Wydarzenia

Bill Gates inwestuje w technologie reaktorów jądrowych

przeczytasz w 2 min.

Bill Gates inwestuje w technologię reaktorów atomowych, które wykorzystują do zasilania odpady atomowe, i chce zachęcić do tego chińczyków.

Założyciel i szef Microsoftu przez długie lata bogacił się na produktach swojej firmy, a teraz stara się jak najlepiej spożytkować swój majątek. Tym razem inwestuje w technologię reaktorów atomowych, które wykorzystują do zasilania odpady atomowe, i chce zachęcić do tego Chińczyków.

O tym, że Bill Gates, z pomocą założonej razem z żoną fundacji Bill & Melinda Gates Foundation, chce zmieniać świat na lepszy wspominaliśmy kilka razy, a ostatnio przy okazji wsparcia prac nad toaletą dla krajów Trzeciego Świata. Kolejna inwestycja wiąże się z problemem odpadów radioaktywnych i konieczności ich przechowywania.

Pojemnik ze zużytym uranem
Inspekcja pojemników ze zużytym paliwem jądrowym w Kentucky. Ostatecznie takie pojemniki umieszczane są głęboko pod ziemią. (foto: evworld.com)

Reaktor TWR Rozwiązaniem, przynajmniej częściowym, tego problemu ma być nowy typ reaktora jądrowego - travelling wave reactor (TWR). Nad tą technologią pracuje TerraPower, w którą zainwestował Bill Gates. Firma ta jest oddziałem większej instytucji - Inellectual Venture. Reaktor TWR jest w stanie przetworzyć odpady radioaktywne z powrotem w materiał, który można ponownie wykorzystać. Wykorzystuje on powoli przemieszczającą się falę neutronów powstających w reaktorze - stąd nazwa urządzenia.

Zbudowane przez TerraPower urządzenia będą ekonomiczniejsze i nie będą zanieczyszczały środowiska tak jak obecne, gdyż jednorazowa dawka paliwa jądrowego pozwoli im pracować nawet przez 40 do 60 lat. Konstrukcja reaktora ma być także odporna na trzęsienia ziemi i tsunami, przyczynę tegorocznych zniszczeń w Fukushimie.

Prace nad stworzeniem reaktora 4-generacji trwają już od kilku lat, ale, jak podkreśla Bill Gates, nadal są w fazie początkowej. Dodaje również, że zbudowanie pierwszego działającego modelu reaktora ma pochłonąć nakłady rzędu miliarda dolarów. Na poniższym wideo nagranie z 2010 roku, na którym Bill Gates opowiada o potrzebie zmian w technologiach reaktorów jądrowych.
 

Do zainteresowania się inwestycjami w technologię „czystszych” reaktorów jądrowych Bill Gates namawia także chińskie firmy i przedstawicieli rządu przy okazji jego wizyty w tym kraju.
 

Więcej o Billu Gatesie:

Źródło: TheRegister, TerraPower

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  aendrju
  16
  są ludzie którzy garną majątek do siebie umierają i majątek przejmuje ktoś inny firma i dalej garną do siebie more and more. Są ludzie których nachodzi refleksja a po co mi tyle tego rodzina już ma dużo więcej niż potrzebuje ja wiecznie żyć nie będę, postaram się choć trochę poprawić ten świat o ile się da.
  • avatar
   Gi-zas
   2
   On bynajmniej nie chce wydać swoich pieniędzy na 3 wojnę światową jak to pewien pan w czarnym golfie który byłby w stanie to zrobić żeby zniszczyć konkurencję...

   Bardzo dobrze że robi coś takiego za własne pieniądze i nie za wasze więc nie wiem czemu są propozycje innej drogi do zainwestowania jego pieniędzy...

