Pamięć RAM

Co z cenami pamięci DRAM w 2011 roku

przeczytasz w 2 min.

Przez większość roku ceny pamięci DRAM utrzymywały się na wysokim poziomie, co było spowodowane ożywieniem na rynku PC. Jednak ostatnio chwiejne zaufanie konsumentów zmniejszyło sprzedaż, co wymusiło obniżenie dotychczasowych cen.

Według analityków i badaczy rynku ceny pamięci DRAM będą zachowywały tendencję opadającą także w pierwszej połowie przyszłego roku.  Dla przykładu - cena zestawu 2GB DDR3 spadła do 25 dolarów w pierwszej połowie listopada, co oznaczało obniżkę o 46 procent. Przez pierwszą połowę tego roku za wspomniane pamięci trzeba było zapłacić nawet około 47 dolarów (dane DRAMeXchange). Jeśli mielibyśmy wierzyć prognozom rynkowym, to cena zestawu spadnie do poziomu 20 dolarów jeszcze przed końcem tego roku.

 Warto przeczytać:
 


Dyski SSD tanieją też w Polsce

Najodważniej na rynku pamięci poczyna sobie Samsung Electronics, któryzwiększył produkcję i obniżył swoje ceny. Podobnie postąpili inni producenci DRAM, co pozwoliło zachować presję cenową w 4 kwartale tego roku. W tym roku Samsung przeznaczył aż 7,8 miliardów na sam rozwój działu DRAM, co stanowi ogromną sumę pieniędzy jak dla pojedynczej firmy.

Podczas podsumowywania trzeciego kwartału 2010 roku, przedstawiciele Samsunga powiedzieli, że oczekują obniżki cen DRAM nawet do 30 procent do końca tego roku. Mike Howard (to ten, którego nazwisko źle się kojarzy wielu z nas), analityk iSuppli stwierdził, że Samsung ma szanse na objęcie 50 procent rynku pamięci DRAM, ponieważ ciężko pracował na powiększenie i  unowocześnienie swoich fabryk.„Poprzez  inwestycje w rozwój produkcji i unowocześnianie technologii wytwórczej, firma była w stanie obciąć ceny i wedrzeć się do rynku okupowanego przez rywali” - dodaje.

Udziały Samsunga w globalnym rynku pamięci DRAM wzrosły do 40,7 procenta w 3 kwartale z poziomu 35,4 procenta w drugim kwartale.Spadające ceny pamięci zwykle oznaczają wzrost popytu wśród konsumentów, gdy ci decydują się na kupno nowego komputera.  Jednak tym razem w odpowiedzi dostawcy wydają się planować lepsze konfiguracje PC, aniżeli obniżać ich ceny.

Tego zdania jest między innymi Gianfranco Lanci - prezes i dyrektor generalny Acer, odpowiedzialny za całokształt funkcjonowania przedsiębiorstwa. Stwierdził on ostatnio, że ceny komponentów spadły, wliczając w to DRAM i panele LCD - "... ale nie spodziewajmy się znaczących obniżek cen komputerów, ponieważ dostaniemy pecety o lepszej specyfikacji".

Źródło: Computerworld

Polecamy artykuły:  
Karta do bicia rekordów - MSI GTX 480 Lightning
20 bezpłatnych aplikacji do Androida
Intel Core i7 970 - potwór wydajności w niższej cenie

 

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kredo
  0
  A wie ktoś może co z cenami procesorów na 2011? Czy stare podstawki typu 775 Quad czeka jakaś obniżka?
  • avatar
   Dzban
   0
   Teoretycznie to nie bardzo. Przez to że jest mała produkcja lub jej brak działaja prawa popytu i podaży jak wszędzie. Nie może być taniej i tyle.
   • avatar
    XaRaDaS
    0
    Hahaha Howard :D no tylko że ten zły to Webb :D i pamięci niech szybciej tanieją to i SSD będzie tanieć :)
    • avatar
     d i l
     0
     Tak w ogóle to RAMu Samsunga w Polsce jakoś wile nie widzę, nie wiem jak z kośćmi.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Mam 2x2GB DDR3 od Samsunga własnie i bardzo dobrze mi się sprawują. Nie widzę przeszkód, żeby w moim komputerze znalazły się kolejne kości tego producenta, są tanie i bezawaryjne.