Procesory

CeBIT 2010: 8-rdzeniowe procesory Intela

przeczytasz w 2 min.

W dniu oficjalnego rozpoczęcia targów CeBIT 2010 amerykański gigant rynku informatycznego przedstawił nowe procesory serwerowe Nehalem-EX oraz kolejne netbookowe konstrukcje z serii Atom.

Kolejna generacja procesorów serwerowych Intela, która trafi na rynek jeszcze w tym kwartale, wg producenta stanie się nowym standardem wydajności. Intel przeprowadzi pierwszą publiczną prezentację układów Nehalem-EX podczas targów CeBIT. Są one dostępne w wersjach z maksymalnie 8 rdzeniami i mogą jednocześnie przetwarzać 16 wątków.

Intel zaprezentuje też procesor Westmere-EP. Jest to pierwszy układ w całości wykonany w technologii 32nm, który do sprzedaży trafi pod koniec pierwszego kwartału 2010 r.

Sześciordzeniowy Westmere-EP

Nowe procesory "osadzone" oraz wstępna prezentacja nowych netbooków Classmate PC

Na targach CeBIT Intel ogłosił premierę trzech procesorów Intel Atom z 7-letnim cyklem wsparcia, przeznaczonych na rynek rozwiązań osadzonych. Procesory – jednordzeniowe N450 i D410 oraz dwurdzeniowy D510 – są wyposażone w zintegrowany, ulepszony układ graficzny oraz kontroler pamięci wbudowane bezpośrednio w CPU. Przyczynia się to do poprawy wydajności oraz zmniejszenia zużycia energii.

Wszystkie trzy układy współpracują ze sterownikiem wejścia/wyjścia, który ma idealnie sprawdzić się na rynku systemów osadzonych. Jest to dwuukładowy sterownik Intel 82801HM, który zapewnia bogatą funkcjonalność i elastyczność dzięki szybkim interfejsom, takim jak PCI Express, PCI, SATA i USB 2.0.

Przedstawione powyżej trio nadaje się doskonale do niewielkich, energooszczędnych rozwiązań  w osadzonych systemach przemysłowych, drukujących czy cyfrowych systemach monitoringu. Procesory są już dostępne w sprzedaży, a ich cena jednostkowa przy zamówieniu 1000 sztuk wynosi od 43 do 63 USD.

Intel prezentuje także na targach CeBIT nowy projekt szkolnych netbooków Classmate PC z obrotowymi ekranami, które zbudowano przy użyciu podzespołów firmy. Łączą one estetykę z wysoką wytrzymałością. Oferują pełną funkcjonalność komputera PC, ulepszone mechanizmy czytania elektronicznych publikacji, wyższą wydajność i energooszczędną konstrukcję.

Według przewidywań Intela producenci komputerów PC wprowadzą tę nową konstrukcję na rynek w drugim kwartale 2010 r.

Źródło: Intel


  

CeBIT 2010
  2 - 6 marca Hannover
  Najważniejsze targi branży elektronicznej

>> Najświeższe doniesienia z targów << 


Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Gonzo
  0
  "Westmere-EP. Jest to pierwszy układ w całości wykonany w technologii 32nm" ? :)

  http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Nowe_procesory_Intel_Core_i3_i_Core_i5_ze_zintegrowana_grafika.-2580.html

  Redakcja benchmarka zapomniała już, że testowała pierwsze układy w 32nm ? :)
  • avatar
   force
   0
   Na tym obrazku nie mogę doliczyć się ośmiu rdzeni...ciągle wychodzi mi sześć...idę liczyć dalej...
   • avatar
    jeomax.co.uk
    0
    Osadzone ? A kto to wymyslil takie tlumaczenie "thanks from mountain" ?
    Embedded ma kilka znaczen i pojawia sie w tym znaczeniu w niektorych wyrazeniach zawierajacych "embedded", nie mozna jednak tutaj uzywac pierwszego podawanego przez slowniki tlumaczenia bez sprawdzenia kontekstu. A "embedded system" to jest system wbudowany jako czesc wiekszego urzadzenia - patrz chocby wikipedia:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Embedded_system

    Zreszta, co ja sie bede plul, przeciez tlumaczenie tego zwrotu juz dawno ktos zrobil :)

    http://pl.wikipedia.org/wiki/Embedded
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     "Intel zaprezentuje też procesor Westmere-EP. Jest to pierwszy układ w całości wykonany w technologii 32nm, który do sprzedaży trafi pod koniec pierwszego kwartału 2010 r."

     Wszystko pięknie... tylko szkoda, że jakoś nie słychać nic o 32-nm prockach bez tej badziewnej zintegrowanej grafy, za którą to tylko niepotrzebnie się grubo przepłaca.

     Dajcie z łaski swojej w końcu jakieś info o klasycznych (czyt. "gołych", tzn. bez układów graficznych) procesorach w tej nowszej technologii, bo jeśli na próżno się na nie czeka, to wówczas przynajmniej oferta AMD pozostanie bezkonkurencyjna na tym polu.
     • avatar
      SoundsGreat
      0
      6 rdzeni, 8 rdzeni i to wszystko w 32nm. A cztero-rdzeniowego i5 w 32nm to nie łaska?
      • avatar
       Bany_krk
       0
       też mi nowina, pisałem o tym na forum już w grudniu
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Bany_krk
        2010-03-03
        14:55
        nowy socket pod to jest LGA 1567, 4QPI a wiec 4x8rdzeni + HT co daje 64wątki.
        (HAHA co to ma być 4x8rdzeni)LGA 1567 WTF!!!