Internet

Będą szybsze sieci bezprzewodowe

przeczytasz w 1 min.

Ruszyły przygotowania do gruntownych usprawnień standardów sieci bezprzewodowych. Czy już za 2 lata pojawi się gigabitowe Wi-Fi?

Nowy standard IEEE 802.11ac powinien zastąpić dotychczasowy, dużo wolniejszy IEEE 802.11a i korzystać z kanałów o częstotliwości 80MHz, bądź nawet 160MHz, które oferują dużo większą przepustowość, niż aktualnie dostępne w ramach 802.11a. W połączeniu z 10% wzrostem efektywności w modulowaniu obecnych częstotliwości zmiany przynieść mogą teoretyczny wzrost prędkości do 1Gbps, a nawet do trzykrotnie większej niż 300Mbps dostępnych w najszybszym obecnie standardzie 802.11n.

Jako, że technologia wciąż jest w fazie projektów i została poddana tylko wstępnej analizie, to dokładne specyfikacje odnoszące się do nowych standardów zapewne ulegną jeszcze zmianie. Miejmy nadzieję, że na "plus". Mimo tego technologia powinna zostać wdrożona już w 2011 w celach związanych z projektem oraz wejść do powszechniejszego użytku z końcem 2012 roku.

Przypominamy, że nadal trwają prace nad rozwojem standardu 802.11n i za jakiś czas dostępna będzie możliwość wykorzystania czterech pasm MIMO (multiple in, multiple out) pozwalających na przyspieszenie teoretycznych prędkości z 300Mb/s na 2 pasmach do 450Mb/s na 3 i 600Mb/s na 4 pasmach.

Źródło: electronista

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Tytuł powinien wyglądać: Będą szybsze sieci bezprzewodowe, ale nie w Polsce.
  • avatar
   szawel
   0
   Niby dlaczego nie w Polsce? Zabronią nam kupować rutery z 802.11ac? Jest planowana jakaś nowa ustawa o zakazie używania MIMO?
   • avatar
    Gothar
    0
    Jestesmy 100 lat za murzynami. Ma w polce 100% gospodarstw domowych stałe łącze? Co ja pisze! 50%? Czy 1% uzytkowników sieci ma ącze o przepustowości 100Mb/s? I to juz wystarczy? MAło? Czy jest 10% uzytkowników z łaczem 10 Mbit/s?
    Na wszystkie mozna odpowiedzieć NIE. W Japonii (ekstremalny przykład) mają w ofercie łącza swiatłowodowe dla użytkowników końcowych (a my jako Polska, jesteśmy ekstremum minimum).
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Ty Gothar to może jesteś nawet za pitekantropem (trudne słowo). Mentalna ciemnota Was zżera. Co zrobiliście żeby nie być za murzynami? A może coś macie zamiar zrobić ? Już wiem, macie zamiar jęczeć - taki sport narodowy...