Telefony

Apple: odszkodowanie za niechcianą lokalizację

przeczytasz w 1 min.

W kwietniu bieżącego roku byliśmy świadkami małego skandalu. Właśnie wtedy dwójka programistów napisała program pozwalający odczytać dane lokalizujące użytkownika iPhone'a, które były automatycznie zapisywane przez urządzenie. Teraz Apple musi z tego powodu zapłacić pierwsze odszkodowanie, które nie jest jednak zbyt wysokie.

Pieniądze otrzyma pochodzący z Korei Południowej prawnik Kim Hyung-Suk. Dzięki korzystnemu dla niego wyrokowi sądu otrzyma on od Apple okrągły milion wonów, czyli w przeliczeniu 946 dolarów amerykańskich. Może się wydawać, że jest to mała kwota, jednak jeśli więcej użytkowników iPhone'a zdecyduje się na podobne kroki prawne, Apple może stracić miliony dolarów.

Mapa geolokalizacji pochodząca z telefonu Apple iPhone 4

Oprócz tego kancelaria prawna Kim Hyung-Suka zamierza złożyć pozew zbiorowy przeciw Apple na terenie USA. Jeśli zostanie on rozpatrzony na niekorzyść Apple, możemy podobnych działań spodziewać się na terenie Europy. A to będzie oznaczało dla firmy z Cupertino duże problemy.

Ciekawe, kiedy ktoś zaskarży Google i Microsoft. W końcu w ich telefonach też są zapisywane dane o geolokalizacji.
 

Więcej o elektronicznych konfliktach:

Źródło:Wired

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  racedriver
  0
  apple szpieguje swoch uzytkownikow bardziej niz google. oby jak najwiecej ludzi zglosilo przeciw nim pozew zbiorowy.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   oj tam szpieguje od razu
   • avatar
    Lord_NeReVaR
    0
    Wypadałoby zrobić pozew zbiorowy.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Pff... bo ktoś chce szpiegować szarego Polaka. No dajcie spokój. Rozumiem jakbyście byli gangsterami, milionerami, gwiazdami kina czy muzyki. Ale nikogo nie interesuje, gdzie chadza sobie taki Kowalski czy Nowak. W ogóle Apple, gdyby nie pewien Polak co spolszczył Mac OS X to dalej nie wiedziałoby, gdzie leży Polska ;)
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Daj na luz bo niedługo będziesz się bał wyjść z telefonem do kibla bo to może naruszyć twoją prywatność ;) hehe. Gdyby korporacje chciały to by cię wyśledziły jakbyś nawet jechał na Torze przez Proxy odpalając internet w DOSie ;) Ludzie którym to nie przeszkadza kupują te telefony, a tym którym przeszkadza polecam no Samsunga Solid ;) fajny jako fon zastępczy do zadań specjalnych.
      • avatar
       projectdarkstar
       0
       Dzięki Google i Apple amerykanie mogą w końcu podarować sobie program Echelon, bo cały podsłuch i szpiegowanie korporacje robią za nich.