   Poprzedzając wasze wypowiedzi - nie to nie są już wasze pieniądze - wymieniliście je za przedmioty - dokładnie płyty kompaktowe z systemem operacyjnym bądź programami.
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Windows Atom?
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Świetnie, że inwestuje w technologię, która poprawi byt ludzkości w przyszłości. Nie rozumiem, jak milionerzy mogą wydawać masę pieniędzy np. na przedłużanie agonii chorych dzieci itp. zamiast właśnie pompować w medycynę, dzięki której dzieci w przyszłości nie będą musiały cierpieć np. z powodu raka. Tam działa czysty PR. Dobrze, że nie wszyscy bogaci są tak ograniczeni i niektórzy interesują się pożytecznymi inicjatywami.
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Zdjęcie pokazuje nie żadne zużyte paliwo jądrowe tylko kontenery ze zubożonym uranem, odpad owszem ale po produkcji paliwa. Nie są one radioaktywne i nie wędrują ostatecznie pod ziemię.
      Bill zainwestował (już kilka lat temu) w koncepcję konwersyjnych reaktorów strefowych mających działać na takim własnie paliwie. Każdy nauczyciel fizyki za "powoli przemieszczającą się falę neutronów" urwałby autorowi przyrodzenie. To byłby Nobel za takie odkrycie, neutrony co się przemieszczają sześć metrów przez 50 lat.
      Cała koncepcja opiera się na grubościennym (bardzo) pojemniku ze stali załadowanym zubożonym uranem, startowej pastylki z pierwotnym źródłem neutronów inicjującym przemianę jądrową i instalacji odbierającej ciepło. W zainicjowanym pojemniku przemieszcza się powoli strefa (to ta Wędrująca Fala)w której oddziaływują neutrony (a nie jakieś szczególnie powolne neutrony) i zachodzą przemiany jądrowe. Cały pojemnik się nagrzewa, woda się gotuje i hop siup mamy prąd albo ogrzewanie.
      • avatar
       racedriver
       0
       energetyka atomowa to przyszlosc, dobrze ze m$ w nia inwestuje
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Ach tam Microsoft, szkoda że oni mają w garści wszystkie firmy wydające sprzęt do PC, tak to by gry chodziły na kompach z przed 5 lat.
        Wymagania są zawyżane żeby ludzie kupowali coraz to nowsze technologie procesory karty graficzne itd.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Czyżby nadchodziła nowa firma MicroReactor XD?
         • avatar
          Konto usunięte
          -1
          Ja tam uważam, że prawie wszyscy jesteśmy związani z tymi reaktorami, bo w sumie prawie każdy z nas ma windowsa (nie wnikam, czy oryginał) i office, więc się przyczyniamy do jego majątku.
          • avatar
           bullseye
           -1
           Czyżby kolejny system MS wymagał tak wielkiej mocy obliczeniowej od sprzętu że będziemy musieli podłączać dodatkowy reaktor jądrowy ? :)

           Fajna inicjatywa, chociaż mógłby inwestować w czystszą energię, chociażby wodorową bądź słoneczną.
           • avatar
            rahimpfk
            -1
            Energia nukelarna nie nie jest przyszlosciowa, przyszlosc to fuzja :) W 2050 niemcy chca wybudowac pierwszy komercyjny reaktor fuzyjny. Potezna moc, idealna ekologia, tanie paliwo. Przelom na miare 1-wszysch krokow czlwoieka na ksiezycu.
            • avatar
             Michur
             -2
             Chyba Bill pozazdrościł komuś nobla, co nie zmienia faktu że jest w porządku pompując masę pieniędzy na cele charytatywne i inwestycję w tego typu technologie.
             • avatar
              moorell
              0
              Chińczycy powinni podłapać temat. Patrząc na ich plany w stosunku do energi atomowej taki reaktory byłby niczym manna z nieba - pod warunkiem oczywiście, że ma to sensowne szanse na urzeczywistnienie.
              • avatar
               Askvoll
               0
               Ale tematykę badań wybrałbyś autorytarnie, a nie zdał się na rynek, prawda? Gates zrobił dokładnie to samo, co Ty byś chciał - wybrał dziedzinę, którą uznał za wartą dofinansowania w badania i wywalił trochę kasy. I to też jest wolny rynek. Wracają do czyto teoretycznych rozważań... wolny rynek nie zawsze najlepiej alokuje środki i nie demonizujmy jego roli. Wiele badań nigdy by się nie odbyło, gdyby nie np. ciekawość pasjonatów. Czy to oznacza, że zdobyta wiedza jest nic nie warta?
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                Nie tylko nie Chiny mało już mają majątku a poco oni mają wydawać kasę na opracowanie takiego reaktora skoro po zrobieniu go ich armia hakerów będzie mogła spokojnie ściągnąć od nich wszystkie projekty i będą mieli za free tak jak to było z danymi dotyczącymi F22 raptor i raptem okazało się że Chiny mają podobny samolot. Ale to że Bill Gates inwestuje w tą technologię to dobrze chociaż zmniejszy się ilość odpadów choć mógłby inwestować też w bardziej odnawialne