Gry

CD Projekt na cenzurowanym Komisji Nadzoru Finansowego

przeczytasz w 2 min.

Publikacja wyników sprzedaży gry Wiedźmin 3: Dziki Gon może stać sie źródłem sporych problemów.

CD Projekt Komisja Nadzoru Finansowego

Wydawało się, że CD Projekt jeszcze przez dłuższy czas cieszyć będzie się jedynie dobrymi informacjami związanymi z grą Wiedźmin 3: Dziki Gon. Wygląda jednak na to, że będzie nieco inaczej, a polska spółka może mieć na głowie Komisję Nadzoru Finansowego.

Dowiedzieliśmy się ostatnio, iż przez pierwsze dwa tygodnie od premiery gry znalazła ona ponad 4 miliony nabywców. To właśnie opublikowanie tej informacji może stać się teraz powodem kłopotów CD Projekt. I nie chodzi tutaj o sam fakt pochwalenia się sukcesem, ale sposób, w jaki to zrobiono.

Spółki notowane na giełdzie korzystać powinny z systemu ESPI, w którym zamieszczane są między innymi najważniejsze informacje związane z ich finansami, także te poufne. W tym przypadku sprawa jest o tyle kontrowersyjna, że trudno jednoznacznie zakwalifikować opublikowany komunikat ze sprzedażą do tego typu informacji właśnie, ale nie jest tajemnicą, że inwestorzy gorączkowo go wyczekiwali i chcieli pewnie poznać wyniki sprzedaży gry jako pierwsi. Poza tym nie bez znaczenia jest tu fakt, po pojawieniu się omawianych wyników sprzedaży akcje CD Projekt podskoczyły przez kilka godzin o aż 26%.

„Zgodnie z przepisami prawa, jeśli informacja ma charakter informacji poufnej, to musi zostać przekazana przez ESPI.” - Maciej Krzysztoszek z Departamentu Komunikacji Społecznej Komisji Nadzoru Finansowego

Co na to przedstawiciele CD Projekt?

„Wtorkowy komunikat jest komunikatem marketingowym. Skierowany był on głównie do naszych klientów, czyli graczy, którzy kupili lub zastanawiają się nad kupnem Wiedźmina 3: Dziki Gon. Zdecydowaliśmy, że warto podziękować graczom za zaufanie i dotychczasową sprzedaż oraz jasno pokazać tym graczom, którzy jeszcze nie zdecydowali się na zakup, że Wiedźmin 3 jest nie tylko tytułem o najwyższej światowej jakości, ale też globalnym hitem sprzedażowym. Taka polityka jest stosowana przez wielu największych światowych producentów z naszej branży.” - Karolina Gnaś, manager ds. relacji inwestorskich w CD Projekt

Po której stronie się opowiadacie? Bardzo ciekawe, jak sprawa ta będzie się rozwijać. Jeśli Komisja Nadzoru Finansowego rzeczywiście stwierdzi nieprawidłowości to na CD Projekt nałożona może zostać spora kara finansowa.

Przypominamy, że przygotowaliśmy dla was benchmarkowe centrum gry Wiedźmin 3: Dziki Gon, gdzie znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje związane z tym tytułem. Warto pamiętać też o regularnie publikowanych kolejnych łatkach i dodatkach (tych darmowych będzie aż 16 i do tej pory udostępniono już 6).

Źródło: bigaming, wccftech, bankier.pl

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  19
  Czyżby Optimus bis, nie dogadali się co do "podatku od sukcesu".
  • avatar
   cocaine01
   16
   Cytuję wypowiedź Nowaja z forum:
   "Firma, która działa w branży gier, informuje o wynikach sprzedaży nie poprzez oficjalny biuletyn, który dociera do wszystkich akcjonariuszy, tylko poprzez media społecznościowe. 90% inwestorów raczej nie śledzi na bieżąco pejsbuka, czy innego Twittera i nie używa ich, jako źródła informacji. Ponieważ ogromna większość poważnych inwestorów dowiedziała się o tym fakcie z opóźnieniem, dało to czas na ewentualne spekulacje. W przypadku kursów akcji często decydują ułamki sekund. Firmy na całym świecie płacą setki milionów USD, aby uzyskiwać dane giełdowe o ułamek sekundy szybciej niż konkurencja. W świecie zautomatyzowanych transakcji tak krótki czas może oznaczać kosmiczne zyski, lub kosmiczne straty. Jednakowy dostęp do informacji dla wszystkich podmiotów gospodarczych to podstawa gospodarki kapitalistycznej. Tak więc nie, to w żadnym razie nie jest bezsens. To ABC ekonomii."

   Dalej uważacie, że to wymysł naszego systemu? Że robią to specjalnie, żeby ich udupcyć?
   • avatar
    imdil
    11
    Czy w tym naszym "kochanym" kraju kiedyś będzie w końcu normalnie. Za chwilę się dowiemy, że CD Projekt miał za duży sukces, więc posadzili wszystkich za kratki...
    • avatar
     Glock
     4
     Nie da się ukryć,że coś takiego zakrawa o insider trading.
     Ktoś "nie właściwy" mógł się nieźle wzbogacić w krótkim czasie. Nie dziwota,że komisja się dopieprzyła i nie zdziwił bym się jeżeli dostaną karę za coś takiego. W Stanach służby są bezwzględne dla insider traderów.
     • avatar
      Konto usunięte
      2
      Kolejny przepis napisany pod Kulczyków, Solorzów i innych takich. Do pieca te wszystkie ustawy i napisać na nowo.
      • avatar
       bhaal1982
       0
       Nikt nie uważa że ktoś coś specjalnie zrobił ;) ale wystarczyło benchmarka czytać żeby wiedzieć ile już się sprzedało ile zarobili przed premiera itd itp :PPPPP
       • avatar
        fosfor_man
        0
        Ktos cos produkuje, sprzedaje zagranica i co z tego? Za malo kasy wplaca do budzetu panstwa wiec trzeba jeszcze kary dolozyc? Dlaczego panstwo nie dba o wlasne interesy... Czy jacys ludzie ucierpieli z tego powodu, stracili zycie, dom, rodzine? Codziennie sprzedaje sie i niszczy polskie firmy? Dla kogo?

        Rozumiem gdyby ta informacja byla dostepna tylko dla wybranych osob, wtedy kara powinna byc nalozona. Jednak kazdy czlowiek dowiedzial sie o tym w tym samym momencie. Dlaczego tylko niektorzy ludzie mieli by sie dowiedziec o sprzedazy jako pierwsi? Czy oni uwazaja sie za lepszych ludzi?
        • avatar
         Elpolako
         -1
         Jak jakaś w końcu Polska firma z grami odniosła sukces na całym świecie to teraz Polska biurokracja chce to zniszczyć brak słów.
         • avatar
          Konto usunięte
          -2
          Tak odpłaca pani premier za darmowego Wiedźmina 3 od CD Project. Ale polak zawsze był głupi i będzie aż do śmierci.
          • avatar
           zdziseq
           -4
           No kutwa to juz sie pochwalić nie mozna?
           • avatar
            fosfor_man
            0
            *niedba
            • avatar
             ICE1979
             0
             Niech przeniosa siedzibe firmy do Rosji albo gdzies gdzie beda miec spokoj. Przeciez to obojetnie gdzie sie siedzi przed kompem a frajerzy niech placa na utrzymanie polskiego rzadu