Technologie i Firma

Chmura pokona tradycyjne centra danych do 2021 roku

przeczytasz w 1 min.

Najnowsza edycja raportu Cisco Global Cloud Index wskazuje że do 2021 roku większość firm zrezygnuje z własnych fizycznych centrów danych i postawi na zewnętrzne rozwiązania chmurowe. Dlaczego miałoby się tak stać?

Własne fizyczne centra danych wkrótce przestaną być opłacalne, dlatego też zrezygnuje z nich większość przedsiębiorstw i prawie wszystkie zadania przetwarzane będą w chmurze. Do takich wniosków doszli eksperci z firmy Cisco.

Najnowsza edycja raportu Cisco Global Cloud Index wskazuje, że zarówno prywatni użytkownicy, jak i przedsiębiorstwa skutecznie przyczyniają się do rozwoju usług w chmurze i ich rynkowego znaczenia. Do 2021 roku mają one mieć ugruntowaną pozycję, co jest bardzo odważną prognozą, szczególnie że wciąż jest wiele części świata, w których zaufanie dla zewnętrznych dostawców przestrzeni dyskowej na kluczowe dane, nie jest zbyt wysokie.

Chmura ma zyskiwać na znaczeniu z wielu powodów. Po pierwsze: zwiększa się szybkość i niezawodność łączności z Internetem. Po drugie: zachodzą zmiany na rynku pracy, w wyniku których zachodzi konieczność udostępniania danych „zawsze i wszędzie”. Po trzecie: coraz częściej doceniane są biznesowe korzyści płynące z zewnętrznej chmury (niska awaryjność, optymalizacja kosztów itp.). Wreszcie: rośnie popularność Internetu Rzeczy i rozwiązań typu SaaS (software-as-a-Service, oprogramowanie jako usługa).

Cisco prognozuje, że ruch w chmurowych centrach danych wzrośnie z 6 zettabajtów w 2016 roku do niespełna 19 ZB w 2021 roku. W tradycyjnych centrach danych również się zwiększy, ale w mniejszym stopniu – z obecnych 849 EB do 1,7 ZB. Eksperci szacują też, że liczba urządzeń IoT wzrośnie z 5,7 do 13,7 mld.

Źródło: Cisco, SiliconANGLE, eWeek. Ilustracja: JuralMin/Pixabay (CC0)

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wojtek_pl
  13
  Hahahaha...

  Jasne. Firmy zaczną trzymać swoje poufne dane w "chmurze"...
  • avatar
   Vatharian
   9
   A gdzie niby te chmury siedzą? W centrach dancyh. Co za bzdury.

   Założenie własnej chmury jest dziecinnie proste. Wystarczy własne centrum... oh, wait.
   • avatar
    X.X.X
    5
    tak ,niech wszystko będzie w chmurze to będzie więcej akcji typu fapening
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     Cóż typowy marketing firmy, której ostatnio się wybitnie nie wiedzie. Wyssać z palca "raporty by przekonać kogoś do rozwiązań firmy. Chyba jednak nie tędy droga. Skuteczniejsze jest zaoferowanie produktów na które jest popyt. Powinni się skoncentrować na tym co im rośnie czyli big data i bezpieczeństwo.
     • avatar
      Himoto
      1
      Mniejsze, czy większe centra danych firm spółek itd nadal będą istnieć zwłaszcza że część z nich nawet do internetu nie jest podpięta właśnie po to by zabezpieczyć wrażliwe dane :).
      • avatar
       mutissj
       0
       Od razu wszyscy zaufają chmurom
       • avatar
        AkaRyupl
        0
        No tak - bo ktoś myślący będzie trzymał poufne dane, tylko do wglądu pracowników, w publicznej chmurze... Wiem, że w kreowani rzeczywistości niektórzy są dobrzy, ale bez przesady.
        • avatar
         Jola_Jola
         0
         Do skonfigurowania swojej chmury w firmie musiałam zgłosić się po pomoc. Bardzo dobrze działa i zmniejszyła się ilość zgubionych dokumentów, dlatego polecam www.deeptechnology.ai