Ciekawostki

Banknot 500 zł - jakie technologie w sobie skrywa?

przeczytasz w 2 min.

Oficjalnie wszedł już do obiegu. Co takiego charakteryzuje banknot 500-złotowy z wizerunkiem Jana III Sobieskiego?

Wczoraj oficjalnie do obiegu wszedł nowy banknot o nominale 500 złotych. Będzie to największy i najbardziej zaawansowany technologicznie banknot w portfelach Polaków.

Do banknotów o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 zł dołączyła już oficjalnie pięćsetzłotówka. Zdobi ją wizerunek Jana III Sobieskiego, po którego lewej stronie znajduje się nitka okienkowa, a po prawej – szyszak husarski. Obydwa te elementy zostały wykonane przy pomocy farby zmiennej optycznej (zmienia kolor w zależności od kąta patrzenia), co stanowi skuteczne zabezpieczenie przed fałszerstwem. Syszak jest w dodatku stworzony tak, że przy poruszaniu banknotem wydaje się, jakby zsypywał się piasek.

500 zł król

Kolejne zabezpieczenia to znaki, które są widoczne wyłącznie w świetle UV, między innymi zielony kwadrat z napisem 500 zł. Nie brakuje też obecnych także w pozostałych banknotach drukowanych przez Narodowy Bank Polski zabezpieczeń „recto-verso”, czyli dwustronnych symboli łączących się w całość. Są również oczywiście elementy wykonane sitodrukiem, wyczuwalne dotykiem. 

Nie mogło również zabraknąć powtórzonego na znaku wodnym portretu władcy, który cechuje się doskonałą widocznością pod światło. Całości dopełnia „konstelacja Oriona”, czyli układ rozpoznawany przez drukarki i kserokopiarki, które w momencie jego wykrycia nie dopuszczają do nielegalnego powielania. Zastosowano też nieco większy format (150x75 mm).

Narodowy Bank Polski wprost przyznaje, że lubi eksperymentować z nowoczesnymi technologiami zabezpieczeń i nie zaprzestanie na tym, co osiągnięto do tej pory. Bo choć polskie banknoty są zabezpieczone równie dobrze co dolary i funty, a do tego lepiej niż euro, to jednak do franków szwajcarskich trochę im jeszcze brakuje. W tych wykorzystywanych jest aż 14 różnych zabezpieczeń.

Banknot o nominale 500 zł jest najbardziej zaawansowany technologicznie, ale pozostałe również są bardzo poważnie zabezpieczone. Narodowy Bank Polski chwali się, że to właśnie dzięki temu liczba fałszerstw spadła o połowę (porównanie przed i po modernizacji). Obecnie liczba fałszywych sztuk w obiegu wynosi mniej niż 5 na każdy milion.

A banknotów w obiegu jest całkiem sporo – według NBP ponad 1,77 miliarda sztuk. Z kolei wartość obiegu gotówkowego wzrosła w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy o 16 proc. i przekracza już 170 miliardów złotych. Równocześnie popyt na 200-złotowy banknot wzrósł w ciągu roku o 28 proc. To właśnie z tych kilku powodów zdecydowano się na wprowadzenie nowego nominału.

Sam projekt banknotu przygotował nikt inny jak Andrzej Heidrich, będący także autorem pozostałych polskich banknotów.

Dowiedzmy się też czegoś o samym królu. Na poważnie…

I nieco mniej…

Źródło: NBP, Polskatimes, PKO BP. Wszystkie zdjęcia: NBP (poznaj500zl)

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  10
  Nikt nie podrabia takich banknotów bo jest to mało opłacalne ba nikt nie bawi się też w nominały 200 czy 100 zł fałszuje się drobne nominały 10, 20 zł bo nikt tego nie sprawdza.

  Prosty test, zapłać w sklepie banknotem 200 lub 20 złotowym i sprawdź reakcję kasjera. Oczywiście zacznie oglądać banknot 200zł a 20 bez oglądania włoży do kasy. Przestępcy doskonale to wiedzą
  • avatar
   Author
   3
   Trzeba pilnować czy te buraki wycofują nadmiar gotówki w zamian żeby się nie okazało, że robią nam inflację jak w latach 90tych, ja jeszcze pamiętam nominały 10 tysięcy w papierku (10 000), a na biurku za szybą mam nominał 5000 w papierku :))

   Kontrola obywatelska musi być, jak tylko zauważycie nadmiar gotówki to od razu aresztowanie obywatelskie...
   • avatar
    Adios6293
    1
    To ile takich na wyplate 4 czy 5? :P:P
    • avatar
     Geriavit
     0
     Pięćsetka powinna być z kimś wybitnym jak prezes Jaro, ojciec dyrektor lub św. Antoni Smoleński ;D Swoja drogą przydałoby się kilka takich w portfelu na modernizację sprzętu:)
     • avatar
      Kamil Grzegorzewski
      -1
      500(+) zł.. na tym banknocie powinna znaleźć się Beata Szydło! :-)
      No ewentualnie Misiewicz ;)
      • avatar
       darioz
       -3
       ''układ rozpoznawany przez drukarki i kserokopiarki, które w momencie jego wykrycia nie dopuszczają do nielegalnego powielania.''

       Przestępca dobrze o tym wie i jakiego przyjaciel haker bez problemu zhakuje drukarkę która bez problemu zacznie drukować te banknoty!
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Podczas gdy społeczeństwo powoli przerzuca się na transakcje elektroniczne to w PL wymyślili nowy banknot. Nie mówiąc już o tym że w UE banknot 500 Euro wychodzi z obiegu. Polska jak zwykle sto lat za krajami mało rozwiniętymi. A odpowiedzią rządu na rosnące zadłużenie państwa i społeczeństwa jest 500+.
        Daj człowiekowi dwie ryby- będzie syty przez cały dzień. Daj człowiekowi wędkę- będzie syty do podeszłego wieku.
        • avatar
         jaredj
         0
         W Australii od dawna, w UK od zeszłego roku wprowadzone banknoty polimerowe. Fajne, śliskie, gładkie itd - ale jak się zagną w portfelu to potem nie ma szans żeby to zagięcie odprostować, zostanie choćby nie wiem co. Ciulowo to szczególnie wychodzi jeśli zagięcie wyjdzie na przezroczystej części.