Laptopy

Asus i netbook z Moblinem

przeczytasz w 1 min.

Asus ma wprowadzić na rynek netbooka Eee PC, który pracowałby pod kontrolą systemu operacyjnego Moblin - tak przynajmniej wynika z najnowszych doniesień brytyjskiego PC Pro.

Moblin to open-source'owy system operacyjny oparty na Linuksie Fedora. Został opracowany przez Intela głównie po to, by w pełni wykorzystywać możliwości procesorów Atom, które są instalowane w większości netbooków.

Według najnowszych pogłosek Asus przygotuje netbooka Eee PC, który będzie sprzedawany wraz z preinstalowanym systemem Moblin. Najprawdopodobniej będzie to jeden z obecnie dostępnych netbooków - PC Pro sugeruje Seashella 1008HA. Netbook z Moblinem miałby trafić na rynek w październiku.


Na zdjęciu: netbook Asus Eee PC Seashell 1008HA

Jeśli Asus ustali korzystne dla siebie warunki współpracy, być może udostępniłby możliwość wybierania systemów Moblin dla każdego z oferowanych Eee PC. Klient mógłby wówczas zdecydować, jaki chce system.

PC Pro twierdzi, że powyższe informacje są bardzo wiarygodne. Zwłaszcza że Asus już kilka razy miał do czynienia z systemami open-source. Dla przykładu, oryginalne Eee PC pracowały ze zmodyfikowaną wersją Xandrosa, a płyty główne z segmentu high-end oferowane są z systemem Splashtop, który także opiera się na Linuksie.

Test 7 netbooków i 10 programów dla posiadaczy tych komputerów

Pracownik Asusa wyjawił PC Pro tylko tyle, że "firma oficjalnie poinformuje o nowych produktach, gdy będą już ukończone i gotowe do produkcji oraz wprowadzenia do sprzedaży".

Czy waszym zdaniem netbooki z systemem Moblin byłyby interesujące, czy mimo wszystko lepiej wybrać droższą wersję, ale ze znanym i lubianym Windows XP?

Źródło: PC Pro.co.uk, Inf. własna

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    suntzu
    0
    Mnie to tak denerwuje, że kupująć jakiegokolwiek laptopa muszę płacić za ten ShitSoft, Vista, albo XP (on jeszcze żyje?)....

    Nie jestem idiotą i mam 1 boxa w domu. Musze płacić 2x za jeden produkt, bo laptop ma już licencje. W dodatku windowsa tak nie lubię, że odrazu grałbym linuxa, albo Mac OS X (mam 5 licencji)