Mobile

Co to jest akcelerometr i jak działa?

przeczytasz w 2 min.

Chociaż nie mówi się o nim wiele, akcelerometr to jeden z podstawowych elementów wyposażenia współczesnych smartfonów. W czym im pomaga?

Co to jest akcelerometr

Akcelerometr (zamiennie, chociaż rzadziej określany również jako przyspieszeniomierz) jest przyrządem do pomiaru przyspieszenia liniowego lub kątowego. W jego wnętrzu znajduje się bezwładny ciężarek reagujący za każdym razem, gdy akcelerometr jest wprawiany w ruch. Akcelerometr może mierzyć ruch własny, jak również ruch urządzenia, w którym został zastosowany.

Ta druga opcja jest zdecydowanie istotniejsza z praktycznego punktu widzenia. Chociaż pierwotnie akcelerometr nie powstał z myślą o urządzeniach mobilnych (szerzej zaczęto wykorzystywać go podczas rozwoju motoryzacji i popularyzacji poduszek powietrznych), to obecnie pełni w nich ważną rolę. Częściej niż sądzicie pojawiające się pytania w tej kwestii, z racji naszego profilu, rozpatrujemy właśnie pod ich kątem, przede wszystkim tak popularnych smartfonów. Akcelerometr trafił tu dzięki rozpowszechnieniu mikroukładów elektromechanicznych (MEMS), a jego główne zadanie to mierzenie pochyleń i przekręceń.

Co daje akcelerometr w smartfonie

Wiele osób korzystając ze smartfona czerpie z korzyści zapewnianych przez akcelerometr każdego dnia. Najbardziej podstawowa funkcja wykorzystująca ten element to bowiem automatyczne obracanie obrazu podczas przekręcania smartfona z pozycji pionowej na poziomą i odwrotnie.

Akcelerometr

To oczywiście nie wszystko. Akcelerometr może przydać się chociażby przy funkcji wyciszania dźwięku (najczęściej przy połączeniach przychodzących) poprzez obrócenie telefonu „do góry nogami”. Jest wykorzystywany także przez twórców gier mobilnych, niekiedy mamy do czynienia ze sterowaniem poprzez przechylanie smartfona (np. w grach wyścigowych). Kolejny przykład do aplikacje mobilne mierzące kroki. Tak, wykorzystują one właśnie akcelerometr.

Czy każdy smarton ma akcelerometr i gdzie jeszcze można go spotkać

Podobnie jak czujnik zbliżeniowy, akcelerometr już od dłuższego czasu zalicza się do podstawowych elementów wyposażenia smartfonów. Ze świecą szukać modeli, w których byśmy go nie znaleźli, jest standardem także w najtańszych smartfonach do 500 złotych.

Pozostając w najbardziej interesujących nas tutaj urządzeniach mobilnych, akcelerometr znajduje zastosowanie także w tabletach, gdzie pełni zresztą podobne role co w smartfonach. Stosują go również producenci smartwatchy oraz inteligentnych opasek, a także cieszących się rosnącą popularnością dronów.

Źródło: engineerguy, 99science

Warto zobaczyć również:

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sceri
  4
  Od wielu lat akcelerometr stosują producenci komputerów (HP Inc., Lenovo, Dell) - szczególnie w produktach biznesowych - aby wykryć upadek laptopa i zaparkować głowicę dysku twardego w bezpiecznym miejscu, Powala to uniknąć uszkodzenia powierzchni talerza w chwili uderzenia.
  Dziś HDD są wypierane przez SSD, gdzie nie ma tego problemu, ale samo zastosowanie aparatury do pomiaru przyśpieszenia nie jest niczym nowym.
  Za określenie orientacji (pion/poziom) i pochylenia telefonu względem poziomu (np. w grach) odpowiada przede wszystkim żyroskop.