Ciekawostki

Człowiek vs maszyna - ostateczna rozgrywka w Go nadchodzi

przeczytasz w 1 min.

Kolejnym rywalem maszyny AlphaGo ma być światowy numer 1 – to 18-letni Ke Jie z Chin.

W marcu stworzony przez GoogleDeepMind system AlphaGo oparty na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym pokonał 18-krotnego mistrza świata z Korei Południowej wynikiem 4:1. Lee Sedol był kolejnym z setek, którzy musieli uznać wyższość „maszyny”. Wygląda na to, że ludzkość się jednak nie poddaje i wystawia swojego zawodnika numer 1 – to 18-letni Ke Jie z Chin.

Co ciekawe, Ke Jie został już wcześniej poproszony o taki pojedynek. Wówczas jednak nie wyraził zainteresowania. „Nie chcę walczyć z AlphaGo, bo już po samym obejrzeniu jego meczów mogę stwierdzić, że jest ode mnie słabszy. Nie chcę, by skopiował moje zagrania i uczył się ode mnie” – mówił wtedy.

Według nieoficjalnych źródeł wszystko się jednak zmieniło po tym, jak Lee Sedol został pokonany przez AlphaGo. Ke Jie, najlepszy obecnie zawodnik na świecie, chce udowodnić, że maszyna musi się jeszcze sporo nauczyć. Jeżeli plotki okażą się prawdziwe, mecz pomiędzy Ke Jie a AlphaGo powinien odbyć się jeszcze w tym roku.

Źródło: Engadget. Foto: JUNG YEON-JE/AFP/Getty Images

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kokosnh
  1
  Ja tam uznaje jedną wygraną Lee Sedol już za sukces "ludzkości", bo jednak w jednym meczu, ale pokonał AlphaGo
  • avatar
   Foxy the Pirate
   1
   Nie chcę psuć panu "Ke" humoru, ale widząc progres uzyskany przez AI google przez miesiąc to w obecnym momencie pan "Ke" jest szacunkowo jak Forrest Gump przy Tesli. Nie umniejszając oczywiście osiągnięć Forresta.
   • avatar
    Adul0
    -4
    Straszną arogancje tu czuję. Mam nadzieję, że Google wygra.