Bezpieczeństwo

Cyberprzestępcy łakomi na „500 Plus”

przeczytasz w 1 min.

Wraz z polskimi rodzinami swoje warunki finansowe poprawić chcą też cyberprzestępcy.

Ruszył rządowy program „Rodzina 500 Plus”, do którego kwalifikuje się ponad milion polskich rodzin. Tak duża liczba oznacza, że jest to bardzo łakomy kąsek dla cyberprzestępców – tym bardziej, że wnioski o przyznanie świadczenia można składać przez Internet. Dodatkowo, projekt kierowany jest głównie do osób mniej zamożnych, często z ograniczonym dostępem do sieci, które niekoniecznie muszą znać się na nowych technologiach i skutecznie rozpoznawać zagrożenia.

Jak informują eksperci Trend Micro, cyberprzestępcy starają się wykorzystywać opcję składania wniosków online poprzez uruchamianie kampanii phishingowych. Przesyłają tematyczne e-maile, w których zachęcają do złożenia wniosku przez Internet. Podają link, który prowadzi jednak do fałszywej, choć łudząco podobnej do oficjalnej strony. Później już tylko wystarczy, by osoba podała swoje dane, a machina toczy się sama.

Według Michała Jarskiego z Trend Micro, największym problemem jest weryfikacja osób powiązana z internetową bankowością. „Zastosowanie bankowości elektronicznej do potwierdzania tożsamości osoby składającej wniosek to z jednej strony bardzo dobry pomysł, z drugiej strony jednak takie rozwiązanie daje cyberprzestępcom nowe pole do działania. Wykorzystując złośliwe 
oprogramowanie lub mechanizmy socjotechniki, mogą oni uzyskiwać dostępy do kont bankowych wielu ludzi”.

Najpierw cyberprzestępcy otrzymują dane osobowe, później mogą do tego dojść jeszcze dane do logowania w usłudze bankowej. A na tym nie koniec – oszuści dysponują bowiem bardzo szerokim arsenałem, dzięki któremu mogą pozyskać kolejne informacje, jak również wyłudzać pieniądze, na przykład poprzez płatne esemesy. 

Jak sobie z tym poradzić? Ministerstwa Cyfryzacji oraz Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej umieszczają na swoich stronach filmiki ostrzegające przed oszustwami. To może jednak nie wystarczyć. Warto pamiętać, by sprawy urzędowe załatwiać za pośrednictwem oficjalnych stron, w tym przypadku: Ministerstwa. Tam znajdują się szczegółowe informatory.

Źródło: Trend Micro. Foto: Facebook (MRPiPS)

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Marucins
  1
  Uważam że "operacja" na taką skalę ma zbyt dużo tekstów.
  Poradników, instrukcji, regulaminów itd.

  W obecnych czasach powinno się stworzyć prosty film, który krok po kroku przeprowadzałby tych wszystkich "potrzebujących" przez cały proces pozyskania 500 zł.

  Przez natłok informacji człowiek się gubi i staje się podatny na oszustwo.
  Brak jest klarownych i prostych informacji - niestety, ale najlepszy przekaz jaki dociera do obecnego społeczeństwa to film.
  • avatar
   AntySyjon
   -1
   Gnoje chcą dzieci z pieniędzy okradać. Takich to się powinno siekierami rąbać i świniom do koryta wrzucać
   • avatar
    kerios83
    0
    Ha ha na tej zasadzie to - gnoje chca spoleczenstwo na 500+ okradac. "Takich to się powinno siekierami rąbać i świniom do koryta wrzucać"

    Przyklad idzie z gory, kradna i maja sie dobrze to idzie to dalej.