Audio

Bluetooth LE Audio - przełom w słuchaniu muzyki bez kabli

przeczytasz w 2 min.

Bluetooth LE Audio to nowa jakość. Pomyśl o słuchawkach bezprzewodowych, które równocześnie brzmią lepiej, działają dłużej i obsługują funkcje, takie jak wolne od opóźnień przełączanie między źródłami czy możliwość podłączenia nieograniczonej liczby urządzeń do jednego źródła.

Jego pierwsze zapowiedzi pojawiły się już dwa i pół roku temu. Teraz wreszcie standard Bluetooth LE Audio jest gotowy, by wnieść na zdecydowanie wyższy poziom komfort słuchania muzyki na zestawach bezprzewodowych. 

Co to jest Bluetooth LE Audio? 

Bluetooth LE Audio to nowy standard łączności bezprzewodowej, skoncentrowany na przesyłaniu dźwięku. Najlepiej jest po prostu rozbić nazwę na trzy elementy: 

 • Bluetooth oznacza, że bazą jest właśnie ta technologia bezprzewodowej łączności, 
 • LE to skrót od Low Energy, co sugeruje znaczące obniżenie zapotrzebowania na energię,
 • a Audio jasno wskazuje na to, że wszystko kręci się tu wokół przesyłania dźwięku. 

Cel, jaki przyświecał zespołowi opracowującemu ten standard, był jasny, ale też – nie da się ukryć – wyjątkowo ambitny. Bluetooth LE Audio ma bowiem równocześnie zwiększać jakość dźwięku przy transmisji bezprzewodowej i wydłużać czas działania zestawów słuchawkowych między jednym ładowaniem a drugim. 

LC3, Auracast i co jeszcze? Oto supermoce Bluetooth LE Audio 

Kluczem do osiągnięcia tego celu okazał się kodek LC3 (skrót ten rozwija się w Low Complexity Communication Codec). Jego największy atut jest taki, że umożliwia uzyskanie nieco lepszej jakości dźwięku przy zdecydowanie niższych wartościach bitrate (w porównaniu do obecnie wykorzystywanego SBC). 

Bluetooth LE Audio LC3
Wyniki porównania LC3 i SBC – pogorszenie jakości przy obniżaniu bitrate jest niemal niesłyszalne w przypadku nowego kodeka. 

Oprócz tego kodeka nowy standard zawdzięcza swoją charakterystykę jeszcze trzem innym elementom, a są nimi:

 • Bluetooth LE (Low Energy), czyli technologia przesyłania treści przy niskim zużyciu energii, 
 • Multi-Stream Audio, czyli funkcja upłynniająca proces przełączania się pomiędzy różnymi źródłami dźwięku
 • oraz Auracast (Broadcast Audio), czyli funkcja znosząca limit maks. liczby urządzeń podłączonych do źródła.

Warto więcej powiedzieć na temat Auracast, wszak to najbardziej praktyczna z nowinek w Bluetooth LE Audio. Technologia ta umożliwi bezproblemowe wspólne słuchanie muzyki z jednego źródła. 

Bluetooth LE Audio Auracast
Technologia Auracast umożliwia wygodny odsłuch treści z wielu źródeł, do których podłączonych może być wiele urządzeń.

To może przydać się zarówno w domu, jak i w przestrzeni publicznej: od dwóch zestawów słuchawkowych podłączonych do jednego telefonu, przez dziesiątki sparowane z jednym telewizorem na siłowni, po setki urządzeń słuchaczy wykładu. Połączenie odbywa się poprzez wybranie źródła z listy lub zeskanowanie kodu QR.

Kiedy Bluetooth LE Audio pojawi się w pierwszych urządzeniach?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na tak zadane pytanie, jednak spodziewamy się, że pierwsze urządzenia obsługujące kodek LC3 i technologię Bluetooth LE Audio pojawią się jeszcze przed końcem bieżącego roku

„To największy projekt rozwojowy w historii Bluetootha” – powiedział Mark Powell, dyrektor generalny Bluetooth SIG, a więc grupy zajmującej się rozwojem tej technologii. – „Bluetooth LE Audio poszerza granice tego, co możliwe dla bezprzewodowego audio”. 

Źródło: Bluetooth SIG, The Verge, Ars Technica

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  piomiq
  7
  "w porównaniu do obecnie wykorzystywanego SBC"
  Producenci używają różnych kodektów, i być może powyższy jest bardzo popularny, a na pewno podstawowy jaki jest zawsze implementowany. Pozostałe to na przykład: AAC, aptX, aptX HD, LDAC
  Przypomnę też że obecnie najlepszym (z największym bitrate) jest kodek od Sony (zastrzeżony i używany tylko w sprzęcie Sony), tj. LDAC (990 kbps, 32 bit / 96 kHz).
  • avatar
   rafael
   1
   Kodek LDAC przesyła dźwięk w bezstratny sposób, tak że jakośc jest audiofilska, ale potem trzeba cyfrowy strumień zamienić na analogowy sygnał napędzający słuchawki. Są już słuchawki w których jest to robione dobrze, Teraz pytanie, czy ten nowy standard będzie wymagał nowego smartfona, czy wystarczy aktualizacja aplikacji, a to zależy od sprzętu czyli implementacji Bluetooth. I po drugie, oczywiście, słuchawek.
   • avatar
    Konto usunięte
    -1
    Bluetooth w kolejnej wersji to nie przełom. Było już tyle wersji oferujących przełom i największy projekt a nic z tego nie wyszło. Czas już na zmianę częstotliwości.
    • avatar
     CocoJambo
     -6
     Kulik-Królik!
     • avatar
      force
      0
      Wspaniale, cały obecnie używany sprzęt do wymiany.
      • avatar
       siweklu
       0
       Przy kazdej kolejnej wersji BT czytam że tym razem będzie rewolucyjna. A jaka jest to każdy widzi
       • avatar
        MrSpock
        0
        Myślę, że można nazwać to rewolucją. Przede wszystkim chodzi o Auracast. Nadajniki będą całkowicie wyłączone (np. na lotnisku, w pubie, czy w komunikacji miejskiej i itp.), a ty będziesz mógł się podpiąć pod nie i je słuchać. Dodatkowo przepinać się pomiędzy urządzeniami tego typu (ciekawe, czy można słuchać kilka na raz). Udostępniać filmy, czy muzykę i dowolna liczba osób będzie mogła słuchać tego samego. A w koło będzie panowała błoga cisza. Będą grać tylko słuchaweczki, a dzięki ANC będzie można normalnie ze sobą rozmawiać. Przy okazji ma być lepsza jakość dźwięku i mniej prądożerna.
        Standard BT chyba powyżej 5.2. Naprawdę fajowe rozwiązanie. Jasne?

        Witaj!

        Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
        Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

        Połącz konto już teraz.

        Zaloguj przez 1Login