Karty graficzne

AMD idzie po rozum do głowy - nowe Radeony bez głośnej turbiny

przeczytasz w 1 min.

Z czym Wam się kojarzą referencyjne wersje kart graficznych AMD Radeon? Jasna sprawa – z głośnymi turbinami. Okazuje się, że producent planuje zerwać z takimi skojarzeniami i kolejne karty graficzne zostaną wyposażone w nowe chłodzenie.

Nowa generacja kart graficznych jeszcze w tym roku

AMD pracuje nad nową generacją kart graficznych, które mają bazować na architekturze RDNA 2. Oprócz znacznego wzrostu efektowności energetycznej, doczekamy się też sprzętowego wsparcia dla technologii ray tracing (czego brakuje w obecnych modelach Radeon RX 5000).

AMD Radeon RDNA 2

AMD RDNA 2

Wiemy, że premiera nowych kart ma nastąpić jeszcze w tym roku. Producent szykuje tutaj m.in. topową konstrukcję (tzw. Big Navi), która ma konkurować z najlepszymi modelami Nvidia GeForce RTX.

Nowe karty = nowe chłodzenie

AMD Radeon - plany

W prezentacji producenta pojawiło się zdjęcie tajemniczej karty, które od razu przyciągnęło uwagę entuzjastów. Bardziej spostrzegawczy mogą tutaj zauważyć chłodzenie wyposażone w dwa duże wentylatory (podobne do tego, jakie jest stosowane w referencyjnych kartach GeForce RTX 2000).

Scott Herkelman - referencyjne chłodzenie

Scott Herkelman rozwiał wszelkie wątpliwości – szef AMD Radeon Technologies Group potwierdził, że kolejna generacja kart graficznych dla graczy zostanie wyposażona w chłodzenie ze standardowymi wentylatorami (osiowymi). Czy takie jak na zdjęciu? Bardzo możliwe!

Scott Herkelman - niereferencyjne chłodzenie

Partnerzy AMD oczywiście będą mogli stosować w niereferencyjnych wersjach swoje własne coolery. Herkelman wskazuje, że przy premierze modeli Radeon RX 5700 XT największą popularnością cieszyły się modele z dwoma i trzema wentylatorami.

Źródło: AMD, Reddit

Zobacz inne newsy o kartach graficznych:

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kitamo
  11
  Turbiny same w sobie nie sa glosne, glosne to są wtedy jak probuje sie nimi schlodzic cos co wymaga lepszego chlodzenia.
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   mam nadzieję że AMD wyda zalecenia, aby chłodzenie miało poziomo ustawione żebra po to, aby całego żaru nie mielić bez wywiewu w środku budy, i nie grzać bez sensu płyty głównej
   • avatar
    HemaN
    2
    Chciałbym zwrócić uwagę na terminologię stosowaną na Benchmark.pl. Nie chodzi o czepianie się Pawła jako autora, ale o stosowanie poprawnych pojęć ogólnie, bo niestety w polskim Internecie bardzo dużo jest pomyłek w tej materii. Do rzeczy. Element widoczny na pierwszym zdjęciu to nie turbina, ale wentylator promieniowy. Turbina to w uproszczeniu silnik wykorzystujący przepływ ośrodka do wytwarzania energii mechanicznej (momentu obrotowego) za pomocą odpowiednio wyprofilowanych łopatek. Natomiast wentylator wykorzystuje moment obrotowy do wymuszenia ruchu ośrodka przy pomocy odpowiednio wyprofilowanych łopatek. Krótko mówiąc są to urządzenia o całkowicie przeciwnym działaniu. Dlatego też wiatrak =/= wentylator, bo wiatrak co do zasady działania jest turbiną.

    Czyta Was wiele młodych osób, starajcie się przekazywać im wiedzę nie powielając powszechnie występujących błędów.
    • avatar
     BariGT
     1
     "KÓrz" - O Borze... XD
     Największym problemem Radeonów nie jest turbina tylko za wysoki pobór prądu i brak modeli high endowych.
     • avatar
      awesome1337
      0
      sie doczekalismy
      w koncu premiery amd beda miały sens a nie czekanie miesiacami na dostepnosc customowych kart w którym czasie nvidia albo zrzuci ceny albo wypusci nowy lepszy model
      • avatar
       bolt.0
       -5
       „bez głośnej turbiny” - coś przegapiłem, od kiedy te turbiny są głośne, to najcichsze chłodzenie jakie miałem (i spoko że w końcu nvidia zaczęła z nich korzystać w topowych kartach)?

       Tzn jak uruchamia się komputer to zaszumi by wydmuchać kórz, a potem pracuje na 5% max 10% obrotów (oczywiście zawsze możesz wejść do OC prędkości obrotów i ustawić obroty powyżej maksymalnego 20% - wtedy karta pracuje jak odrzutowiec, no ale to tylko przez OC)