Ciekawostki

Bitcoinowi grozi monopol

przeczytasz w 1 min.

GHash kontroluje obecnie ponad 51 proc. rynku - Bitcoin musi zmienić zasady, w innym przypadku może to być jego koniec.

Bitcoin Paramount
Paramount Picture/Aurich Lawson

Kryptowaluta Bitcoin ma pięcioletnią historię, ale po raz pierwszy zdarzyło się, że ponad połowa całkowitej mocy obliczeniowej potrzebnej do stałego kopania tych „cyfrowych monet” znajduje się przez dłuższy czas w posiadaniu jednego podmiotu. Jest nim GHash, który według naukowców z Cornell University kontroluje obecnie ponad 51 proc. rynku. Twierdzą oni, że jeśli taka sytuacja się utrzyma – może to oznaczać koniec zdecentralizowanej struktury tej kryptowaluty. Dlaczego? A no dlatego, że teoretycznie GHash (będąc w posiadaniu większości „udziałów”) może wprowadzić monopol – nie respektować transakcji konkurencji lub nawet zwiększyć podatki od osób mogących pochwalić się sporym dorobkiem. Kontrolowanie Bitcoinów przez jeden podmiot jest natomiast sprzeczne z rdzennym dogmatem tej kryptowaluty.

Jak to możliwe, że próg ten został przekroczony pomimo tego, że operatorzy zobowiązali się do niedopuszczenia do tego? Cóż, oficjalnie nie ma żadnych dowodów na to, że GHash dopuścił się jakichkolwiek sprzecznych z prawem praktyk. Niektórzy wciąż jednak pamiętają – i nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę, że nie minął nawet rok – że „kopalnia” została oskarżona o rzekome wykorzystywanie swojej ponadprzeciętnej mocy obliczeniowej do atakowania mniejszej konkurencji. Niczego nie udowodniono, ale niepewności pozostają do dziś. Najgorszym możliwym ruchem będzie jednak wprowadzenie monopolu, a jak zapewniają naukowcy – nie ma powodu, by twierdzić, że GHash się do tego nie posunie. Tym bardziej, że dokładne nazwiska osób stojących za projektem nie są znane.

Dlatego też naukowcy proponują Bitcoinowi zmianę zasad i wprowadzenie algorytmu automatycznie wyrównującego udziały, by nie doszło do takiej sytuacji w przyszłości.

Źródło: Wired

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  BariGT
  1
  Bitcoin to taka zwykla piramida finansowa: Wszyscy biegaja po plazy zbierajac muszelki bo ktos oglosil ze maja one wartosc. Zabawa sie konczy kiedy ten ktos sie zawija i zostawia zbieraczy z worami muszelek. Co do reszty argumentacji jest ona napisana tak chaotycznie ze w sumie ciezko podjac dyskusje, mimo to pozdrawiam.
  • avatar
   .Alx.
   0
   @ Akatzuky
   Po tym "łopatologicznym" wytłumaczeniu problemu, stwierdzam, że faktycznie, nadajesz się jedynie do łopaty...
   • avatar
    AndreoKomp
    0
    Akatzuky inny podział głosów jest niepotrzebny, ponieważ dopóki całe społeczeństwo będzie miało prawo głosować na partie/polityków (czyli będzie demokracja) w Państwie i tak będzie lipa, bo większość jest głupia, więc i tak nie wybiorą tych co by dobrze rządzili.
    Już wiele razy to pisałem, że jedynym wyjściem z sytuacji dla Polski jest głosowanie na partie prawicowe czyli np, Korwina i dążenie do zmiany ustroju. Jeśli więc komuś z Was jest źle w Polsce to namawiam do głosowania na Korwina, jeśli jest Wam dobrze, to głosujcie nadal na jakąkolwiek partie lewicową. Wybór w tym przypadku jest bez znaczenia, bo czy to będzie PIS, PO itd. nic kompletnie się nie zmieni.
    Bitcoin dla mnie jest tylko ciekawostką, im szybciej padnie tym lepiej.
    • avatar
     Akatzuky
     -2
     Owszem zasada równości głosu jest wprowadzona w większości krajów zachodnich , według twojego ograniczonego umysłu nie potrafisz sobie wyobrazić takiej banalnej rzeczy? Polska ma zupełnie inny system nastawiony na eksploatacje kraju i niszczenie, nigdy coś takiego nie będzie, bo to wy pracujecie dla polityków a nie politycy dla was, nie rozumiesz nadal tego? Wyjdź z obory i przestań doić krowy wieśniaku a nie pouczasz kogoś o WOS pewnie nawet nie masz pojęcia co to jest socjotechnika która u was w mediach funkcjonuje w 99% zacofany buraku
     • avatar
      Akatzuky
      -8
      Przedstawie to łopatologicznie:

      To jest taka sytuacja jak macie w polsce, gdzie PO ma większość w sejmie czyli przepycha wszystko co mu sie podoba, a reszta nawet połączona nie ma tyle głosów i nie mogą nic zrobić.

      Natomiast twórcy BitCoina planują wprowadzić coś co posiadają CYWILIZOWANE państwa, czyli zasada równości głosu, gdzie każda partia, niezależnie od słupków, procentów, dostaje zawsze tyle samo głosów.

      Wyobraźcie sobie gdyby w polskim sejmie był równy podział głosów, żylibyście o wiele lepiej, bo politycy zaczeliby sie kłócić i zacząć pracować dla ludzi, gdzie dopiero po kilku latach może wystartować, nie z jakiejś śmiesznej listy (mafia) tylko ludzie wybierają kto i gdzie.

      Tak wiem, zbyt skomplikowane dla was, dlatego jesteście polską.
      • avatar
       xFruciuux
       0
       Mały błąd się tutaj wkradł "Kontrolowanie Bitcoinów przez jeden pomiot* jest natomiast sprzeczne z rdzennym dogmatem tej kryptowaluty".
       Chyba nie chodziło o pomiot ? :)
       • avatar
        0
        @xFruciuux: Dzięki! Poprawione :)
        • avatar
         mail_papieza
         0
         Posiada przez wielogodzinne okresy ponad 50% mocy obliczeniowej sieci, a nie rynku. GHash nie posiada jakiejś ogromnej części bitcoinów, tylko moc obliczeniową...
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          To twórcy bitcoina zajmują się teraz projektowaniem nowych ustrojów politycznych? :-D Właśnie dzięki takim naiwniakom jak ty, którym można łatwo zagrać na emocjach, bo mają za słaby intelekt żeby wykryć manipulację, funkcjonują wszelkie piramidy finansowe, w tym jej najnowsza odmiana zwana bitcoinem.
          • avatar
           Tyskie89
           0
           Co to jest ten bitcoin kogo powaznego interesuje ta piramida .
           • avatar
            BariGT
            0
            A lekcji nie masz na jutro zadanych przypadkiem?