Komputery

C.H.I.P.: miniaturowy komputer za 9 dolarów

przeczytasz w 2 min.

Komputerek ma wymiary 40 x 60 mm i sprawdzi się przy codziennych, niewymagających zastosowaniach.

C.H.I.P. komputer

Nie jest sztuką zrobić komputer kosztujący 10 000 dolarów, sztuka zrobić go za 1000 razy mniej. Takiego wyzwania podjął się zespół pasjonatów z Next Things Co.

Grupka zapaleńców opracowała projekt C.H.I.P., a więc jeden z najmniejszych i jednocześnie najtańszych komputerów (choć tutaj bardziej pasowałoby stwierdzenie komputerków). Całość ma bowiem wymiary 40 x 60 mm i w podstawowej wersji kosztuje zaledwie 9 dolarów.

Uprzedzając Wasze zapytania – nie, nie ruszy na tym Crysis 3 :). Można jednak pokusić się o odpalenie starszych gier, choć konstrukcja ta głównie została opracowana z myślą o przeglądaniu sieci, pracy biurowej czy odtwarzaniu multimediów. Całość działa pod obsługą autorskiego systemu Linux na bazie dystrybucji Debian.

C.H.I.P. komputer

Komputerek bazuje na procesorze Allwinner A13, w którym zintegrowano jeden rdzeń ARM Cortex A8 o taktowaniu 1 GHz oraz grafikę Mali 400. Oprócz tego udostępniono 512 MB pamięci DDR3 RAM i 4 GB pamięci eMMC, a także następujące interfejsy: USB 2.0, micro-USB 2.0 (ze wsparciem dla funkcji OTG) i złącze jack z możliwością przesyłania obrazu lub dźwięku. Łączność bezprzewodową zapewnia moduł Realtek Wi-Fi- 802.11b/g/n + Bluetooth 4.0.

C.H.I.P. komputer

Oprócz tego przygotowano moduły z wyjściem VGA lub HDMI, które ułatwią korzystanie z urządzenia (normalnie trzeba wykorzystać adapter minijack – chinch).

C.H.I.P. komputer

To jednak nie koniec, bo przygotowano też przystawkę PocketC.H.I.P., który zamienia komputerek C.H.I.P. w coś w rodzaju palmtopa – oddano tutaj do dyspozycji 4,3" ekran o rozdzielczości 470 x 272 pikseli, klawiaturę QWERTY i akumulator o pojemności 3000 mAh.

C.H.I.P. komputer

Aktualnie projekt C.H.I.P. jest jeszcze w fazie testów, ale można go wspomagać na platformie Kickstarter – środki będą zbierane do października, w listopadzie ma ruszyć jego produkcja, a pierwsze próbki będą dostarczane w maju przyszłego roku.

C.H.I.P. komputer

C.H.I.P. komputer

Pomysłodawcy przewidzieli różne pakiety – przykładowo za 9 dolarów otrzymujemy sam komputerek, za 19/25 dolarów komputer i moduł z wyjściem VGA/HDMI, a za 49 dolarów komputerek i przystawkę PocketC.H.I.P.. Entuzjaści mogą wpłacić 150 dolarów, za które jeszcze we wrześniu tego roku otrzymają komputerek w wersji inżynieryjnej, a potem pięć wersji finalnych i przystawkę  PocketC.H.I.P..

Źródło: Next Thing Co, Kickstarter

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Q'bot
  7
  Stylistycznie przypomina mi serię telefonów Hello Kitty :P
  • avatar
   Fiona
   6
   Popatrzymy co można mieć za 9 USD ........

   I teraz jak się czujemy kupując telefon za..... 1000 USD

   Który potrafi gubić nawet zasięg ;P
   • avatar
    VnnAmed
    4
    Wysyłka do Polski i innych krajów poza Stanami - 30$.
    • avatar
     pir4nia
     3
     Błąd się wkradł "nie ruszy na rym". Pozdrawiam :)
     • avatar
      mikipl21
      1
      Gdyby tylko dodali slot microSD to byłby idealny komputerek do zabawy. Aczkolwiek jak na 9$ to i tak zadziwiająco dobre parametry ma :). Taki must have chociażby w podstawowej wersji.
      • avatar
       PIRAT_PL
       1
       Naprawdę szacunek za takie skompresowanie komputerka do tak małych rozmiarów a i ta grupa pokazała że jeśli nie płaci się za znaczki producentów sprzęt potrafi być tani.
       Ale nawet jakby jego cena zwiększyła się do 50$ myślę że i tak nie byłby to majątek za taki sprzęt.
       • avatar
        Konto usunięte
        -2
        Przeglądanie sieci z 512MB RAM, taaaaaa.
        Na RPi 1 to nie bardzo wychodzi.
        Ale projekt może stać się świetną bazą dla rozwiązań wbudowanych.
        • avatar
         radzab7
         -3
         A co z Crysisem 2?
         • avatar
          raffal81
          0
          Przerabiałem różne mini komputerki, w domu mam RPI 1, RPI2, ODROID C1, te ostatnie dwa, są nieporównywalnie szybsze od tego CHIP'a, działanie tego jako DESKTOP to naprawdę uwierzcie mi, to męczarnia. Na RPI 2 czy ODROID C1, czekanie na załadowanie WWW itp trwa wieki, do tego doliczyć trzeba adapter HDMI i wychodzi 25 dolarów, za 35 dolarów mamy RPI 2 który wydajnością zjada to coś na śniadanie, nie mówiąc już o wsparciu.
          Lecz nie skreślam tego rodzaju pomysłu, dobrym rozwiązaniem jest mimo wszystko, 9 dolarów za urządzenie którym możemy zarządzać przez SSH itp. w zależności kto do czego chce ;)
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Parametry ma dużo lepsze, niż mój pierwszy desktop sprzed dwudziestu lat, za który wybuliłem grubo ponad tysiąc dolców na ówczesne :-)
           Nie wiem czy ta klawiaturka jest potrzebna, wygląda tak trochę dziadowsko. Najlepiej gdyby była rozsuwana, chowana za ekran, jak w niektórych telefonach. No i całość w innym kolorze, czarnym, grafitowym itp.
           • avatar
            sebamac
            0
            https://www.youtube.com/watch?v=XkfBWAJ7kbI
            • avatar
             Gameone
             0
             Ciekawy pomysł. Raczej wart inwestycji. Zamiast gry kupić mini komputer