Nauka

Cyborgizacja coraz bliżej - Elon Musk i Neuralink ujawniają szczegóły

przeczytasz w 2 min.

Połączyć ludzkie mózgi z komputerami – to cel, jaki przyświeca firmie Neuralink. Stojący na jej czele Elon Musk pochwalił się tym, co udało się osiągnąć w ciągu ostatnich miesięcy. Cel: cyborgizacja społeczeństwa.

Interfejs mózg-komputer (BCI) to rozwiązanie, pozwalające na bezpośrednią komunikację człowieka i komputera. Po co? Z jednej strony wykorzystają to osoby, które ze względu na niepełnosprawność nie mogą naturalnie porozumiewać się z otoczeniem, z drugiej zaś – dla zwiększenia produktywności poprzez przyspieszenie interakcji na linii umysł-maszyna. Elon Musk przedstawił najnowsze koncepcje, w których główną rolę odgrywają…

„Nici” komunikacyjne cieńsze niż ludzki włos

Firma Neuralink opracowała elastyczne nici komunikacyjne, których grubość wynosi około 5 mikrometrów, co czyni je znacznie cieńszymi od ludzkich włosów. Mają one być bezpieczniejsze dla człowieka, a równocześnie zapewniać możliwość przesyłania większej ilości danych.

Neuralink nici

Zespół Muska kontynuuje również prace nad maszyną do automatycznego osadzania „nici” oraz rozwiązaniem, umożliwiającym wykorzystanie wiązki laserowej i mikroigieł do przedostania się przez czaszkę pacjenta / użytkownika, bez konieczności wiercenia otworów. – „Mamy nadzieję, że dokonamy tego do końca przyszłego roku” – powiedział wizjoner z RPA.

Dla ludzi w przyszłym roku, ale…

Możliwość sterowania komputerem za pomocą mózgu została dana pierwszemu pacjentowi w 2006 roku – był nim Matthew Nagle, który został sparaliżowany w wyniku urazu rdzenia kręgowego. Zaczęło się od kontrolowania kursora, ale dziś implanty mózgowe pozwalają też na przykład na poruszanie robotycznymi ramionami. Neuralink chce jednak czegoś więcej: bezpośredniego odczytywania impulsów neuronalnych w minimalnie inwazyjny sposób. 

Musk chce, by przed końcem przyszłego roku przynajmniej jedna osoba miała możliwość skorzystania z interfejsu mózg-komputer od Neuralink. Już teraz natomiast przeprowadzono udane eksperymenty z udziałem zwierząt. Podczas sesji pytań i odpowiedzi przyznano, że „małpa była w stanie kontrolować komputer swoim mózgiem”.

Neuralink maszyna

W czym Neuralink jest lepsze od innych?

Większa elastyczność, niższa inwazyjność i znacząco poprawiona przepustowość to najważniejsze atuty, jakie cechować mają interfejs BCI opracowany przez Neuralink. Musk zapowiada rozwiązanie pozwalające na szybkie i niemal bezbłędne odczytywanie rozkazów wydanych wyłącznie w myślach. 

Neuralink N1

Co więcej, celem jest stworzenie systemu działającego bezprzewodowo. Czujnik o nazwie „N1 sensor” miałby być umieszczany wewnątrz ciała i przesyłać dane do odbiornika mocowanego za uchem. Osoba, korzystająca z interfejsu Neuralink wyglądałaby więc tak, jak na zdjęciu powyżej.

Jaki jest cel? Cyborgizacja społeczeństwa

Przedstawiciele firmy Neuralink powiedzieli, że początkowo będą chcieli wykorzystać swoją technologię, aby pomóc osobom po amputacji oraz przywracać utracone zdolności. Z czasem jednak, interfejs mózg-komputer ma posłużyć do cyborgizacji społeczeństwa, która – według Muska – jest jedynym sposobem na to, by nadążyć za cyfrową rewolucją, a może i w ogóle przetrwać.

„Już dzisiaj jesteś cyfrowym superczłowiekiem. Jedyne, co się zmieni to interfejs. […] Powinniśmy poprawić szybkość komunikacji i powinniśmy być w stanie ją zwielokrotnić, dzięki bezpośredniemu interfejsowi neuronowemu” – powiedział swego czasu Elon Musk, zwracając uwagę na to, że aktualny interfejs nie sprzyja produktywności.

Źródło: The Verge, Engadget, Neuralink. Foto/ilustracje: Neuralink

Warto zobaczyć również:

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mesjan
  7
  Już niedługo do kupienia firewalle, antyspam, antimalware i wirus skaner dla bezpieczeństwa twego mózgu.
  • avatar
   kkastr
   2
   Gdy już osiągniemy ten poziom w którym 1 klik = nieodwołalne wykluczenie ze społeczeństwa, a nawet w większości przypadków zwykła śmierć (bo kto dziś potrafi przeżyć bez dostępu do technologii), to czy znajdą się ludzie zdolni do tego by się powstrzymać przed wykorzystaniem tak doskonałego narzędzia wyzysku?
   • avatar
    miedzianek
    1
    'neuronalnych'

    czy tylko ja przeczytałem inaczej :P?
    • avatar
     Mario.1984.
     0
     O sicz! Toż to Ghost in the Shell.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      No to się zaczyna cyberpunk. ciekawe na jakim etapie to będzie w roku 2077 ?