Nauka

Zobacz robota, który lata jak owad

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
4 komentarze Dyskutuj z nami

DelFly Nimble to najnowszy robot zespołu inżynierów z Uniwersytetu Technologicznego w Delft, którzy inspirują się w swoich projektach owadami. To naprawdę imponujące.

Tworząc swoje roboty, Boston Dynamics inspiruje się głównie dużymi ssakami. Z kolei zespół inżynierów z Uniwersytetu Technologicznego w Delft od ponad dekady pracuje nad maszynami bazującymi na charakterystyce najliczniejszej grupy zwierząt, a więc owadów. Jakie są efekty?

DelFly Nimble – tak nazywa się najnowszy robot tego holenderskiego zespołu, cechujący się ponadprzeciętną zwinnością i potrafiący latać niczym owad (a szczególnie inspirująca dla inżynierów była wywilżna karłowata, znana szerzej jako muszka owocowa).

DelFly Nimble info

Robot ma skrzydła, które mogą być wykorzystane do wykonywania szybkich manewrów i precyzyjnego kontrolowania lotu. A jeśli chodzi o ten ostatni, to Nimble (ze względu na niewielką baterią) może utrzymywać się w powietrzu jedynie przez kilka minut. 

Zobaczcie tego 29-gramowego i mającego 33-centymetrową rozpiętość skrzydeł robota w akcji:

Trzeba przyznać, że wygląda to imponująco, ale można zastanawiać się nad potencjalnymi zastosowaniami. Naukowcy twierdzą jedynie, że jest ich „wiele”. Macie jakieś pomysły?

Źródło: The DelFly Project, The Verge. Foto: The DelFly Project

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Ja pierniczę... ważka z kamerą i WiFi. Inwigilacja level +10.
  9
 • avatar
  eltra
  O w pyte faktycznie kozacko to wygląda ale mucha może latać kilka godzin :P a to pewnie po 30 sekundach leci na glebę :). Wygląda troszkę jak ulep jakiś części z budzika i torebki foliowej ale mobilność tego cudaka wygląda imponująco :)
  7
 • avatar
  Naruto1
  Pierwsze skojarzenie - odcinek Black Mirror o robo-pszczołach.