Technologie i Firma

„Bezpieczeństwo - komu to potrzebne?” - wciąż są takie firmy

przeczytasz w 1 min.

Z badania Lenovo wynika, że w sektorze MŚP wciąż nie brakuje firm, które zupełnie lekceważą kwestie bezpieczeństwa sprzętu i danych.

Choć w dzisiejszych czasach bezpieczeństwo w firmie mogłoby się wydawać kluczem do dobrego funkcjonowania, rzeczywistość wygląda tak, że wciąż nie brakuje w naszym kraju przedsiębiorstw, które bardzo sobie tę kwestię lekceważą. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Lenovo w sektorze MŚP

Bezpieczeństwo danych w firmie

Zwykły program antywirusowy – to najpopularniejszy sposób ochrony danych w firmie, z którego korzysta obecnie 61 proc. przedsiębiorstw z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Mniej więcej 50 proc. dyrektorów IT deklaruje też stosowanie silnych haseł do kont i programów.

Z badania Lenovo wynika, że 5 proc. przedsiębiorstw nie stosuje żadnych zabezpieczeń. Mogłoby się wydawać, że to niewiele, ale wciąż jedna na dwadzieścia firm może być źródłem wycieku naszych prywatnych danych, a wcale nie tak trudno skorzystać z usług 20 przedsiębiorstw.

Bezpieczeństwo sprzętu IT w firmie

W jeszcze mniejszym stopniu firmy przykładają się do ochrony swojego sprzętu. Aż 12 proc. z nich nie zabezpiecza urządzeń w żaden sposób – ani przed uszkodzeniem, ani przed kradzieżą. Którekolwiek z tych zdarzeń powoduje więc nie tylko straty finansowe związane z utratą sprzętu, ale też problemy wynikające z utraty danych.

Zatrzymajmy się przy kradzieży, bo okazuje się, że zabezpieczenia przed nią wprowadziło mniej niż 70 proc. badanych firm. Najczęściej są to monitoring sprzętu oraz dodatkowe zamki i alarmy. 

„Sposobów na uchronienie swojej firmy przed kradzieżą komputera i skuteczną ochronę danych jest wiele. Często jednak użytkownicy biznesowi, mający do dyspozycji takie rozwiązania, jak np. czytniki linii papilarnych czy technologię Windows Hello, zupełnie zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa lub je lekceważą, uważając, że ich ten problem nie dotyczy” – mówi Łukasz Rutkowski z Lenovo.

„Tymczasem warto pamiętać, że hasło do systemowego konta użytkownika to żadne zabezpieczenie. Wyniki tego badania pokazują, jak ważna jest edukacja w tym zakresie” – dodaje Rutkowski, pod czym redakcja benchmark.pl podpisuje się wszystkimi rękami.

Źródło: Lenovo. Foto: TheDigitalWay/Pixabay

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Xeinaemm
    0
    Często problemem jest też fakt, że przedsiębiorstwo jako administrator danych lekceważy zalecenia administratora bezpieczeństwa informacji lub go w ogóle nie ma, często i gęsto(jak w moim wypadku) jako ASI moje decyzje co do ochrony systemu informatycznego są lekceważone lub podejmowane przez niewłaściwe osoby z firmy, chore w tym wszystkim jest to, że obecny system nie daje ABI, ASI żadnego realnego wpływu na ochronę danych bo mój "zwierzchnik" i tak wie lepiej.