Mobile

CBA wydało 250 000 euro na oprogramowanie do inwigilacji smartfonów

przeczytasz w 2 min.

Mowa nie tylko o możliwości pobrania wszystkich treści znajdujących się na smartfonie, ale nawet podsłuchiwania rozmów.

CBA inwigilacja smartfonów

Temat szpiegowania użytkowników smartfonów pojawiał się już nie raz, a niekiedy wynikały z tego całkiem głośne afery (swojego czasu pisaliśmy chociażby o tej z udziałem NSA). Tym razem temat interesować będzie nas jeszcze bardziej, ponieważ wygląda na to, że opublikowano materiały potwierdzające podobne praktyki prowadzone również przez polskie służby.

Za przygotowywanie oprogramowania szpiegującego odpowiada między innymi Hacking Team. Z usług włoskiej firmy bardzo chętnie korzystają instytucje rządowe wielu państw i wygląda na to, że klientem jest również Polska. Hacking Team zostało bowiem zaatakowane przez hakerów, którzy opublikowali sporą część dokumentacji firmy. Dowiedzieć można się z nich między innymi tego, iż CBA wydało około 250 000 euro na zakup oraz późniejsze aktualizacje trojana RCS.

Kwota naprawdę duża, ale otrzymano za nią całkiem sporo - możliwość inwigilowania smartfonów z najpopularniejszymi systemami operacyjnymi - Google Android, Apple iOS, Windows Phone, a nawet BlackBerry OS. Mowa nie tylko o możliwości pobrania wszystkich treści znajdujących się na smartfonie, ale nawet podsłuchiwania rozmów czy zdalnego aktywowania kamery atakowanego urządzenia.

CBA trojan RCS

Nic dziwnego, że sprawa dość szybko nabiera większego rozgłosu. Do tej pory do mediów dotarł jednak tylko jeden komunikat CBA.

„Uprzejmie informuję, że żadna służba specjalna na świecie, w tym CBA, nie informuje o środkach, metodach i formach realizacji ustawowych zadań, a tym bardziej nie komentuje jakichkolwiek spekulacji na ten temat. Informowanie o tym, zaprzeczanie lub potwierdzanie byłoby nieprofesjonalne, a przede wszystkim niezgodne z prawem. Zapewniam, że Centralne Biuro Antykorupcyjne działa zgodnie z ustawą o CBA i obowiązującym w Polsce prawem. Przykładamy szczególną staranność aby nigdy nie  dochodziło do łamania jakichkolwiek praw, a tym bardziej praw obywatelskich. CBA szanuje prawo, działa zgodnie z prawem i zawsze przestrzega wszystkich standardów, norm i zasad.” - Jacek Dobrzyński, rzecznika prasowy CBA

Zapewne sprawa się na tym nie zakończy i oczekiwane będą dokładniejsze wyjaśnienia.

Jeszcze bardziej niepokojące są jednak kolejne informacje, jakie wypływają z dokumentacji Hacking Team. Wynika z nich bowiem, iż przygotowywano także oprogramowanie, które umożliwiało instalowanie na komputerach dowolnych, w tym zakazanych treści. Pada tutaj przykład pliku „childporn.avi”, czego tłumaczyć chyba nie trzeba. W nawiązaniu do tego kontekstu CBA nie jest wymieniane, ale czy cokolwiek to zmienia? Tego typu praktyk nie powinna dopuszczać się przecież żadna ze służb i dalszy rozwój tej sprawy jest naprawdę ciekawy i może stanowić początek naprawdę dużej i bulwersującej sprawy.

Hacking Team dokumentacja

Źródło: niebezpiecznik, makeuseof

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  6
  Złodzieje tzn grube ryby naszego rządu nie lubią jak się ich okrada więc gnębią małe płotki żeby media miały o czym gadać . A sami łoją grube miliardy na lewo
  • avatar
   Barubar24
   4
   to tylko potwierdza, że w sądach nie ma sprawiedliwości.

   Wygrywa ten kto lepiej kłamie.
   • avatar
    hink1
    2
    Hacking Team, ktory zostal zhackowany w skrocie zaje... team. Jak mozna kupowac cos do hackowania innych od baranow, ktorzy sami nie sa wstanie siebie zabezpieczyc.

    Powinni zlikwidowac ta smieszna organizacje jaka jest CBA, nie dosyc, ze naruszaja prawo to jeszcze debile marnuja kase z naszych podatkow, ktora lepiej oddac na dzieci.
    • avatar
     shoken
     2
     Moze nowosc to taka ze te oprogramowanie ma opcje wgrywania jakichs plikow z roznymi nielegalnymi rzeczami to jest straszne swinstwo.Wgraja komus cos na komputer i pozamiatane to jest lamanie prawa.A przeciez oskarzenie o pedofilie to jest najgorsza infamia jako moze byc nawet gorsza od narkotykow.Masakra co oni wymyslaja.I to jeszcze za pieniadze podatnika.
     • avatar
      Kojot321
      2
      W końcu coś ciekawego na Windowsa :P
      • avatar
       shoken
       0
       Nic nowego przeciez Snowden juz o tym dawno mowił ze szpieguja wszystkich jak leci a te oprogramowanie to moze byc czubek gory lodowej.A wiadomo ze gora lodowa tylko w 1/10 wystaje a 9/10 jest pod woda.
       • avatar
        gehaes
        -2
        za 250k ojro to im chłopaki mogą napisać soft do inwigilacja a'la gimbazjum. ta kwota x10 to może jeszcze do czegoś by się ten kod nadawał
        • avatar
         Konto usunięte
         -2
         Około milion złotych to "kwota naprawdę duża"??
         Kurde, nigdy nie pracowałem przy tak małym projekcie.
         Poza tym, to jest kwota mniejsza, niż koszt dobrego domu w Polsce, więc w skali zastosowań i klienteli, to jest naprawdę półdarmo.
         • avatar
          xprzemcio
          -8
          Jak by nie patrząc jest to ich narzędzie pracy. Mają być skuteczni i tyle w ramach obowiązującego prawa.
          • avatar
           hex3n
           -14
           Nie mam z tym problemu. Mogą słuchać wszystkich moich rozmów :) Good Luck :)