Samochody elektryczne

Asystent parkowania w Tesli. Dokładność na poziomie 2,5 cm

przeczytasz w 1 min.

Aktualizacja, która wprowadza funkcję asystenta parkowania Vision Park Assist jest oznaczona numerem 2023.6.9. To zmiana, która w oparciu o zainstalowane w samochodzie kamery pozwala z dużą dokładnością zapanować nad parkowaniem.

Vision Park Assist wprowadzony w aktualizacji 2023.6.9 jest dostępny dla pojazdów bez zainstalowanego FSD Beta (Full SelfDrive). Jego rolą jest wsparcie kierowców podczas parkowania poprzez zastosowanie kamer 360 st. obserwujących otoczenie wokół samochodu. Pierwsze nagrania, na których przedstawione jest jej działanie trafiły już do sieci.

Pomiar otoczenia z dokładnością do 2,5 cm

Vision Park Assist “ogląda” wszystko, co dzieje się wokół samochodu podczas parkowania wykorzystując przy tym zewnętrzne kamery w Tesli. Podobny asystent był już wcześniej stosowany w elektrykach Muska, jednak opierał się o czujniki ultradźwiękowe (USS) wycofane przez producenta kilka miesięcy temu.

Nowa technologia korzystająca wyłącznie z kamer jest w stanie dokonywać pomiaru otoczenia z dokładnością od 2,5 do 5 cm. Jednocześnie na wyświetlaczu samochodu uwzględniane są ewentualne zakrzywienia.

Publikujący na Twitterze film przedstawiający działanie Vision Park Assist użytkownik EVBaymax zwraca uwagę na słabe strony technologii opartej o kamery. Główny zarzut dotyczy jakości prezentowanych linii. Te, które były generowane na podstawie wskazań z czujników ultradźwiękowych (USS) pojawiały się na ekranie w czasie rzeczywistym i system generował je płynnie. Kamery działają natomiast z opóźnieniem, a ich obszar działania przestaje wykrywać przeszkody w miejscu, gdzie “oczy” kamer nie docierają swoim zasięgiem.

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    mrocznysedes
    0
    Znajoma ma asystenta parkowania w autku. Choć pewnie mniej dokładnego niż w Tesli. Ale i tak z niego nie korzysta bo jak automat gdzieś zaparkuje to ona ma często problem, żeby później z tego miejsca wyjechać. XD