Procesory

Creative wprowadza platformę ZII - początek ery komputerów Stemcell?

przeczytasz w 2 min.

Firma Creative zapowiedziała powołanie ZiiLABS (przedsiębiorstwa zależnego Creative), w wyniku połączenia 3DLABS – oddziału o 25-letniej historii i doświadczeniu jako wiodącego innowatora w dziedzinie programowalnej grafiki, mediów i aplikacji, oraz zasobów największej grupy w strukturach Creative – pionu urządzeń do rozrywki cyfrowej.

Powołanie ZiiLABS i prezentacja nowego układu ZiiLABS ZMS-05 SoC (kompletny system w układzie scalonym) i nowej platformy Zii zapoczątkowuje erę StemCell Computing. Nowy układ ZiiLABS ZMS-05 SoC został przedstawiony na targach Consumer Electronics Show, które odbyły się w dniach 8-11 stycznia w Las Vegas.

“Przez ostatnie 25 lat zainwestowaliśmy miliard dolarów i 10 tys. roboczo-lat w prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie platform,” powiedział Sim Wong Hoo, prezes zarządu i dyrektor generalny Creative Technology Ltd. “Połączenie technologii 3DLABS i doświadczenia w rozwijaniu produktów przez nasz pion cyfrowych urządzeń rozrywkowych pozwoliło stworzyć kompletną, wydajną i energooszczędną platformę, umożliwiającą projektowanie produktów, które szybko wchodzą na rynek – platformę Zii.”
“Nasze działania odbiją się na kształcie przyszłości komputeryzacji. Wprowadzając zintegrowany procesor mediów ZMS-05 i zapoczątkowując nową erę StemCell Computing zrealizujemy niezwykłe korzyści oferowane przez nano-superkomputery w naszym codziennym życiu,” powiedział Hock Leow, prezes ZiiLABS.

Zalety technologii StemCell:

 • Elastyczność — wykorzystując przełomową technologię programowalnych elementów obliczeniowych, stanowią w swojej istocie układy krzemowe definiowane przez oprogramowanie
 • Skalowalność — od 10 Gigaflopów do Petaflopów (1015 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę)
 • Energooszczędność — ogromna moc obliczeniowa ZMS-05 SoC umożliwia wykonywanie większej liczby operacji w krótszym czasie, co przekłada się na niższe zużycie energii
 • Kompletne rozwiązanie — Rozwiązania oparte na platformie Zii gotowej do wprowadzenia na rynek

Nieograniczona elastyczność 
Komórki macierzyste (stem cells) to podstawowe elementy konstrukcyjne organizmów, posiadające niezwykłą możliwość przekształcania się w wyspecjalizowane komórki i tkanki niezbędne do życia i funkcjonowania. Zainspirowana tą koncepcją architektura ZMS wykorzystuje matrycę zoptymalizowanych pod kątem mediów Elementów Obliczeniowych (Processing Elements – PE) pełniących rolę „komórek macierzystych” zdolnych w każdej chwili podjąć jedną z wielu wyspecjalizowanych funkcji akceleracji wymaganych przez współczesne urządzenia obsługujące media. System oferuje korzyści w postaci elastyczności, wydajności i funkcjonalności w porównaniu do elementów krzemowych o stałych funkcjach, tradycyjnie stosowanych w układach SoC.

Niewiarygodna skalowalność
Skalowalność architektury ZMS znalazła zastosowanie w pierwszym teraflopowym akceleratorze o wymiarach arkusza A4 i zużywającym mniej energii elektrycznej niż komputer PC. Wykorzystując niemal nieograniczoną możliwość łączenia układów ZMS w łańcuchy można zbudować supernowoczesny hiperkomputer o mocy obliczeniowej wielu petaflopów. Urządzenie takie będzie przy tym 100 razy mniejsze, 100 razy bardziej energooszczędne i 100 tańsze niż konwencjonalny superkomputer.

Wysoka wydajność energetyczna
Dzięki gęstości obliczeniowej każdego Elementu Obliczeniowego, ZMS-05 SoC jest w stanie wykonać olbrzymią ilość obliczeń związanych z obróbką mediów w znacznie krótszym czasie,  i pobierając znacznie mniej energii niż standardowy procesor; przekłada się to na dłuższy czas pracy na bateriach. Inteligentne systemy kontroli zasilania umożliwiają dopasowanie szybkości i zużycia energii przez procesor do wykonywanego zadania – nieużywane funkcje można całkowicie wyłączyć, wprowadzić w stan głębokiego uśpienia a następnie natychmiastowo uruchomić na przykład po kilku tygodniach bezczynności, co pomoże jeszcze bardziej przedłużyć żywotność baterii.

