• benchmark.pl
 • newsy
 • Drukarki 3D Systems CubeX Trio i Cube drukujące w kolorze są w zasięgu domowego budżetu

Drukarki 3D Systems CubeX Trio i Cube drukujące w kolorze są w zasięgu domowego budżetu

przeczytasz w 2 min.

Jest już w zasięgu finansowym domowego użytkownika

Drukarka 3D CubeX Trio

Czas, kiedy szał drukarek atramentowych ogarniał sale CESu, już minął. Teraz wrażenie robią drukarki 3D i to w wersjach, na które mogą sobie pozwolić, przy pewnym wysiłku finansowym, nawet domowi użytkownicy. 3D Systems, firma specjalizująca się w druku 3D, demonstruje na targach CES 2013 drugą generację domowej drukarki 3D Cube oraz nowy produkt CubeX. Ta ostatnia drukarka nie dość, że wydrukuje przestrzenne obiekty tak duże jak piłka do koszykówki, to na dodatek zrobi to w kolorze.

Najpierw nowość w ofercie 3D Systems, czyli CubeX. Maksymalny rozmiar drukowanego przedmiotu może wynieść 27,4 x 26,5 x 24,1 centymetra, czyli całkiem sporo. Użytkownik może wybrać jeden z trzech stopni precyzji wydruku. Maksymalny (High Definition) przekłada się na dokładność 125 um, średnia jakość (Crisp Definition) to dokładność 250 um oraz standardowa jakość (Standard Definition) to dokładność 500 um. W bardziej zrozumiałych jednostkach to odpowiednio 0,125 mm, 0,25 mm i 0,5 mm.

Jako materiał wykorzystany podczas wydruku można wybrać biodegradowalny polimer PLA lub nadający się do recyclingu ABS. Drukarka CubeX dostępna jest w trzech wersjach - jednokolorowej, dwukolorowej i trzykolorowej (CubeX Trio). Producent zapewnia, że ten ostatni model oferuje największe możliwości wśród biurkowych drukarek 3D.

Drukarka 3D Cube
Oryginalny wisiorek lub figurka według naszego projektu? To właśnie umożliwiają drukarki 3D takie jak Cube.

Druga z prezentowanych drukarek to po prostu Cube - druga generacja drukarki pokazanej wiosną ubiegłego roku. Drukuje tylko w jednym wybranym kolorze i w znacznie mniejszym rozmiarze. Jest za to bardziej przystępna cenowo i bardziej zasługuje na miano biurkowego akcesorium. W porównaniu z poprzednikiem zwiększono szybkość druku i umożliwiono druk także za pomocą plastiku PLA, a nie tylko ABS. Drukarka dysponuje łącznością Wi-Fi i niewielkim dotykowym ekranem. Zgodność ze standardem IEC 60950 oznacza, że z tej drukarki mogą korzystać nawet dzieci. Zdaniem 3D Systems to obecnie jedyny taki produkt na rynku.

Wraz z drukarkami użytkownicy otrzymują zestaw materiałów eksploatacyjnych (w pojemnikach zapewniających ich trwałość), a także oprogramowanie do projektowania obiektów 3D, które można potem wydrukować. Nie zabrakło także dostępu do popularnej technologii chmury, by dzielić się gotowymi modelami 3D lub zlecić wydruk wysokiej jakości.

Wspominaliśmy o drukarkach 3D Systems jako produktach domowych. Tak są one pozycjonowane, aczkolwiek cena należy do tych wyższych. Model monochromatyczny wyceniono na 1399 dolarów, a drukarkę CubeX na 2499 dolarów.

Źródło: Endgadget

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  miko166
  6
  Ciekawe, czy będzie możliwość drukowania modelów z programów takich jak 3d max. Możliwość wydrukowania projektowanych przez siebie modeli byłaby bardzo ciekawa.
  • avatar
   sheba1
   4
   Czemu wszędzie używa się określenia "wydrukowania" zamiast "wyrzeźbienia"?
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Są różne technologie druku 3D, ale chyba, żadna nie opiera się na "rzeźbieniu" w litym bloku materiału. Ponadto mechanicznie wykonywane "rzeźbienie" zwykło się nazywać frezowaniem ;)
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Już nie raz drukarki 3D porównywane są do internetu i jego wpływu na nasze życie, tak jak internet zdjął chociażby monopol informacyjny z telewizji i gazet, tak drukarki 3D zdejmą cały monopol na produkty i ich wytwarzanie..
     W tym roku mają do USA wejść drukarki 3D "dla ludzi" w cenie nawet kilkuset dolarów, więc zapewne już niedługo każdy będzie mieć taką w domu :).