Monitory

Cała prawda o przewodach HDMI

przeczytasz w 1 min.

Oglądasz cudo zwane telewizją wysokiej rozdzielczości (z ang. High Definition TV lub HDTV), które wyświetlane jest na ekranach setek różnych telewizorów w twoim lokalnym sklepie. To bardzo ekscytujące, ale również mylące. Zatem wybierasz swoje cacko, kupujesz i zabierasz do domu. A po fali odpakowywania i podpinania kabli, masz przed sobą... obraz, który nie jest nawet bliski temu, co widziałeś w sklepie.
Zirytowany, w końcu decydujesz się na przeczytanie instrukcji (coś, o czym większość ludzi w życiu by nie pomyślała), zauważasz odniesienie do rodzaju kabla używanego przy połączeniach High Definition o nazwie HDMI (High-Definition Multimedia Interface) i zdajesz sobie sprawę, że to jest waśnie to, czego potrzebujesz. Zatem wracasz z powrotem do twojego lokalnego sklepu, tylko po to, aby stanąć twarzą w twarz z odtwarzaczami DVD posiadającymi sprzętowy skaler rozdzielczości, odtwarzaczami HD-DVD, odtwarzaczami Blu-Ray, konsolami do gier i tuzinami innych produktów, które używają ten sam, nowy interfejs. Właśnie kiedy wydawało ci się, że opanowałeś swoje HDTV, zostajesz zasypany różnorodnymi możliwościami.


Starsze analogowe połączenia wideo nie zapewniały tak wysokiej jakości jak połączenia w standardzie HDMI. To jest właśnie nowy, związany z epoką High Definition standard połączeniowy. Jeśli twój telewizor obsługuje pełne HD (z ang. Full-HD), upewnij się, że masz kabel HDMI, aby w pełni czerpać z tego korzyści. Zamiast mnóstwa przewodów i gmatwaniny kabli upchanych za twoim telewizorem czy kinem domowym, HDMI łączy dźwięk i obraz przesyłając go jednym kablem.


Aby ułatwić Ci ustalenie, jaki rodzaj kabla kupić i dlaczego, omówimy krótko rozdzielczości telewizji HD i co one tak naprawdę znaczą:

  • 480i (480 linii wyświetlanych z przeplotem) czyli to, co oglądałeś na swoim zwykłym telewizorze przez ostatnie lata.
  • 480p (480 linii wyświetlanych jako skanowanie progresywne) znane jako telewizja standardowej rozdzielczości (z ang, Standard Definition TV lub SDTV), progresywne skanowanie obrazu z odtwarzacza DVD daje ładniejszy i bardziej wyraźny obraz na twoim telewizorze SD/HD.
  • 720p (720 linii wyświetlanych jako skanowanie progresywne) to pierwszy krok w stronę telewizji wysokiej rozdzielczości. Wyświetla 720 linii, czyli prawie dwukrotnie tyle co w 480p, co pozwala na uzyskanie ładniejszego obrazu na telewizorze HD.
  • 1080i (1080 linii wyświetlanych z przeplotem) obecnie najlepsza rozdzielczość oferowana przez operatorów Telewizji Satelitarnej i Kablowej, umożliwia obraz nadzwyczajnej jakości na telewizorze zdolnym do wyświetlania 1080i.
  • 1080p (1080 linii wyświetlanych jako skanowanie progresywne) zwane pełnym HD (Full-HD) , 1080p to obecnie najlepsza możliwość w sprzedaży, która oferuje najlepszą jakość obrazu.

Teraz, kiedy już rozumiesz, co to jest HDTV spróbujmy się dowiedzieć, co oznaczają wszystkie te cyferki na twoim nowo kupionym telewizorze HD. Kiedy wybierasz kabel do urządzeń wyposażonych w HDMI, jest kilka rzeczy, o których musisz pamiętać. Ponieważ spędzisz dużo czasu korzystając z tego kabla, upewnij się, że będzie to zakup przyszłościowy – choć twoje programy telewizyjne nie są wyświetlane w 1080p, najnowsze filmy DVD i konsole do gier korzystają z tego standardu.


Zatem kup kabel, który jest
certyfikowany na 1080p. Aby upewnić się, że nie tylko przesyła on dobrze obraz, ale również bezstratny dźwięk wybierz kabel zgodny ze standardem HDMI 1.3. Warto też zwrócić uwagę, że
wiele kabli zaczyna tracić na jakości przesłania jeśli ich długość przekracza trzy metry, dlatego upewnij się, że kabel jest certyfikowany na 1080p.


Na koniec, zwróć uwagę jak bardzo sztywny będzie twój kabel, bo większość wersji nie ma żadnego rodzaju zabezpieczenia blokującego, przez co może on wysunąć się z gniazda.


To wszystko, teraz czas zakupić kabel HDMI, abyś mógł cieszyć się żywym obrazem i czystym dźwiękiem w którym zakochałeś się w sklepie.

Przeczytane w serwisie Blurayguide.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login