Pamięć RAM

Crucial gotowy na premierę pamięci DDR5 RAM - mamy zdjęcia modułów

przeczytasz w 1 min.

Jeszcze w tym roku czeka nas premiera pierwszych komputerów z pamięciami DDR5. Firma Crucial jest przygotowana na wdrożenia standardu – producent już ma gotowe moduły dla komputerów stacjonarnych i laptopów.

Pamięci DDR5 mają zastąpić obecne moduły DDR4. Możemy oczekiwać jeszcze wyższych taktowań i niższego napięcia zasilającego, co powinno przełożyć się na lepszą wydajność i obniżenie zapotrzebowania na energię elektryczną.

Firma Crucial prezentuje pamięci DDR5 RAM

Serwis XFastest opublikował zdjęcia nowych pamięci firmowanych marką Crucial. 

Crucial DDR5 RAM

Producent przygotował moduły DDR5 DIMM o pojemności 8 GB i DDR5 SO-DIMM o pojemności 32 GB. W obydwóch przypadkach zastosowano kości o pojemności 2 GB (16 Gb), które pracują z taktowaniem 4800 MHz i opóźnieniami CL40 (napięcie zasilające to standardowe 1,1 V).

Crucial DDR5 RAM
Pamięć Crucial DDR5 RAM w wersji dla laptopów (SO-DIMM) i komputerów stacjonarnych (DIMM)

Moduły bazują na kościach pamięci firmy Micron (co nie powinno nas dziwić, bo marka Crucial należy właśnie do firmy Micron). Na laminacie znajdziemy też obwód odpowiedzialny za zasilanie pamięci.

Warto dodać, że inni producenci też pracują nad nowym standardem pamięci. Niedawno pisaliśmy o modułach DDR5  od chińskiej firmy Netac.

Kiedy pamięci DDR5 pojawią się w komputerach?

Okazuje się, że już niedługo. Wiemy, że Intel pracuje nad procesorami Alder Lake (Core 12. generacji), które mają zawierać kontroler pamięci DDR5 RAM – takie jednostki najprawdopodobniej zadebiutują już w przyszłym kwartale. Swoje jednostki podobno przygotowuje też AMD, ale na nie będziemy musieli poczekać zapewne do przyszłego roku.

Z biegiem czasu pamięci DDR5 powinny się upowszechniać i stopniowo wypierać obecne DDR4. Prognozuje się, że w 2022 roku nowy standard ma obejmować 10% globalnego rynku DRAM, a w 2024 roku jego udział wzrośnie aż do 43%.

Źródło: XFastest, VideoCardz, SK Hynix

Zobacz więcej newsów o pamięciach DDR5:

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  awesome1337
  6
  Cl40 może wyglądać na bardzo wysokie ale trzeba pamiętać że realne opóźnienia to wypadkowa długości cyklu i jego ilości więc im szybszy ram tym krótszy cykl (w skrócie)
  Wiadomo że to są pierwsze pamięci i nie będą robić wrażenia ale realnie to opóźnienie nie powinno być dużo gorsze niż typowe ddr4 3600mhz 18

  Wszystko się też rozbije o cenę, takie ddr4 5100mhz cl19 kosztuje ponad 5000pln za 2x8gb, tu raczej na pewno nie będziemy płacić nawet połowy a wydajność daleko nie będzie odstawać
  • avatar
   deseczka
   3
   Bez LEDów? :-D
   a tak szczerze, ostatnio zmieniałem RAM i nie udało mi się znaleźć nic co by się nie świeciło i było w 100% kompatybilne z moją płytą...
   • avatar
    Roman1892
    2
    AMD Ryzen 7000 i kolejne serię Ryzenów będą aż tak szybkie że....zamilczę na zawsze.
    • avatar
     Stashqo
     1
     Dopiero co parę miesięcy temu przeszedłem z DDR3 na 4 a tutaj już DDR5 wypuszczają... ehhh postęp.
     • avatar
      DeviLevi
      1
      Dual channel na jednej kości i teraz mini itx ma sens :)
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Czy jest obsługa ECC w standardzie jak obiecywali? I jak wpływają opóźnienia CL40 na wydajność np w grach?
       • avatar
        greghostor
        -1
        Cena będzie z kosmosu
        • avatar
         lucullus
         -4
         CL 40... Poszaleli...