Ciekawostki

Czy będziemy głosować przez Internet? Metro wspiera E-Głosowanie

przeczytasz w 2 min.

Dziennik „Metro" będzie Partnerem Głównym inicjatywy Stowarzyszenia Polska Młodych, mającej na celu popularyzację idei wprowadzenia w Polsce możliwości głosowania przez Internet w wyborach powszechnych.

Na konferencji prasowej pomysłodawcy poinformowali o podstawowych założeniach projektu i zaprezentowali prototyp systemu do głosowania, stworzony przez zespół ekspertów kierowany przez prof. Mirosława Kutyłowskiego z Politechniki Wrocławskiej.

Testowe e-głosowanie odbędzie się 4 czerwca, w dwudziestą rocznicę pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce. Głosowanie poprzedzi debata na łamach dziennika „Metro" oraz zorganizowany przez Polskę Młodych oraz dziennik „Metro" Okrągły Stół, których celem będzie próba określenia wyzwań dla Polski na kolejne 20 lat.

Do udziału w Okrągłym Stole organizatorzy zaproszą przedstawicieli organizacji pozarządowych, młodych naukowców, reprezentantów mediów, członków organizacji pracodawców i związków zawodowych oraz artystów. Spośród wskazanych przez Okrągły Stół wyzwań, internauci w e-głosowaniu wybiorą to, które jest ich zdaniem najważniejsze.

Młodzi Polacy nie ufają politykom. Im są młodsi, tym częściej nie widzą związku między swoim życiem, a światem polityki. Nie są jednak grupą jednolitą - badanie „Pokolenie wyżu”, przeprowadzone na zlecenie dziennika Metro przez MB SMG/KRC w październiku i listopadzie 2008 r. na 1000-osobowej grupie Polaków w wieku 24-34 lata, pokazało, że młodzi mają różne doświadczenia życiowe, oczekiwania wobec rodziny i przyszłości oraz zróżnicowany stosunek do aktywności społecznej i politycznej.

"Jesteśmy w Unii, w NATO, większość celów, o których nie wszyscy śmieli marzyć w 1989 r. zostało osiągniętych. Pora zastanowić się, co będzie dalej. Chcemy wraz z czytelnikami i zaproszonymi ekspertami zapoczątkować dyskusję na ten temat. Spróbujemy określić dalsze cele, które jako społeczeństwo powinniśmy osiągnąć w najbliższych latach. Następnie zostaną one poddane pod głosowanie w ramach projektu E-głosowanie realizowane przez Stowarzyszenie Polska Młodych. Liczymy, że wynik głosowania da do myślenia rządzącym" – mówi Waldemar Paś, redaktor naczelny dziennika „Metro".
"Jesteśmy przekonani, że możliwość głosowania przez internet zlikwiduje bariery wyborcze" – komentuje Rafał Flis, koordynator projektu z Polski Młodych – "Chcemy zwrócić uwagę na sytuację studentów, osób niepełnosprawnych, w podeszłym wieku oraz przewlekle chorych, a także migrantów, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych, którzy są potencjalnymi beneficjentami e-głosowania".

Aby wziąć udział w głosowaniu przez internet, wystarczy zarejestrować się na stronie www.e-glosowanie.org, a 4 czerwca postąpić zgodnie z przesłanymi drogą elektroniczną instrukcjami.

Już od dziś zapraszamy do rejestracji.

źródło: informacja prasowa

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  _nick_
  0
  Jestem za!
  • avatar
   danieloslaw1
   0
   Pewnie że za!
   • avatar
    Private_92
    0
    Przez internet hakerzy mogą łatwo sfałszować głosy :]
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     dobry pomysł, napewno więcej osób by głosowało
     ale co to da? i tak same jełopy w rządzie ;P
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      eGłosowanie ok, ale nie przy wyborach prezydenckich, parlamentarnych , i unijnych. Jeśli ktoś wierzy w wiarygodność tego typu głosowania to powodzenia
      • avatar
       .Alx.
       0
       AUTENTYCZNA rozmowa, pomiędzy przyjaciółmi :
       Stasiem K. znanym stomatologiem, a Wiceministrem jednego z resortów,
       której byłem osobistym świadkiem z racji mych zawodowych obowiązków :
       ====
       - Coś wam strasznie poparcie ostatnio spadło, a wybory niedługo !
       - To nie ma żadnego znaczenia Stasiu.
       - Możecie stracić władzę, a Ty mówisz, że to nic ?!
       - Dokładnie
       - Wiesz, w polityce nie siedzę, ale żartów sobie nie musisz robić
       - I nie robię ! W DEMOKRACJI WAŻNE JEST, ŻEBY GŁOSOWALI, A KOGO WYBIERAJĄ NIKOGO NIE INTERESUJE. Oddamy władze, tylko na jedną kadencję, potem oni ją nam oddadzą, tak zawsze jest.
       - To po co robić wybory ?!
       - Bo ludzie tego potrzebują, chcą wierzyć, że coś od nich zależy, a my utwierdzamy ich w tym przekonaniu. W rzeczywistości wszystko co złe, można sprowadzić do stwierdzenia, że to "demokratyczna wola społeczeństwa", a dobre to wyłącznie NASZA zasługa.
       - Sondaże mówią, że mało pójdzie na wybory !
       - Hmmm... No tego to się boimy, bo jak ktoś wrzuci kartkę, to sobie ręce zwiąże i czeka na skutki SWOJEJ decyzji, jak pojmie swój błąd są nowe wybory i znów próbuje "świadomie wybierać" zazwyczaj konkurencyjną opcję polityczną.
       Ci co nie głosowali, mają wolne ręce i umysł, mogą podnieść kamień... Dlatego WSZYSCY nawołują żeby do urny iść.
       - Kościół też, Boże...
       ===
       Komentarz zbędny...