okienko, dzięki czemu można będzie oglądać film chociażby podczas odpisywania na wiadomość SMS. Co ważne, opcja działać ma nie tylko na tabletach (o czym spekulowano), ale i smartfonach.

Korekty przejdą powiadomienia, które wzbogacone zostaną o kanały pozwalające na łatwe grupowanie komunikatów. Użytkownicy otrzymać mają szersze możliwości zarządzania nimi, ale na szczegóły trzeba poczekać.

Android O powiadomienia

Android O posiadać ma też funkcję na wzór menedżera haseł. Z poziomu systemu wybierzemy aplikacje uprawnione do przechowywania danych autouzupełniania (imię, nazwisko czy login i hasło).

Producent mówi też o wsparciu dla LDAC codec oraz AAudio API, które będzie teraz nowym natywnym API stworzonym z myślą o aplikacjach wymagających wysokiej jakości audio. Pojawić mają się również nowe, adaptacyjne ikony, które zmieniać będą swój wygląd w zależności od urządzenia i wybranego motywu.

Każdego roku słyszymy zapewnienia o nowościach mających na celu wydłużenie czasu pracy smartfonów i tabletów. Nie inaczej jest i tym razem. Android O monitorować ma ze szczególną uwagą aplikacje działające w tle i nakładać na nie stosowne ograniczenia związane na przykład z aktualizacją aktualnej lokalizacji.

Zapowiedź nowej wersji systemu zbiega się tradycyjnie z udostepnieniem pierwszej wersji Developer Preview. Dostępna jest ona oczywiście na urządzeniach Google, konkretnie na smartfonach Nexus 5X, Nexus 6P, Pixel, Pixel XL, tablecie Pixel C oraz Nexus Player. Stosowne paczki znaleźć można na oficjalnej stronie Google, ale odpowiedzialności za działanie systemu w tak wczesnej fazie nie bierzemy.

Premiera finalnej wersji systemu planowana jest na trzeci kwartał tego roku.

Źródło: androidpolice, developer.android

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Coperfield
  6
  Ciekawe co będzie jak normalny alfabet się skończy... Przejdą na hebrajski a potem na pismo chińskie itd? :D
  • avatar
   musslik
   4
   Pogubiłem się już w tych ich wersjach...
   • avatar
    Szymon331
    2
    Android Oreo? ;)
    • avatar
     pycipro
     1
     O_o
     • avatar
      Beldin
      0
      za dużo wersji, za szybko wydają nowe, lepiej dopracować starsze wersje (bez wydawania jako pełna nowa) i usprawnić proces automatycznej aktualizacji, szczególnie skupić się na tym żeby starsze telefony też mogły korzystać z nowych wersji. od przejęcia motoroli mamy to samo co microsoft robi swoim dX, nie liczy się żeby dopracować system a li i jedynie sprzedaż aż na rynek wskoczy kolejny nowy gracz - tak jak Google zrobiło microsoftowi, tak na pewno pojawi się kolejny gracz który swoją wersją linuxa/unixa sprawi że ludzie porzucą androida na rzecz nowego (może Ubuntu? ale raczej nie) wystarczyłoby żeby działał w miarę sprawnie i szybko na starszych urządzeniach oraz potrafił uruchamiać aplikacje z androida i ludzie zapomną o androidzie
      • avatar
       adrian123451251
       0
       Świetnie, że android N, wciąż nie jest na wszystkich urządzeniach ale już zapowiadają android O. Potem wielkie zdziwienie, że nowy system jest na tak małej ilości urządzeń.