Ciekawostki

Cyfrowy Polsat może przejąć Netię

przeczytasz w 1 min.

Czy Zygmunt Solorz-Żak chce stworzyć konkurencję z prawdziwego zdarzenia dla grupy Orange?

Netia stacjonarny

Nie minął nawet rok od przejęcia Polkomtelu przez grupę Cyfrowy Polsat. Tymczasem analitycy Domu Maklerskiego PKO BP sugerują, że na celowniku spółki Zygmunta Solorza-Żaka pojawiła się kolejna duża firma – Netia.

Posiadający (poprzez swoje spółki) obecnie 23 proc. akcji Netii Zbigniew Jakubas najprawdopodobniej zdecyduje się na ich sprzedaż w ciągu najbliższych 2-3 lat – taką informację opublikowali analitycy Domu Maklerskiego PKO BP. Według nich, najlepszym kandydatem do przejęcia tych udziałów jest nikt inny jak właśnie Zygmunt Solorz-Żak. 

Nie jest tajemnicą, że wraz z przejęciem Polkomtela Cyfrowy Polsat dąży do wzmocnienia swojej pozycji na rynku telekomunikacyjnym. Plus zapewnia w miarę stabilną sytuację jeśli chodzi o telefonię komórkową, jednak wciąż pozostaje ta bardziej tradycyjna – stacjonarna. Nikogo nie zdziwiłoby zatem raczej przejęcie Netii przez Solorza-Żaka.

Mając w swojej ofercie zarówno telefonię komórkową (Plus), jak i stacjonarną (Netia), Cyfrowy Polsat mógłby stać się ogromną konkurencją dla Orange – operatora, który, przypomnijmy, ma w swoim portfolio to, co zostało po Telekomunikacji Polskiej. 

„Ostatnie zmiany w akcjonariacie Netii mogą okazać się kolejnym krokiem w kierunku konsolidacji polskiego rynku telekomunikacyjnego. Spółki powiązane ze Zbigniewem Jakubasem posiadają już 23 proc. akcji Netii, a po ostatnich publicznych deklaracjach Mennicy, spółki z udziałem większościowym inwestora, można sądzić, że to nie koniec zakupów” – napisali analitycy Domu Maklerskiego PKO BP.

„Sądzimy także, że w przyszłości Zbigniew Jakubas może być zainteresowany sprzedażą swojego pakietu akcji inwestorowi branżowemu. W sposób naturalny nasuwa się skojarzenie z Polkomtelem, który poprzez przejęcie Netii mógłby wzmocnić się w segmencie stacjonarnym i rozwijać na bazie Netii usługi na sieci światłowodowej ETTH. Do takiej transakcji mogłoby dojść w ciągu 2-3 lat, po zmniejszeniu zadłużenia Cyfrowego Polsatu” – czytamy w dalszej części raportu.

Źródło: SATKurier, Dom Maklerski PKO BP, Netia (foto)

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  9
  Tylko nie cyfrowy polsat bo zaraz pazerny pan Soloż wprowadzi limity dla stacjonarnego internetu...
  • avatar
   Wojtek50008
   5
   Mam nadzieje, ze jak kupia to zwieksza dostepnosc szybkiego internetu na terenach wiejskich. Takie inwestycje szybko by im sie zwrocily, poniewaz Orange w ogole nie dba o jakosc swoich uslug na terenach wiejskich - wola inwestowac w miasta, gdzie i tak przegrywaja z konkurencja:)
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Nitka --> Netia --> Cyfrowy Polsat i pewnie coraz gorsze warunki i jakość usług?
    • avatar
     Marked
     2
     To raczej nie wyjdzie na dobre abonentom.
     Może się zdarzyć sytuacja jak z NC+...
     • avatar
      Wojtek50008
      2
      Tak na marginesie slyszalem, ze zainteresowana kupnem Netii jest Vectra. Czemu w artykule nic o tym nie ma ?
      • avatar
       AndreoKomp
       0
       Z Cyfrowego Polsatu zrezygnowałem dawno temu, z Netii 3 lata temu, z Plusa w tym tygodniu. Niech się łączą, może w końcu zaoferują coś konkurencyjnego i dobrego.
       • avatar
        Kenjiro
        -1
        Nie wiem czy się zgodzi na to Urząd Antymonopolowy, bo Netia to także Play, a tutaj może być zbyt duży zasięg rynkowy. Z drugiej strony ciekawie by było, gdyby kazano odsprzedać Playa i udziały.
        • avatar
         deduchus
         0
         No cóż jak zwykle czas weryfikuje informacje i okazało się, że to Netia przejęła cyfrowy Polsat. Czas też pokaże czy wyjdzie to na dobre zarówno użytkownikom internetu jak i cyfrowej telewizji.