Ciekawostki

Bitcoin bardzo niestabilny w ostatnich dniach

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
25 komentarzy Dyskutuj z nami

Najpierw wartość bitcoina poszła mocno w górę, później gwałtownie spadła. Ludzie masowo zaczęli wykonywać transakcje i doszło do częściowego paraliżu.

Ostatnie dni przyniosły ogromne skoki i spadki wartości najpopularniejszej kryptowaluty na świecie, czyli bitcoina. To spowodowało spore problemy, ale ci, którzy liczyli na „pęknięcie bańki” się… przeliczyli.

Bitcoin w górę i w dół

Jeszcze miesiąc temu 1 BTC był warty „zaledwie” 8 tysięcy dolarów. Na przełomie listopada i grudnia przekroczona została bariera 10 tysięcy, a w mikołajki rozpoczął się rajd w górę – najpierw wartość osiągnęła poziom 15 tysięcy dolarów, a potem wzrosła jeszcze o kolejne 2 tysiące.

W kolejnych dniach wartość pozostawała całkiem stabilna, a w okolicach 17 grudnia była nawet bliska 20 tysięcy dolarów. Wtedy jednak zaczęła poważnie maleć, a wczoraj spadła do poziomu niespełna 13 tysięcy. I wtedy się zaczęło…

bitcoin 23gr
Zmiana wartości bitcoina w ciągu ostatniego miesiąca / CoinDesk

Problemy z transakcjami

Widząc drastyczny spadek wartości, spora część klientów podjęła decyzję o sprzedaniu bitcoinów, a inni (przewidując późniejszy wzrost) zdecydowali się na zakup. Liczba transakcji gwałtownie wzrosła, co spowodowało problemy: księgowanie znacząco się przeciągało, a niektóre przelewy w ogóle nie były widoczne.

Giełdy zapewniają jednak, ze klienci nie powinni się o nic martwić. Bitcoinowa sieć została po prostu poważnie przeciążona, ale jedynym negatywnym efektem jest wydłużenie czasu oczekiwania na realizację. Innymi słowy: nie ma obaw.

Bitcoin tymczasem znów odzyskuje powoli swoją wartość – przed południem 23 grudnia waha się ona w granicach 14 – 15 tysięcy. Prawdopodobnie więc wszystko wraca do normy.

Źródło: CoinDesk, CoinMarketCap, BitcoinTalk. Ilustracja: alex80/Pixabay (CC0)

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  PL_SBX
  Czy wie ktoś z jakiego powodu zaliczyła spadek do 13 tysięcy z 17tu?
  3
 • avatar
  Konto usunięte
  Założyciel BitCopin-a kilka dni temu sprzedał całą swoją rezerwę i inwestuje w BitCoinCash który podskoczył o połowę.

  "Wszystko w porządku, pompujcie dalej lemingi"...

  Najpóźniej po zamknięciu Chińskich giełd w 2018, relatywnie mała grupa obłowi się po uszy, a reszta będzie sobie pluła w brodę.
  2
 • avatar
  Marucins
  Toż to spekulacje - to samo co giełda. Tutaj nic nie ma odzwierciedlenia w realnym świecie.
  Ale prawda jest taka że na tym da się zarobić. A że występuje problem kreacji pieniądza... no cóż :\
  2
 • avatar
  vegasnight9
  Normalna rzecz. A media się rozpisują jakby cud się zdarzył
  1
 • avatar
  KENJI512
  Ojojoj... bańka pęka? :D

  < Może wreszcie karty graficzne wrócą do normalnych cen :) >
  1
 • avatar
  jacy4
  "niestabilny w ostatnich dniach" chyba przez ostatnie dwa lata. Ludzie sie zachowują jakby pierwszy raz coś takiego sie działo z bitcoinem, a te komentarze o pęknięciu bańki to już chyba z 10 razy widziałem.
  1
 • avatar
  PawelSalsa
  Panowie, pare dni temu kupilem sobie karte graficzna na neweeg.com 1070ti placac 0.04 bitcona gdy kosztowal kolo 13 tys a pozniej telewizor Lg placac tez 0.04 . Dodam tylko ze placilem bitcoinem a nie karta. Fun jaki z tego mialem byl niesamowity a rodzinka nie mogla uwierzyc ze za kawalek kodu, mozna kupic w/w rzeczy. Moze to i banka moze i nie ale jak na dzien dzisiejszy nawet bez wymiany na gotowke mozna nim operowac jak normalnym pieniadzem!
 • avatar
  wiktorn86
  Amatorów zawsze można poznać po tym, że spadków się nie boją a wszystko by "przeczekali". 20% straty w jeden dzień? Same dobre rzeczy, można kupić taniej - mówi taki kinderinwestorek. Dopiero ludzie którzy wiedzą jak to jest stracić w jeden dzień półroczną pensję, ci już nie są tacy hop do przodu.
  -1
 • avatar
  krzychopata
  Bańka pęka! Za niedługo Janusze bitcoinów obudzą sie z ręką w nocniku! Może wtedy do ich głów zacznie docierać ze jedyną sensowną kryptowalutą jest Monero!!!
  -5
 • avatar
  rejestr29
  Przy obecnym poziomie cen, to wystarczy pogłoska o problemach którejkolwiek z giełd BTC i dopiero wtedy zaczną się prawdziwe spadki.
 • avatar
  anna12
  Interesting article ! Reddit to Bring Back Bitcoin, Litecoin, Ethereum Payments to Platform --> https://cryptocomes.com/reddit-to-bring-back-bitcoin-litecoin-ethereum-payments-to-platform