Nauka

Gdzie są najmniej pochmurne miejsca na Ziemi? - to „zdjęcie” jest odpowiedzią

przeczytasz w 2 min.

Obserwacje pokrywy chmur wykonywano w latach 2002-2015

Ziemia w maju 2015 roku

Poszukujecie najmniej pochmurnego nieba na Ziemi? I to nie tylko w skali dnia czy tygodnia, ale na przestrzeni dekady. NASA ma podpowiedź. Specjalne zdjęcie jest wynikiem uśrednienia wszystkich obserwacji, które wykonał instrument MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer) na pokładzie naukowego satelity Aqua, który jest częścią globalnego systemu badań ziemskiego klimatu. Obserwacje wykonywano w latach 2002-2015, a zatem miejsca, które na tym zdjęciu-mapie są ukazane jako pozbawione jakiejkolwiek pokrywy chmur, należą do miejsc o najczystszym nieboskłonie.

Analiza zdjęcia pozwala także wyciągnąć liczne wnioski dotyczące ziemskiego klimatu i jego zachowania na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Wniosek jej jeden - Ziemia to wyjątkowo pochmurne miejsce. Dotychczasowe badania dawały mało precyzyjne wyniki. Z jednych wynikało, że Ziemia jest przesłonięta jest chmurami przeciętnie w co najmniej w 67%. Inne z analiz sugerowały, że tylko 10% powierzchni nad oceanami i 30% nad lądami ma szansę być jednocześnie nie zachmurzone.

Ziemia średnia pokrywa chmur lata 2002-2015
Ciemnoniebieski kolor oznacza brak pokrywy chmur. Jasnoniebieski to 50 procentowa średnia pokrywa chmur. Im bliżej bieli, tym mniejsze szanse na bezchmurne niebo przez większość roku.

Dzięki obserwacjom Aqua widzimy wszystko jak na dłoni. Do największych powierzchniowo i najrzadziej zachmurzonych miejsc należą:

 • pustynia Atacama (i dlatego tam buduje się duże obserwatoria astronomiczne)
 • zachodnie wybrzeże południowej Afryki (tam też stawia się teleskopy)
 • część Antarktydy
 • środkowa i wschodnia Sahara
 • półwysep Arabski, część Iranu i Pakistanu

Oprócz tego istnieje wiele mniejszych regionów na Ziemi, takich jak Dolina Śmierci, czy zbocza gór położone od strony zawietrznej (na Hawajach, w Himalajach), które również są bardzo suche.

Do wyjątkowo pochmurnych należą trzy pasy - w rejonie równika ziemskiego, oraz na szerokości 60 stopni na północ oraz południe od tegoż. Poniżej powiększenie ujęcia dla kontynentu afrykańskiego.

Afryka pokrywa chmur

Ze zdjęcia wynika, że Polska leży w regionie dość pochmurnym, ale jeszcze nie wybitnie. Dlatego możemy nadal liczyć na piękne bezchmurne dni, które musiały się uchwycić na niektórych zdjęciach z orbity. Większość danych, które zgromadził satelita NASA nie zaskakuje. Wiadomo bowiem nie od dziś, że zachodnia część półwyspu Iberyjskiego to miejsce najbardziej nasłonecznione w Europie, podobnie jak Kalifornia w Ameryce Północnej. Jednakże taka fotografia-mapa uzmysławia nam skalę zjawisk znacznie lepiej niż jakikolwiek opis.

Aqua satelita

Dane z satelity Aqua i jego instrumentu MODIS (analizuje promieniowanie dochodzące z powierzchni ziemi w 36 różnych pasmach fal elektromagnetycznych - o długościach od 0,3 do 15 um) pozwalają nie tylko ocenić stopień zachmurzenia, ale również analizować pokrywę śnieżną, lodową, wykrywać pożary, a także oceniać aktywność ziemskiej flory. W ciągu dwóch dni satelita jest w stanie wykonać obserwacje powierzchni całej planety.

Źródło: EarthObservatory, NASA

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Makkk
  1
  Z tego co widzę na pierwszym screenie, taką mapę chmur można stworzyć na postawie zielenii na powierzchni lądowej :D
  • avatar
   Q'bot
   -1
   I jak tu gwiazdy fotografować ;/