Internet

Ćwierć wieku Wi-Fi

przeczytasz w 2 min.

Dziś mija dwadzieścia pięć lat od wydarzenia, które zapoczątkowało erę bezprzewodowego Internetu. To właśnie 24 maja 1985 zapadła ważna decyzja, która utorowała drogę do opracowania standardów sieci bezprzewodowych.

 Warto przeczytać:
 

25 lat temu amerykańska Federalna Komisja Łączności (Federal Communications Commission — FCC) podjęła decyzję zezwalającą na nielicencjonowany dostęp do pasma radiowego, to doprowadziło do opracowania standardu 802.11 technologii Wi-Fi i innych technologii bezprzewodowych. Decyzja amerykańskiej komisji zachęciła organy nadzorcze na całym świecie do wprowadzenia podobnych przepisów.

Po latach doprowadziło to do upowszechnienia technologii przesyłania sygnału internetowego drogą radiową, zwiększenia dostępności użytkowników do sieci, a w efekcie również popularyzacji laptopów i wszelkich bezprzewodowych urządzeń internetowych.

Technologia Wi-Fi swoją popularność zawdzięcza wygodzie korzystania z sieci. W domu i w biurze pozwala na swobodne przemieszczanie się po pokojach, bez utraty sygnału i konieczności ciągnięcia za sobą kabli. Dzięki Wi-Fi bezpłatny, bezprzewodowy Internet udostępniają również instytucje prywatne i publiczne – kawiarnie, kluby, galerie i muzea – umożliwiając gościom swobodne korzystanie z sieci. Wystarczy laptop lub inne urządzenie przenośne, np. smartfon lub telefon komórkowy.

Dzięki integracji technologii Wi-Fi i 3G sieć bezprzewodową można założyć dosłownie wszędzie tam, gdzie dochodzi sygnał telefonii komórkowej, nawet w miejscach, gdzie nie dochodzi tradycyjna infrastruktura telekomunikacyjna – na plaży, na morzu czy na pustyni. Na co dzień technologia Wi-Fi daje możliwość integracji mediów, stając się podstawą Cyfrowego Domu, w którym sprzęt muzyczny, telewizja, gry wideo i urządzenia mobilne są połączone w jeden system.

Najważniejsze daty w historii Wi-Fi:

 • 1985 – FCC wydała decyzję zezwalającą na nielicencjonowany dostęp do pasma radiowego
   
 • 1990 – Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) utworzył nowy komitet, którego zadaniem jest nadzór nad opracowywaniem oficjalnego standardu 802.11
   
 • 1997 – IEEE wprowadził standard 802.11 dotyczący bezprzewodowych sieci Ethernet
   
 • 1999 – IEEE ratyfikował standard 802.11b zapewniający maksymalną przepustowość 11 Mb/s
   
 • 1999 – Po raz pierwszy został użyty komercyjnie termin „Wi-Fi” (Wireless Fidelity). Termin ten został wymyślony przez firmę konsultingową Interbrand. Nawiązuje on do określenia „Hi-Fi” (High Fidelity), które jest od dawna używane w klasyfikacji sprzętu akustycznego.
   
 • 2003 – Został wprowadzony standard 802.11g zapewniający maksymalną przepustowość 54 Mb/s
   
 • 11 września 2009 r. – Został ratyfikowany standard 802.11n zapewniający maksymalną przepustowość 300 Mb/s

Komentarz

Roman Napierała dyrektor zarządzający firmy D-Link w Europie Wschodniej.

- W ostatnich latach technologia Wi-Fi upowszechniła się niesłychanie, zarówno na świecie  jak i w Polsce. Wpływ na to miała rosnąca dostępność laptopów, które dzięki Wi-Fi bardzo zyskują na funkcjonalności. Przewidujemy, że popularność ta będzie jeszcze rosła, wraz z upowszechnieniem się smartfonów i innych urządzeń przenośnych. Dzięki nim Internet trafi nie tylko pod strzechy, ale również na ulice, w przestrzeń publiczną.

Obecnie nie ma technologicznych ograniczeń, aby bezprzewodowy Internet udostępnić wszystkim, i to po bardzo niskich cenach bądź za darmo. Już teraz powstają miejskie, publiczne strefy Wi-Fi. Do sieci bezpłatnie można włączyć się już w wielu polskich miastach.

Źródło: D-Link

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  802.11n to standard czy nadal draft?
  Zdarza się, że nowy sprzęt z tą technologią nadal ma w opisie specyfikacji właśnie "draft".
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   To zatwierdzony standard.
   • avatar
    mateo308
    0
    wifi to jednak świetny pomysł gdy po raz pierwszy włączyłem neta przez wifi to byłem zaskoczony bardzo świetnie chodził i prędkość też była w miarę dobra moim kumple nadal korzystają z darmowego neta przez fony z funkcją wifi i mówią że nie narzekają jak na taki internet mam nadzieje że korzystanie z wifi wzrośnie
    • avatar
     suchy262
     0
     Przydał by się jakiś poradnik/testy nowych urządzeń niekonsystujących standard "N".