Ciekawostki

Samochody ładowane bezprzewodowo - BMW zwiastuje ich szybkie nadejście

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
6 komentarzy Dyskutuj z nami

Jeszcze przed końcem tego roku ładowanie bezprzewodowe samochodów z napędem elektrycznym ma być możliwe. Oczywiście z pewnymi (nie da się ukryć – dużymi) ograniczeniami.

Ładowanie bezprzewodowe staje się powoli standardem na rynku smartfonów i BMW uznało, że nie ma powodu, by nie było nim też w branży motoryzacyjnej. Dlatego też zaraz na początku drugiej połowy bieżącego roku wystartuje produkcja jego nowoczesnego systemu indukcyjnego.

Jak informuje magazyn Car, system ładowania indukcyjnego będzie kompatybilny z pojazdami marki BMW i Mercedes (owoc współpracy z Daimlerem) z napędem elektrycznym. Będą one musiały być naturalnie odpowiednio przystosowane (poprzez instalację „odbiornika” w podłodze). 

Sama ładowarka – według zapowiedzi – będzie mogła być zainstalowana zarówno wewnątrz pomieszczeń (na przykład w garażu), jak i na zewnątrz (na przykład na parkingu). Przekaz energii rozpoczyna się natomiast w momencie wyłączenia silnika. Czas ładowania do pełna ma zaś wynosić około 3,5 godziny.

Jak przystało na technologiczną nowinkę, status ładowania będzie można śledzić za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Dodajmy jeszcze, że według producenta system (nad którym prace trwają od dobrych kilku lat) jest całkowicie bezpieczny. To zaś, czego niestety nie znamy, to ceny.

Źródło: Car Magazine, Digital Trends. Ilustracja: BMW

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Michał 06
  ładowanie indukcyjne charakteryzuje się dużymi stratami energii
  2
 • avatar
  sebmania
  Ładowanie jak stoisz na światłach lub w korku
  1
 • avatar
  mszark
  Najpierw trzeba tą całą ropę wypalić, w której wydobycie tyle się zainwestowało. W między czasie chameryka podaruje paru krajom, które mają złoża, demokrację.
  1
 • avatar
  StyliPasja
  Po co budować indukcje do osobówek, nie lepiej wykorzystać coś co zostało juz wymyślone np jak w trolejbusach na mieście
  1
 • avatar
  raffal81
  Takie ładowanie podczas jazdy by było fajne ;))))
 • avatar
  Medykoo
  Mam nadzieję, że kiedyś przeczytam news o tytule "Pierwsza autostrada z ładowaniem indukcyjnym w drodze". Takie coś, być może, kiedyś miało by sens.