• benchmark.pl
 • Foto
 • Ile pikseli można dziś zmieścić w sensorze do lustrzanki? - Canon wie ile
Foto

Ile pikseli można dziś zmieścić w sensorze do lustrzanki? - Canon wie ile

przeczytasz w 2 min.

Canon opracował sensor CMOS APS-H o największej gęstości pikseli w historii i najszybszej elektronice sterującej. Rozdzielczość wynosi 250 Mpix

Canon sensor 250 Mpix

Canon w lutym tego roku pokazał lustrzanki cyfrowe Canon EOS 5DS i 5DS R z sensorami pełnoklatkowymi o ponad 50 Mpix rozdzielczości. To produkty, które są seryjnie wytwarzane, jednak Canon pokazuje że sensor pełnoklatkowy może pomieścić dużo więcej. Dowodem jest matryca o nieco mniejszym rozmiarze, bo typu APS-H, ale licząca aż 250 Mpix. Taki układ Canon zaprezentował w Japonii.

Sensor APS-H, przypominamy, że ma on rozmiar 29,2 x 20,2 mm, czyli jest większy niż matryca APS-C, a mniejszy niż pełna klatka, pozwala uzyskać zdjęcia o wymiarach 19580 x 12600 pikseli. Spróbujcie policzyć, ile taki plik może mieć MB po zapisaniu na dysku. Podpowiedź - zdjęcia o rozdzielczości 50 Mpix z Canona EOS 5D S mają rozmiar około 10 MB dla formatu JPEG lub 54 MB gdy zapisane w formacie RAW.

Canon konstruując układ 250 Mpix musiał stawić czoła różnym problemom, które wiążą się z takim zagęszczeniem pikseli. Między innymi musiał opracować elektronikę sterującą, która pozwala na szybki odczyt. W tym przypadku jest to 1,25 gigapiksela na sekundę, co teoretycznie pozwala osiągnąć tempo około 5 kl/s. Z takim klatkarzem daje zapisać się również wideo w pełnej rozdzielczości sensora.

Sensor APS-H CMOS o rozdzielczości 250 Mpix to demonstracja możliwości technologii jaką dysponuje Canon, ale nie koniecznie musi ona trafić do szuflady. Może nie w takiej postaci, ale sensor 250 Mpix kiedyś ma szanse trafić do aparatów cyfrowych. Tak stało się z sensorami 50 Mpix, które jako demonstrację technologii pokazywano w 2007 toku.

Canon prototyp aparat
Prototypowy aparat z sensorem 250 Mpix i obiektywem 35 mm f/1,4

W 2010 roku inżynierowie Canona poinformowali o opracowaniu 120 Mpix matrycy APS-H CMOS. Być może po drodze to tych 250 Mpix, czeka nas przystanek w połowie drogi.

Tymczasem Canon rozważa wprowadzenie technologii wykorzystanej w 250 Mpix sensorze przede wszystkim do urządzeń przeznaczonych do nadzoru technicznego i monitoringu. Możliwość bezstratnego powiększania sporych fragmentów obrazu (by na przykład rozróżnić napisy na samolocie znajdującym się 18 km od aparatu) wróży dobrze tego typu konstrukcjom.

Oczywiście sensor to tylko jeden z elementów, konieczna jest także odpowiednia optyka, która poradzi sobie z tak wyśrubowaną rozdzielczością.

Czy taka będzie przyszłość aparatów cyfrowych? Coraz więcej i więcej megapikseli, bez końca. Zdjęcia trzeba w końcu gdzieś przechowywać, przesyłać, a także komfortowo przeglądać. Nie zapominając o samym fotografowaniu. Jakie jest wasze zdanie?

Źródło: Canon

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  Pikseli nigdy za dużo, a fotografia to nie tylko pstrykanie portretówek, widoczków, kotów i kwiatków, ale też fotografia referencyjna, inżynieryjna, dokumentacyjna i wiele innych typów, które wykorzystają każdą liczbę pikseli.
  • avatar
   Konto usunięte
   -2
   Pewnie można jeszcze sporo więcej wsadzić tych pixeli czyli dokładnie elementów przetwarzających światełko na prąd w matrycę. Pytanie ile optyka puści. Bo przy tej wielkości matrycy i liczbie pixeli dyfrakcja zacznie robić masakrę z tego co dociera do matrycy przy przysłonie obiektywu f/2. ;-) Więc jak ktoś lubi bajki elektroniki aparatu na temat światła docierającego przez obiektyw do matrycy to nic tylko brać takie cuda. ;-)
   • avatar
    robgrab
    0
    Więcej mpix to mniejsze punkty na matrycy, a przez to absorbujące mniej światła. Jest wiele nowych lustrzanek które przy pełnej ramce mają 16-20mpix, czy nawet u sony 12mpix. Ale dzięki temu świetnie sobie radzą w słabych warunkach oświetleniowych.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Pewnie od jakiegoś czasu produkują już takie matryce do kostrukcji mozajek dla miilitarnych dronów, a teraz przychodzi czas na ucywilnienie technologii.
     • avatar
      Bambo1983
      0
      Hm.
      APS-H to ok 530mm^2, kawałek matrycy, niewielki, ale kawałek :)
      Ok. 250Mpix na 530mm^2, daje nam upakowanie na poziomie 0,471Mpix/mm^2 (czy jak kto woli = 471*10^3 [pix]/1 [mm^2]).
      Jest nieźle. To teraz weźmy matrycę 1/2.3 cala, czyli jakies 30mm^2. Jak sobie policzymy szybciutko, to nam wyjdzie to samo upakowanie co 14,13Mpix na matrycy 1/2.3 cala...
      Co zarazem jest przerażające jak i wprawia w zdumienie ;)
      • avatar
       iras584
       0
       Generalnie pokazałeś, że gęstość upakowania pikseli w tym prototypowym sensorze jest jest taka sama jak w sensorach do cyfrówek za 500 zł.
       Więc co tu jest zdumiewające i przerażające zarazem?
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Pisaniem mnie nie przekonacie, przydałoby się jakieś foto, żeby móc mieć jakieś porównanie do "zwykłej" lustrzanki. (ofc. nie mam za złe redaktorowi, że nie wstawił takiego, jeśli nie zostało żadne publicznie udostępnione).