Mobile

5 dni pracy oraz 150 dolarów - tyle potrzebowali do złamania Face ID

przeczytasz w 1 min.

Wietnamska firma Bkav stworzyła maskę, dzięki której udało się oszukać zachwalaną przez Apple technologię Face ID.

W opinii wielu osób, nie ma zabezpieczeń, których nie da się złamać. Producenci urządzeń (nie tylko mobilnych) lubią jednak przekonywać nas, że jest inaczej. Apple iPhone X pozbawiony został czytnika linii papilarnych, zamiast którego postawiono na technologię Face ID. Zdaniem producenta rozwiązanie to jest nie tylko wygodniejsze, ale i bezpieczniejsze. Nawet jeśli, również je można oszukać.

Udowodniła to wietnamska firma Bkav, która pracuje nad rozwiązaniami dotyczącymi bezpieczeństwa w sieci. Jej pracownicy pochylili się nad Face ID i stworzyli maskę, dzięki której udało się odblokować iPhone'a X. Dlaczego akurat maskę? Przede wszystkim dlatego, iż mowa o technologii rozpoznawania twarzy. Warto jednak nadmienić, iż Appe chwaliło się, że Face ID nie nabierze się nawet na maski o „hollywoodzkiej jakości”.

Przygotowany przez Bkav projekt nie wygląda wprawdzie najładniej, ale, jeśli dać wiarę opublikowanemu materiałowi wideo, okazuje się wywiązywać ze swojej roli. Model twarzy wykonano przy pomocy druku 3D, dodano do tego między innymi silikonowy nos oraz obrazy 2D.

Face ID

Przedstawiciele Bkav informują, iż wszystkie działania związane z omawianym rozwiązaniem zajęły im 5 dni. Nakłady wyniosły natomiast 150 dolarów. Trzeba jednak dodać, że nie wliczano w to posiadanych zasobów sprzętowych, chociażby drukarki 3D.

Całość ma być na tyle skomplikowana, iż w domowych warunkach nikt nie będzie w stanie tego powtórzyć. Taka deklaracja nie zaskakuje. Nie wypada twierdzić zresztą, że złamanie Face ID jest proste. Bkav pokazało, że jest to jednak możliwe. A chyba nikt nie wątpi, że podobne rozwiązania mogą opracować inne firmy i instytucje. O ile będzie im to do czegoś potrzebne.


Źródło: Bkav Corp, Apple (foto)

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  supervisor
  12
  Dlatego nie wierzy się marketingowcom.
  • avatar
   wildthink
   11
   Tak to jest, jak się komplikuje proste sprawy. Komu odcisk palca przeszkadzał, tym bardziej jak był zintegrowany z przyciskiem - jedno naciśnięcie wybudza telefon i od razu mnie identyfikuje.
   A co jak telefon mi gęby nad ranem (po imprezie) nie rozpozna i po taksówkę nie zadzwonię, albo urlopu nie załatwię??? ;-)
   • avatar
    Konto usunięte
    -1
    "Złamanie" to słowo nader często używane w przypadku takich "afer". Podobnie jak w przypadku zabezpieczeń DENUVO, które są rzeczywiście nie do złamania.

    Czasem nie warto przebijać się przez kraty, strażników, alarmy itd tylko zabezpieczenia obchodzimy z drugiej strony wkopując się np przez podłogę :) Łamanie kojarzy się z niszczeniem, unicestwianiem itd

    OMIJANIE ZABEZPIECZEŃ a nie ŁAMANIE, dziękuję do widzenia :)
    • avatar
     Konto usunięte
     -2
     Dlatego wole uzywac skan teczowki w moim sgs8+. Dziala dobrze i nie narzekam na to specjalnie.