Karty graficzne

Asetek chce wycofania kart AMD Radeon Fury X i Gigabyte GTX 980 WaterForce [AKT.]

przeczytasz w 1 min.

W kartach zastosowano chłodzenie wodne Cooler Master, które podobno narusza patenty firmy Asetek.

AMD Radeon R9 Fury X karta graficzna

Firma Asetek jest jednym z głównych producentów zamkniętych systemów chłodzenia cieczą i właścicielem kilku patentów stosowanych w tego typu konstrukcjach. Tak się składa, że owe patenty są często naruszane przez konkurencję, niemniej jednak producent nie ma obaw, by dochodzić swoich praw przed sądem – pisaliśmy już o wygranych sporach z firmami Cooler MasterSwiftech, natomiast teraz producent wnioskuje o zakazanie sprzedaży produktów firm AMD i Gigabyte.

Chodzi o karty graficzne AMD Radeon R9 Fury X i Gigabyte GeForce GTX 980 WaterForce, które korzystają z chłodzenia opracowanego przez firmę Cooler Master – podobno naruszającego właśnie patenty firmy Asetek.

Asetek wystosował do obydwóch producentów wniosek o zaprzestanie sprzedaży kart graficznych. Można jednak podejrzewać, że na samym wniosku się nie skończy i sprawą zajmie się sąd – do tej pory zawsze stał po stronie amerykańskiego potentata chłodzeń cieczą. Jak będzie tym razem? Zapewne wkrótce się przekonamy…

 

Aktualizacja 8.12.2015 9:10

AMD opublikowało oficjalne oświadczenie w kwestii rzekomego naruszenia patentów w chłodzeniu swojej karty graficznej Radeon R9 Fury X:

"Jesteśmy świadomi, że Asetek pozwał firmę Cooler Master. Opowiadamy się jednak za odrzuceniem pozwu przeciwko firmie Cooler Master, gdyż chłodzenie Cooler Master aktualnie używane w karcie Radeon Fury X nie narusza żadnych patentów firmy Asetek".

Źródło: Gamer's Nexus, ExtremeTech

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  FoxNET
  34
  No to mamy kolejnego trolla patentowego. A z drugiej strony kto w ogóle zgodził się na taki patent, przecież to jest proste urządzenie, które nie może działać inaczej niż jest to zrobione (fizyka - obieg cieczy). Niektóre patenty powinny być cofnięte, później przez takich trolli ceny produktów szybują w górę bo troll chce kasy.
  • avatar
   PL_SBX
   16
   Wow... czekam aż asetek oberwie za swoje głupie postępowanie.
   • avatar
    Konto usunięte
    14
    Amerykanie sami muszą dorosnąć do pewnych rzeczy.

    Wnioski patentowe są przyznawane bez dokładnej analizy zaś ta następuje dopiero w przypadku naruszenia "patentu".
    • avatar
     kokosnh
     14
     Wyobrażacie sobie co się stanie, jak opatentują radiatory ?
     • avatar
      mordehigh
      8
      Może jeszcze niech zabronią sprzedaży samochodów, tam też chłodnica działa na identycznej zasadzie. Kto się wgle zgadza na takie patenty całkowicie blokujące rynek i jakąkolwiek konkurencję
      • avatar
       Konto usunięte
       8
       Zaraz się posram ze śmiechu co to za patent takie zastosowanie jest już dawno używane np w domu!
       Pale sobie w piecu żeby szybciej mieć ciepło na grzejnikach włączam pompkę która wymusza obieg wody z nagrzanego pieca na grzejniki brak tylko wentylatora zasada ta sama!
       Może to też wymyśliła firma Asetek i zaskarży połowę świata!
       • avatar
        Konto usunięte
        4
        trollizm patentowy kwitnie w zasadzie jedyne w USA. tam prawo patentowe jest kompletnie chore.
        • avatar
         AntySyjon
         2
         No to chyba patent chłodzenia cieczą powinni sobie wynalazcy silnika spalinowego zastrzec, bo taki wynalazek istnieje dłużej niż firma Asetek, nie mówiąc że durny rondel do podgrzewania mleka ma w okół ścianek zbiornik z warstwą wody i dzięki temu garnek się nie przegrzewa i nie przypala mleka, to co ta firma robi to nie prawa do patentu tylko próba wyłudzenia pieniędzy lub narażenia inne firmy na straty, powinni im wlepić jakieś miliony kary i cześć
         • avatar
          Konto usunięte
          1
          Nic więcej nie można powiedzieć... po prostu śmiech na sali.
          • avatar
           mastah84
           0
           Przedmiotem patentu nie jest water cooling z zamkniętą pętlą, tylko specyficzna konstrukcja bloku wodnego zintegrowanego z pompą - ten wynalazek (i wiele innych) opracował niestety Asetek. Też mi się nie podoba, że prawo pozwala na takie durnoty... I na takie straszenie w style "zaprzestańcie sprzedaży bo...". Widać, że najpierw chcą nastraszyć, przydusić i dopiero wtedy wyciągnąć kasę (oczywiście w założeniu kasę wyższą, aniżeli najpierw by nie przyduszali).
           • avatar
            ElFi_
            -1
            No to przyoszczędzili.....
            • avatar
             eqalizer
             0
             Brak słów na postępowanie tej "firmy".
             • avatar
              Hakuren
              0
              Nie rozumiem po co ktokolwiek jeszcze korzysta z usług tych trolli? Jest wiele innych firm.