Kompletne rozwiązania na platformie Zii
Procesor ZMS-05 to matryca obróbki mediów, dwa rdzenie ARM i zestaw zintegrowanych kontrolerów urządzeń peryferyjnych oraz interfejsy sprzętowe, zaawansowane SDK i oprogramowanie middleware. Umożliwi to programistom, partnerom OEM, ODM i integratorom systemów tworzenie nieograniczonych kombinacji i projektowanie wysoce innowacyjnych produktów.

Partnerzy debiutu ZiiLABS
Wraz z debiutem platformy ZiiLABS i wejściem ZMS-05 do produkcji, firma rozpoczęła współpracę z wieloma partnerami OEM na całym świecie. Produkty oparte na ZMS zapowiedziały już: MicroStar International, Perception digital, F&S Electronic, MediaNet, ASTAK, PowerLinux i Grandeye.

Więcej informacji na stronie Zii.com.

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  MicroStar International hehe to wiemu już czemu się wycofał :D
  • avatar
   obcypl
   0
   hehe - no fakt - partnerzy strategicznie projektu mówią sami za siebie. A rozgłos i szok jaki wywołała ta premiera... heh też dużo mówią - zero podniecenia na rynku :) ZERO!

   Panowie z Creative'a umoczyli forsę - nawet ten nadmuchany bełkot mówi wprost - skalowalność zda się na nic przy tak "ograniczonej" funkcjonalności. Spodziewam się że główny odbiorcą będą "ZEN'y" Creativ'a

   Do odtwarzania multimediów (w tym HD) jest już chip Sigma od Syabase. Bez cudów marketingu - po prostu działa i jest tani :)
   • avatar
    Promilus
    0
    jeśli chodzi o te petaflopsy to nie miało być 10e15 albo 10^15?
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     bla bla bla.. tyle tekstu z którego i tak nic nie wynika
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      no właśnie, bełkot i tyle, prawie zero informacji
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       czyli bedzie jeden klocek do wszystkiego, wszystko teraz lezy w rekach programistow jak to wykorzystaja.
       • avatar
        Dudi4Fr
        0
        Za piekne zeby bylo prawdziwe jak na obecne czasy
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         dużo tekstu a dalej nie wiem o co chodzi czy to ma być coś na kształt CUDA od nv?? Zapewne będą 2-3 programy w których to działa a reszta z tego nie będzie w stanie skorzystać tak jak i z 4 rdzeni tak jak nie ma gier na dx 10.1 a już chcą dx11 wypuścić a takich przykładów jest masa np physx. Niech zrobią coś co da wymierne efekty na dzień dobry a nie coś czego i tak programiści nie wykorzystają to wtedy pogadamy. Jak narazie to sie tylko chwalą. Jest takie powiedzenie : pies który dużo szczeka mało gryzie zobaczymy co zrobi creative bo jak narazie tylko szczekają...
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Ja bym się wcale nie zdziwił, gdyby chodziło o to, że procesory ZMS-05 w zależności od potrzeb programistów będą mogły spełniać wyspecjalizowane funkcje: obecnie mamy oddzielny chip GPU, CPU, audio. Jeśli, programista zażyczy sobie przerobić ZMS-05 na wyspecjalizowany układ audio z zaawansowanym DSP, to inicjatywa leży wyłącznie po jego stronie. Potrzebujesz pograć? Proszę bardzo, uruchamiasz opcję "4xGPU" i z 10 procków ZMS-05 4 przeistaczają się w wysokowydajne GPU, 4 robi za CPU, a 2 za high-quality audio. Tnie się? Rekonfigurujesz kompa na 5xGPU.

          Kończysz grać? Uruchamiasz "Safe mode" i 9 przechodzi w stan uśpienia i pozostaje tylko jeden do przeglądania internetu i pracy w OO.

          Prawda, że pięknie brzmi? :P
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           no tak, oczywiście, niedługo creative- producent kart dzwiękowych i odtwarzaczy mp3 podbije rynek nowoczesną inteligentą technologią 100 * 100 * 100 lepszą od konkurencyjnych. nie wiadomo czy śmiać się czy płakać. Możecie sprawdzić ile pracowników ma firma creative?- nie znalazłem tego ale w 10 000 roboczo lat to nie wierzę, chyba że to są lata ich wszystkich produktów jakie stworzyli.
           • avatar
            romeczek
            0
            Czytając to forum można wprost przekonać się dlaczego Polak nigdy nie zreazlizuje takiego genialnego projektu. W przeciwieństwie do jankesów charakteryzuje nas irracjonalny sceptycyzm i chroniczny brak wiary we własne mozliwości. Ot kapitał 50 lat komunizmu zapewne wyssany z mlekiem matki.
            Jedynym ratunkiem dla kraju jest zbiorowe SEPUKU. :]