Oprogramowanie

CyanogenMod 9: Android 4.0 dla starszych smartfonów

z dnia 21-11-2011
Damian Szymański | Redaktor serwisu benchmark.pl
28 komentarzy Dyskutuj z nami

Źródła Androida 4 udostępnione

Niedawno korporacja Google udostępniła kod źródłowy swojego najnowszego systemu operacyjnego Android 4.0 - Ice Cream Sandwich. Nie oznacza to bynajmniej pojawienia się oficjalnych wersji Androida lecz wielu różnych jego portów i modyfikacji.

logo cyjanaWiele nowych konstrukcji mających pojawić się na rynku otrzyma fabrycznie zainstalowany system ICS, jednak co z tymi które obecnie są dostępne na rynku, ale działając wciąż na wcześniejszych wersjach?

Niektóre z nich z pewnością mogą liczyć na takową aktualizację, lecz oczywiście nie wszystkie i nie od razu. W pierwszej kolejności twórcy skupią się na najnowszych urządzeniach i na tych na których system Android 4.0 będzie mógł działać stabilnie i komfortowo. Chodzi głównie o smartfony, które po pierwsze spełniają minimalne wymagania systemu, trafiły na rynek stosunkowo niedawno i wciąż można na nich zarobić.

cyjanogenmod 9 logo

Co więc z innymi produktami? Zapewne osoby wyglądające oficjalnych wersji Androida 4.0 będą musieli obejść się smakiem. W takich i podobnych sytuacjach można liczyć na działania społeczności, które będą przygotowywały nieoficjalne modyfikacji i porty tegoż systemu. Jak to w tego typu projektach bywa, często pojawiają się przeróżne problemy począwszy od braku wsparcia, poprzez powolną pracę, a kończąc na niezbyt poprawnym dzialaniu niektórych funkcji. W takiej sytuacji pole do popisu ma grupa modderów z zespołu CyanogenMod, którzy już od dłuższego czasu tworzą wspominaną modyfikację dla wielu smartfonów i tabletów.

Co najważniejsze, praca zespołu CM przynosi duże korzyści użytkownikom smartfonów bez oficjalnych aktualizacji, tym którzy są niezadowoleni z funkcjonalności, stabilności, różnych blokad, ograniczeń czy też innych kwestii związanych z oficjalną wersją Androida.

interfejs cyjana

Niedawno twórcy popularnej modyfikacji, oficjalnie za pomocą swojego profilu na Twitterze, poinformowali, iż rozpoczęli pracę nad przygotowaniem nowej odsłony CyanogenMod w wersji 9, bazującej na najnowszej wersji Androida. Niestety jest i zła wiadomość - na finałową, stabilną wersją tego ROMu przyjdzie nam poczekać co najmniej dwa miesiące.

Jeśli zastanawia was, dlaczego twórcy modyfikacji w obecnym systemie numeracji pominęli wersję CM8, to spieszymy z wyjaśnieniem, iż była ona zarezerwowana dla tabletowego wydania Androida 3.0, którego źródła z uwagi na słabą popularność i dominowanie edycji smartfonowych nigdy nie zostały udostępnione.

Na pierwsze efekty pracy deweloperów trzeba jeszcze trochę poczekać. Jednak jeśli chcielibyście skorzystać z poprzednich wydań modyfikacji, sprawdzić jakie urządzenia są obsługiwane lub na bieżąco śledzić przebieg prac tworzenia CM9, to zapraszamy na oficjalną stronę CyanogenMod.


Więcej o CyanogenMod i ich projektach:

Źródło: CM, Engadget, gsmarena

Komentarze

28
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Czas odrzucić gwarancję producenta i wgrać Cynka ;) mam SGS2, sprzęt bardzo dobry ale przez niedopracowanie Andka 2.3.5 (mimo, że najnowszy i ciągle go aktualizuję)
  Zaloguj się
 • avatar
  kurna, czemu tak mało Samsungów, a HTC mnóstwo ;/ Chętnie bym zobaczył dziewiątą wersję na swojego Ace'a :D
  Zaloguj się
 • avatar
  Chętnie bym zobaczył 4.0 na moim sgs2. Mam nadzieje że wydadzą oficjalną aktualizację bo telefon mam dopiero miesiąc i szkoda tracic gwarancję tak od razu.
  Zaloguj się
 • avatar
  A ja bym chętnie zobaczył MIUI PL na 4.0 ;) dla Desire Z oczywiście :)
 • avatar
  Spica na stock jest do dupy...
  Zaloguj się
 • avatar
  Czyli mój hTc Desire będe mógł zaktualizować ?
  Zaloguj się
 • avatar
  Jak myślicie, na LG GT540 będzie płynnie?
  Zaloguj się
 • avatar
  a co ze starszymi telefonami ? np SGS i SGS+ będzie oficjalna aktualizacja do 4.0?
 • avatar
  Na Spicy nigdy nie będzie w miare dobrej wydajności w 3D bo Samsung sprzetowo ograniczył szyne danych do 1/5 szybkości Tom3q już o tym pisal i przez to zaniechał pisania sterownika 3D bo mijało by to sie z celem
 • avatar
  Przyjemny linux.
 • avatar
  Pewnie na Xperię X8 nie da rady. Jak nie da rady, to zostanę przy moim FroyoBread : )
 • avatar
  Handlarz komórkami doniósł mi, że A4 ma być (chyba oficjalnie) dla Xperia neo V. Co mnie bardzo cieszy, bo w grudniu odnawiam umowę, a telefon przyzwoity za sensowne pieniądze - nie jestem dewiantem kupującym co pół roku nową komóreczkę za 2000PLN.
 • avatar
  Mała korekta. Kod źródłowy Androida 3.0 został opublikowany razem z 4.0, jednak nie został w żaden sposób oznaczony (brak żadnych tagów w repozytorium kodu). W tej chwili można "odzyskać" kod 3.0 poprzez eliminacje patch-y z 4.0. Tylko nie wiadomo których.
  Zaloguj się
 • avatar
  Po kliknięciu w linka do strony CyanogenMod mam takie coś:
  Złośliwe oprogramowanie

  Otwarcie tej strony może być szkodliwe. Została ona zgłoszona jako rozprowadzająca złośliwe oprogramowanie.

  Opera Software stanowczo odradza odwiedzanie tej strony.

  Lipa że weź!
  Zaloguj się