Ciekawostki

Apple: 2 kwartał poniżej oczekiwań

przeczytasz w 1 min.

Niezależnie od tego jakie obniżki cenowe wprowadzi Apple, wyniki za drugi kwartał br. nie wyglądają i nie będą wyglądać obiecująco.

Firma Apple rozrastała się niemal nieustannie, zdobywając coraz więcej fanów produktów z nadgryzionym jabłkiem w logo. W czasie kryzysu gospodarczego sprzęty Apple nie wydawały się jednak dobrą propozycją dla wielu Amerykanów - okazywały się za drogie.

Analitycy zaczynają już swoje spekulacje związane ze sprzedażą i wyniki Apple nie powinny być zadowalające dla Steve'a Jobsa.

Pomimo wprowadzenia nowych MacBooków Pro kosztujących o 200 dol. mniej niż poprzednie wersje i obniżki cenowej tradycyjnych MacBooków do 999 dol., Apple nie ma raczej dużych powodów do zadowolenia.

Gartner informuje, że w udziały rynkowe w drugim kwartale br. wzrosły w przypadku Apple (4 pozycja w rankingu) tylko o 0,3 proc., podczas gdy Toshiba, która zajmuje w rankingu 5 miejsce, zanotowała wzrost rzędu 1,3 proc.

Z wykresu Gartnera wynika też, że najlepiej w czasie kryzysu poradziła sobie firma Acer, która zanotowała wzrost na poziomie 6,2 proc. i zawdzięcza go przede wszystkim netbookom.

Wyraźny spadek zanotowała firma Dell - jej udziały rynkowe skurczyły się z 31,6 proc. (2 kwartał 2008) do 26 proc. Teraz Dell jest tylko o 0,3 lepszy od HP, której udziały wzrosły do 25,7 proc.

Przypominamy, że powyższe wyniki dotyczą wyłącznie rynku amerykańskiego.

Źródło: Inf. własna, ArsTechnica.com

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  acer nie tylko dzieki netbookom ale tez dzieki znacznej poprawie jakosci produktów
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   acer jest coraz lepszy, tylko ma trochę średni wizerunek jeśli o marke chodzi, ale laptoki faktycznie coraz lepsze. Dla znajomego kupiłem za niecałe 1500 zł i muszę powiedzieć, że się pozytywnie zaskoczyłem
   • avatar
    suntzu
    0
    Apple nie traci to dobry wnik, ponieważ apple to sprzęt "najwyższej" klasy. Z pewnością do utrzymania wzrostu przyczyniła się obniżka cen, jestem przekonany, że gdyby nie to apple dziś by miał duży spadek. Zresztą apple postawiło na iPhone i iTunes z tego czerpie chyba najwięcej pieniędzy... Tego nie ma Dell, HP, tym bardziej Toshiba.

    Szkoda, że toshiba i lenovo są daleko w tyle bo to równie dobre firmy.