Nauka

Biodrukarka tworząca naczynia krwionośne

przeczytasz w 1 min.

Dzięki wynalazkowi firmy Revotek możliwe jest wydrukowanie funkcjonalnego i całkowicie ukrwionego organu.

Revotek 3D

To być może jedno z najważniejszych urządzeń, jakie w ostatnim czasie pojawiły się na rynku. Biodrukarka 3D firmy Revotek jest w stanie drukować całe naczynia krwionośne, a nawet ich układy. Tym samym ostatnia przeszkoda na drodze do drukowania w 3D skomplikowanych tkanek została pokonana.

Poniższy materiał wideo pokazuje, jak dwie głowice drukarki Revotek tworzą pełnowartościowe naczynia krwionośne. Według producenta jego urządzenie jest w stanie wydrukować 10-centymetrowy fragment arterii w zaledwie dwie minuty. Taki materiał jest następnie umieszczany w „hodowli komórek macierzystych”, gdzie jest przetwarzany w taki sposób, by mógł stać się częścią funkcjonującego organu.

„Sercem drukarki jest BioBrick, w którym znajdują się komórki macierzyste. Po zdefiniowaniu środowiska i warunków, te komórki macierzyste mogą odpowiednio dostosować naczynia do naszych potrzeb” – powiedział Kang Yujian z Revotek. Dzięki temu procesowi możliwe jest drukowanie naczyń krwionośnych dostosowanych do wątroby, nerek i innych konkretnych organów.

Dzięki wynalazkowi firmy Revotek możliwe jest więc wydrukowanie funkcjonalnego i całkowicie ukrwionego organu. Wygląda na to, że medycyna w najbliższych latach może doczekać się niemałej rewolucji. Chociaż właściwie to ona chyba już się rozpoczęła.

Źródło: 3D Printing Industry

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    mixolaj
    5
    Niedługo biodrukarki będą używane w szpitalach, a wtedy osoby chore będą miały nadzieję, że wszystko się dobrze skończy.To będzie istna rewolucja w medycynie.