Chłodzenie

4 kg miedzi vs Intel Core i9. Zwariowany pomysł na chłodzenie procesora

przeczytasz w 1 min.

Pomysłowość entuzjastów chyba nigdy nie przestanie nas zadziwiać. Jeden z użytkowników platformy Reddit wpadł na… dosyć niekonwencjonalny sposób schłodzenia procesora.

Przyzwyczailiśmy się, że dobre chłodzenie procesora to spory radiator wyposażony w duże wentylatory. Okazuje się, że nie zawsze tak to musi wyglądać. Co powiedzielibyście na chłodzenie… z 4 kg bloku miedzi?

4 kg miedzi vs procesor Core i9

Jeden z użytkowników platformy Reddit sprawdził, czy da się schłodzić procesor Intel Core i9-9900K za pomocą bloku miedzi o wadze 8 funtów (około 3,63 kg). Pasywnie. Bez dodatkowych wentylatorów.

Za chłodzenie posłużyła bliżej nieokreślona część z maszyny medycznej (podobno służącej do symulacji funkcji życiowych człowieka).

Chłodzenie procesora - blok miedzi|
Montaż prawie 4 kg miedzi na procesorze to dosyć ryzykowny pomysł...

Efekty są zdumiewające. W spoczynku procesor ma pracować z temperaturą 35 stopni Celsjusza, a pod obciążeniem osiąga temperatury w granicach 80 stopni Celsjusza. Miedź cechuje się bardzo dobrą przewodnością cieplną, dzięki czemu nadaje się do budowy chłodzeń.

Pomysł należy traktować jako ciekawostkę. Nikt normalny raczej nie będzie stosować litego bloku miedzi do chłodzenia procesora. Dużo lepszą (i tańszą!) efektywność można uzyskać poprzez zastosowanie radiatora z żeberkami, który sprawniej odprowadzi ciepło (już wcześniej producenci kombinowali z takimi konstrukcjami - przykładem może być cooler Thermalright True Copper). Częściej jednak jest tutaj stosowane aluminium, które jest tańsze i oferuje lepsze możliwości rozpraszania ciepła. Już pomijając kwestię tak dużego obciążenia umieszczonego na procesorze.

Źródło: Reddit

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  22
  Reklamy dłuższe, niż artykuł :D

  Brawo Benchmark :D
  • avatar
   Kenjiro
   11
   Skuteczność takiego chłodzenia jest wątpliwa. Test również, cyt.:
   "It ran for about 15 minutes. During that time, it was idling for most of it. It ran a benchmark that lasted about 2 minutes and a stress test that lasted about 30-45 seconds before turning it off because it was reaching to high a temperature for comfort (around 80C, although I don’t quite remember because of how absurd this experiment was, could have been higher)"

   W skrócie, pojemność cieplna takiego bloku jest spora, ale jak się już zapełni, to nie za bardzo jest jak oddać to ciepło do otoczenia, więc CPU będzie się grzać coraz bardziej. Być może wystarczyłoby kilka (może -naście) minut na 100%.
   • avatar
    Witalis
    6
    Srebro ma większa przewodność cieplną niż miedź a już diament jest najlepszy :-)
    • avatar
     Aquagen
     2
     Ciekawiej byłoby z miedzianą puszką z wodą w środku. Parująca woda odprowadziłaby dużo więcej ciepła.
     • avatar
      Andrettoni
      1
      A gdyby tak dać srebrny świecznik? W miejsce świec można podpiąć rurki z chłodziwem...
      • avatar
       que_pasa
       1
       Kompletna ignorancja w zakresie jakichkolwiek podstaw wiedzy na temat odprowadzania ciepła ale to obecnie norma wśród pseudo specjalistów od OC. Miedź nie nadaje się do pasywnego chłodzenia, aluminium jest tutaj zdecydowanie lepsze. I to co najważniejsze: powierzchnia radiatora ma znaczenie a nie jego waga...
       • avatar
        holdmybeerandwatch
        1
        A jak miedź się nagrzała to działało nadal? Bo taki kloc miedzi pewnie odbiera temperaturę jak szalony, tyle że nie ma siły żeby ją oddać w normalnych warunkach. Czyli do nagrzania do pewnej temperatury będzie działać a potem lipa. Po kij to sprawdzać jak każdego dziecka o tym w szkole uczą.
        • avatar
         FranzMauser
         0
         Niech potestuje parę godzin w superpi i wtedy się pochwali jak chłodzenie działa po zapełnieniu pojemności termicznej miedzi bez skutecznego oddawania ciepła przez ten blok. Irytują mnie pomysły ludzi bez podstawowej wiedzy z wielu dziedzin nauki. To "chłodzenie" to taki pomysł z tiktoka na poziomie nagrody darwina.
         • avatar
          piwo1
          0
          Bez przesady z ta drogoscia miedzi https://allegro.pl/oferta/pret-walek-miedziany-miedz-fi40-dlugosc-10cm-12079167913