Mobile

Karta SIM musi odejść - tak twierdzi Apple i Samsung

przeczytasz w 1 min.

Dwaj liderzy rynku mobilnego nawiązali już współpracę z GSM Association.

karty SIM

Chyba każdy właściciel smartfona czy telefonu komórkowego doskonale zdaje sobie sprawę, że bez karty SIM jego urządzenie staje się praktycznie bezużyteczne. Kto wie jednak czy za jakiś czas nie przejdą one do historii.

Jak podaje Financial Times, chciałyby tego firmy Apple oraz Samsung, które wspólnymi siłami podejmują już nawet pewne działania. Dwaj liderzy rynku mobilnego nawiązali współpracę z GSM Association i liczą, że jej efektem będzie jak najszybsze odejście od znanych nam kart SIM.

W ich miejsce pojawić miałby się moduł e-SIM, dzięki któremu, przynajmniej w teorii, użytkownicy cieszyć mogliby się zdecydowanie większą swobodą. Idea zakłada bowiem dowolne zmiany operatora i ciężko przewidzieć czy właśnie dlatego najwięksi z nich popierają to rozwiązanie.

Standardu e-SIM chcą między innymi AT&T, Deutsche Telekom, Orange, Telefónica czy Vodafone. Nie da się wykluczyć, że zarówno producenci smartfonów jak i operatorzy myślą już tutaj o współpracy i nakładaniu pewnych ograniczeń, ale w tym przypadku idea e-SIM zdaje się lądować w koszu.

Rezygnacja z fizycznych kart SIM to jednak tylko kwestia czasu, tym bardziej, że chcą tego i producenci i operatorzy. Zanim to jednak nastąpi upłynie jeszcze trochę czasu, ponieważ moduły e-SIM nie mają nawet finalnej specyfikacji. Ta ma być gotowa w przyszłym roku i jeśli tak sie stanie to wtedy temat stanie się zdecydowanie bliższy.

Źródło: ft, androidheadlines

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  R2rr0
  24
  Teraz można kartę wymienić a w tym przypadku operator dogada się z producentem i klient uwiązany na amen.
  • avatar
   Stashqo
   11
   Nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych, ale to co proponuje samsung i apple to świetne urządzenia do inwigilacji. Karta sim na stałe w telefonie a telefon z niewyjmowalną baterią, jak dla mnie to oznacza możliwość kontroli 24/7, wszystko super, poleca NSA Mobile.
   • avatar
    Konto usunięte
    9
    Widać rynek telefonów się nasycił i trzeba coś wymyślić żeby ludzie na całym świecie musieli wymienić telefony czy tego chcą czy nie.
    • avatar
     PL_SBX
     9
     Nic dla klienta.. wszystko dla pieniędzy i władzy.

     Żałośni ludzie.
     • avatar
      Po1nter
      2
      "Najwięksi z nich" pff Czyli Ci którzy ładują na te swoje telefonu simlocka, masę aplikacji, tapet, i inne dziadostwa, właśnie przez takie zabiegi Orange straciło w moich oczach na tyle że omijam ich salony i oferty szerokim łukiem.
      • avatar
       Fiona
       2
       Bosze jak czytam lemingi typu i tak nas szpiegują to co nam za różnica, że będą bardziej to mi ręce opadają...


       Wam tatuaż na policzku, chipa pod łopatkę i będzie spokój.
       Przecież to i tak wam żadnej różnicy nie zrobi...
       • avatar
        ICE1979
        1
        90% telefonow to urzadzenia do inwigilacji i niewiele na to mozna poradzic. Takze kamery i satelity sa wszedzie. W usa karta sim nie ma juz znaczenia- mozesz zmienic operatora i numer telefonu niezaleznie od tego jaka karte fizycznie posiadasz w srodku aparatu. Wiec czy posiadanie fizycznej karty sim ma jakiekolwiek znaczenie w tej sytuacji? Chcecie wiecej wolnosci i swobody to zacznijcie inaczej glsowac- chociaz wydaje sie byc juz za pozno na to aby to osiagnac.
        • avatar
         pongo
         0
         W USA od lat są telefony bez karty. Sam taki widziałem. Co w tym pomyśle nowego? Nic. Chcą zwiększyć popyt. Ale powinno być prawo które zabrania wymyślania głupot nic nie wnoszących. Nasza planeta ma ograniczoną ilośc zasobów. ONE SIĘ SKONCZĄ!
         • avatar
          grzesiq
          -6
          Powinno się pisać chciałyby i miałyby, a nie chciałby i miałby...
          • avatar
           musslik
           0
           Fajna sprawa w różnego rodzaju licznikach :)
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            w ankiecie brakuje opcji "powoduje to dodatkowe niebezpieczeństwa". karta sim to dodatkowy komputer, który wymaga dodatkowych kodów aby coś w nim zmienić. przejście na esim znosi te zabezpieczenia. sima będzie można klonować. w tej sytuacji można przeprowadzać ataki na esim, czyli kraść esim by potem używać takiej kradzionej repliki. podobny problem jest z bankomatowymi kartami zbliżeniowymi. możliwość złodziejstwa na potęgę.