Bezpieczeństwo

Boty opanowują Hiszpanię i Stany Zjednoczone

przeczytasz w 1 min.

Cyberprzestępcy mogą zdalnie kontrolować komputery zainfekowane przez boty, wykorzystując je do przesyłania spamu, rozprzestrzeniania wirusów, itp. Hiszpania i Stany Zjednoczone są w czołówce najbardziej zainfekowanych krajów. Polska znalazła się na siódmym miejscu.

Najbardziej zainfekowanym państwem w październiku była Hiszpania ze wskaźnikiem infekcji równym 44,49%. Na drugim miejscu znalazły się Stany Zjednoczone z wynikiem 14,41% komputerów opanowanych przez boty, a dalej Meksyk (9,37%) i Brazylia (4,81%). Polska znalazła się na siódmym miejscu w rankingu ze współczynnikiem 2,72 %. Do krajów najmniej zainfekowanych zaliczają się: Peru, Holandia i Szwecja, wszystkie za wskaźnikiem poniżej 1%.

Dane zostały zebrane w październiku od użytkowników systemu Panda ActiveScan, darmowego skanera antywirusowego on-line. Statystyki zawierają informacje odnośnie ilości infekcji spowodowanych przez którąkolwiek  z aktywnych rodzin i wariantów botów.

Według Macieja Sobianka, specjalisty ds. zabezpieczeń w Panda Security Polska: „Ilość zagrożeń rogueware, sieci botnet i związanych z nimi komputerów zombie wzrosła w tym roku już o ponad 30%. Sieci botnetowe są w chwili obecnej najprostszym sposobem dla cyberprzestępców na kontrolowanie komputerów, rozprzestrzenianie spamu oraz złośliwego oprogramowania. Na uwagę zasługuje fakt, iż odpowiedzialność za działanie, które wykonuje komputer, ponosi jego właściciel. Właściciel komputera zombie, za pomocą którego zostanie popełnione przestępstwo, może zostać pozbawiony prawa do korzystania z internetu lub nawet stanąć przed sądem”.

Źródło: informacja prasowa

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Huntcold99
  0
  "Dane zostały zebrane w październiku od użytkowników systemu Panda ActiveScan, darmowego skanera antywirusowego on-line."
  I wszystko jasne :P
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   W Hiszpanii nie mają programów antywirusowych :D
   • avatar
    Zelot
    0
    Zacofanie umysłowe Hiszpan w dziedzinie podstawowej obsługi komputera osiągnęło punkt krytyczny. Jeśli 85% przygłupich amerykanów potrafi zainstalować antywira + firewalla, to jak durni muszą być Hiszpanie, że tylko 55% to potrafi?
    • avatar
     0
     podobno boty grasują na forum i rozmawiają nocami z jednym modem... :D
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Skoro to jest statystyka, to nie ważne ile osób skorzystało z danego kraju ze skanera Pandy, % zarażonych komputerów powinien być dość wiarygodny. Z drugiej strony może to wynikać z tego, ze w Hiszpanii skanuje się częściej zarażone komputery, a np: w Polsce zazwyczaj robi się format:P:P
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       w Hiszpanii jest ciepło to boty tam migrują, logiczne przecież.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        VMAX OC - dobry koment, szczególnie południe Hiszpanii jest oblegane. Może okolice siedziby Pandy??:)
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Chyba Linuksy i maki nie cieszą się zbytnią popularnością;-)
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          kto by pomyślał że Hiszpania będzie miała taką przewagę nad resztą. zobaczycie że za rok bedziemy w pierwszej trójce.
          do autora tekstu. z tym sądem to lekka przesada. żadna firma produkująca AV nie pozwoli na takie upokożenie.
          • avatar
           NomadDemon
           0
           nie bedziemy, w polsce jest tendencja uciekania z windowsa = zawirusowania leca w dol, tez mozecie wplynac na statystyke ; )